voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

De waterkant

Groep: groep5,groep6,groep7,groep8
Vakgebied: beeldendevorming
Thema: lente
Omschrijving: Een handvaardigheidsles waar we een waterkant in elkaar gaan knutselen.
Zoekwoorden: lente water handvaardigheid knutselen

Groep: 6/7
Lesonderwerp: Lente – Tekenen: ‘De waterkant’
Doelstellingen: Bevordering fijne motoriek; bevordering voorstellingsvermogen en fantasie.
Beginsituatie: de leerlingen hebben enige voorkennis m.b.t de jaargetijden
Betekenis
Waar gaat het over.
Wat is het thema.
Welke associatie-
mogelijkheden zie je. 




Inleiding:  Ik lees het volgende gedicht voor:

Kleine punten, groen
Die zich van aarde ontdoen
Ontspruiten de grond
En doen kont 

Van nieuw leven 
Ingegeven
Door het voorjaar
En het begin is daar

Kleurrijke krokussen
Kwetterende mussen 
       En als volgende uit haar schulp?
       De Narcis, Hyacint of Tulp?

Nu de dagen lengen 
De temperatuur iets gaat zengen
De vogels vrolijk fluiten 
En alles gaat ontspruiten 

Is dit het begin
Van nieuw gewin
Van nieuwe groei
Met onuitputtelijke bloei.
Waar denken de leerlingen dat het gedicht over gaat? In welk jaargetijde zijn we
nu? (uiteraard ín de lente) Dan vertelt de docent dat we een werkstuk gaan maken
over de lente.
Eigen omgeving: Wat zien we in onze eigen omgeving als het lente is? Wat
veranderd er allemaal, wie weet voorbeelden?
Activiteit
Korte beschrijving van de
activiteiten/opdrachten.






De leerkracht vertelt als eerst de instructie: Neem het grootste vel tekenpapier en
teken daarop de lucht met wolken, zon en vogels. Van de onderkant van deze
tekening zie je niets omdat het tweede vel papier ervoor komt. Op dit kleinste
papier teken je de waterkant met het riet, de oeverplanten en bloemen. Daarna
teken je de sloot op de smalste strook papier. Teken het water met de vissen,
kikkervisjes en waterplanten.
Knip met een scherp schaartjes van de middelste tekening papier weg tussen het
riet en de oeverplanten zodat je door het riet naar de lucht kunt kijken. Maak ook
nog losse dieren en bevestig deze aan één van de stroken papier.
Zet de drie tekeningen aan elkaar met enkele nietjes zodat de achterste en de
middelste tekeningen rond komen te staan. Als je de tekeningen rechtop zet zie je
een prachtig schilderij waarop van alles is te ontdekken.
Vorm
Aan welk beeldaspect wordt
specifiek aandacht besteed.
Welke nuance breng je aan.
Materiaal
Welke materialen en
gereedschappen laat je
gebruiken.
Het beeldaspecten is ruimte, vorm en kleur. Ze moeten ruimte creëren door middel
van klein – groot, technieken en ze gebruiken eigen bedachte vormen (zoals de
planten en dieren in het water) en ze zijn vrij in het gebruik van kleur.

Stevig tekenpapier;

Teken – en kleurmateriaal zoals vetkrijt, kleurpotloden of viltstiften;

Schaar en nietmachine.
Beschouwing
Wat laat je de kinderen zien in
verband met een “beeldrijke
start.
Welke vragen stel je daarbij.
Beschrijving beeldmateriaal: Ik laat de kinderen naar buiten kijken. Ik kies er
bewust voor om hier geen voorbeeld werkstuk te laten zien omdat ik bang ben dat
de kinderen die dan gaan kopiëren.  
Beschrijving beschouwings / stimuleringsvragen Wat zie je daar? Hoe komt het
dat die boom groter is, maar kleiner lijkt? Hoe zou je ruimte kunnen krijgen op
een plat vlak en in een ruimtelijk voorstelling?
Werkwijze
Welke technieken en
werkwijzen laat je de kinderen
toepassen.
Tekenen, knippen en plakken. De techniek om ruimte te creëren. De werkwijze
staat uitgebreid beschreven onder beschrijving van de activiteit. 
Onderzoek
Op welke onderdelen wil je dat
er variaties onderzocht worden.
Experimenteren / uitproberen: De invulling van de voorstelling: ze mogen zelf
weten of en welke dieren er in voorkomen, hoe de waterplanten er uit zien etc.
Organisatie
Beknopte beschrijving van de
organisatie.





Voor de les: Je moet drie maten tekenpapier per kind snijden: Een groot vel voor
de achtergrond (40 bij 25 cm), en iets smaller en korter vel voor de waterkant (37
bij 22 cm) en een nog kleiner veld voor het water (34 bij 10 cm)
Tijdens de les: Tijdens de les loop ik rond om kinderen te helpen, begeleiden en
stimuleren.
Na de les: We zetten alle schilderijen bij elkaar op één tafel zodat we iedereen kan
zien hoe mooi ze geworden zijn. 
Evaluatievragen: Hoe vonden jullie je eigen werkstuk geworden? Wat zou de
volgende keer beter kunnen? Wat was heel goed gelukt?
Alle schilderijen worden bij elkaar op één tafel gezet, en de kinderen mogen hun
eigen werk, én dat van anderen bekijken.

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      les_tekenen_lentede_waterkant.doc
Datum:      09-03-2005
Sender:      gerlotte
Titel:      De waterkant
Groep:      5,6,7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      beeldendevorming    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      lente    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Een handvaardigheidsles waar we een waterkant in elkaar gaan knutselen.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6.7 (4 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
les_tekenen_lentede_waterkant.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking


Kleurplaten bij thema: lente