voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Energie

Groep: groep7
Vakgebied: natuuronderwijs
Thema: elektriciteit
Omschrijving: Leuke les bij het onderwerp Enegerie
Zoekwoorden: energie elektriciteit batterijen lampjes

Lesvoorbereidingsformulier 
PABO
1e jaar








Student:

Stageschool:

Vak/vormingsgebied:
Natuuronderwijs
Klas:

Plaats:

Vakdocent:

Datum:
13-10-‘05


Groep:
7
Mentor:

Periode:
1

Opdracht:






Beginsituatie:
Evaluatie mentor/docent
Eigen evaluatie:
Wat ging goed:

De leerlingen weten al het een of ander over energie
maar niet met stroom

De leerlingen weten verschillende soorten energie


Doelstelling les proces/ vaardigheid en kennis
Wat kan anders:

Het kind leert met behulp van een batterij, een
draadje en een lampje om het lampje te laten
branden, dus het omzetten van energie.

De leerlingen leren uit eigen waarnemingen een
conclusie te trekken en met deze gebruiken om te
voorspellen of een lampje in een bepaalde
schakeling zal branden.


Persoonlijk leerdoel bij deze activiteit
(indien mogelijk gekoppeld aan de kerncompetenties)
Persoonlijk leerdoel voor volgende activiteit 
(indien mogelijk gekoppeld aan kern competenties)

Afspraken







Opmerking [Opm1]: In te
vullen door docent:  rechts:
PABO jaar, Onder:    -Opdracht
-Evaluatie mentor/docent.  De
rest in te vullen door student. 
Opmerking [Opm2]: Duidelijk
omschrijven wat er van de
student wordt verwacht: een les
uit de methode, het vertellen
van een verhaal, werken met
de hele klas of kleine groep etc.
Opmerking [Opm3]: De
situatie zoals die is voordat je
met je les begint. Welke
factoren zijn van belang voor
het bereiken van je doel. Bv:
wat hebben leerlingen al gehad,
welke voorkennis is nodig. Rol
van ontwikkelingsniveau. Het
gaat om aspecten t.a.v. de
proces- alswel de product
doelstelling van je les.
Opmerking [Opm4]: Omschri
jf wat je is opgevallen t.a.v.
zowel het lesproces als het
product. Bekijk ook in hoeverre
je lesvoorbereiding van invloed 
is geweest.
Opmerking [Opm5]: Dit
kunnen zowel procesmatige
zaken zijn als het uiteindelijke
product.
Opmerking [Info6]: Wat heb
je geleerd van de gegeven les.
Aandachtspunten voor
volgende activieteit (zowel
positieve als minder positieve).
Lesvoorbereidingsformulier 
PABO

     

Tijd
50 min
Lesfase / leerinhoud:
Didactische aanpak
Leerlingactiviteiten

Organisatie: wie, wat, hoe?
Onderwijsleermiddelen


5 min






20 min










15 min
















10 min
Inleiding:

Vraag stellen: Waar worden batterijen eigenlijk allemaal voor gebruikt?

Batterijen, lampjes en draadjes laten uitdelen door klassenhulp

Kern:

Opdracht geven: Kun je het lampje aan het branden krijgen? En op hoeveel verschillende
manieren kun je dat? 

4 batterijen op het bord tekenen


Observeren en stimuleren

Kinderen vragen de ontdekte manieren op het bord te tekenen


Vragen welke delen van belang zijn bij het lampje en de batterij


Conclusie trekken dat de beide belangrijke punten van het lampje steeds verbonden
moeten worden met de boven –en onderkant van de batterij.

Voorspelblad laten uitdelen door een leerling

Vertellen dat de leerlingen moeten kijken naar de opstelling van de materialen op het
voorspelblad en eerst moeten voorspellen of het lampje zal branden en daarna pas het
uitproberen daarvan.

Manieren op stencils laten voorspellen en uitproberen 


Antwoorden bespreken, hierbij aan leerlingen vragen of het lampje brand en waarom wel
of waarom het niet brand?

Vragen leerling voorspelbladen op te halen


Vragen klassenhulp batterijen, lampjes en draadje op te halen 
Afsluiting:

Video ‘Elektrische stroom’ laten zien waarin wordt uitgelegd hoe een zaklamp werkt en
hoe het werkt met stroom bij een trein.

Vragen wanneer er nou sprake is van een stroomkring



De leerlingen antwoorden

Klassenhulp deelt uit en den
andere leerlingen wachten


De leerlingen luisteren en
gaan daarna experimenteren

De leerlingen kijken naar het
bord

De leerlingen experimenteren

De leerlingen tekenen hun
ontdekte manier op het bord 

De leerlingen denken na en
antwoorden dan

De leerlingen luisteren naar
de conclusie

De leerlingen wachten

De leerlingen luisteren



De leerlingen voorspellen en
proberen uit

De leerlingen antwoorden en
leggen uit waarom wel/ niet

Leerling haal bladen op en de
rest wacht. 

Klassenhulp haalt materialen
op en de rest wacht

De leerlingen kijken en
luisteren  naar de video

De leerlingen geven
antwoord

leerkracht staat voor de klas

leerlingen zitten in groepjes
van twee

op het bord staan 4
batterijen getekend

batterijen, lampjes en
draadjes klaarleggen

voorspel bladen
klaarleggen

video klaarstaan

klassenhulpjes delen
spullen uit

Opmerking [Opm7]: Geef de
tijd in minuten aan van elke
lesfase (hoelang jij denkt dat
deze fase duurt).
Opmerking [Opm8]: Om een
doel te bereiken zal leerstof
moeten worden aangeboden.
Welke leer-en oefenstof
aangeboden wordt en de
ordening hiervan komt in
leerinhoud. Leerinhouden van:-
gebruikte begrippen - de
gestelde vragen , - de gelegde
verbanden, - de
uitleg/instructie/opdrachten,-
het vertelde verhaal. De
ordening vindt o.a. plaats door
je les te verdelen in een aantal
fasen.
Opmerking [Opm10]: Activit
eit: Wat doen de leerlingen. De
activiteiten zijn vaak nauw
verbonden met de didactische
aanpak. Bv: didactische
aanpak: vertellen  verhaal,
activieit: luisteren.
Opmerking [Opm11]: Organi
satie:Wat moet er voor, tijdens ,
na de les  geregeld worden
door wie en op welke manier. (
klaarleggen materiaal,
groeperen van kinderen,
opruimen etc) 
Opmerking [Opm9]: Didactis
ch: Hoe komen de leerlingen in
aanraking met de leerstof.
Grofweg 3 categorieën:
voordrachtsvormen,
gespreksvormen,
opdrachtsvormen. (evt. in
organisatievormen = de manier
waarop initiatief en activiteit van
kinderen gestalte krijgen). Maar
ook hoe houd je rekening met
verschillen tussen kinderen met
betrekking tot hun
ontwikkelingsniveau en leerstijl.

Opmerking [Opm12]: Welke
hulpmiddelen heb jij en je
leerlingen nodig.
(schaar,lijm,bord en krijt)

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Lesvoorbereidingsformulier_natuuronderwijs.doc
Datum:      19-11-2005
Sender:      Anoniem
Titel:      Energie
Groep:      7    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      natuuronderwijs    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      elektriciteit    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Leuke les bij het onderwerp Enegerie
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 5 (2 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Lesvoorbereidingsformulier_natuuronderwijs.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking