voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Sinterklaas

Groep: groep7,groep8
Vakgebied: beeldendevorming
Thema: sinterklaas
Omschrijving: Een handvaardigheidsles met betrekking tot het onderwerp Sinterklaas. Helaas zal het soms moeilijk zijn om aan bloempotjes te komen, misschien kunnen de leerlingen deze zelf meenemen?
Zoekwoorden: sinterklaas handvaardigheid knutselen

Lesonderwerp: Winter – Handvaardigheid: ‘Bloempot – Sinterklaas’
Doelstellingen: Eigen invulling lijf Sinterklaas, dus bevordering fantasie en eigen creativiteit;
Het leren kennen van allerlei verschillende materialen, en hoe deze te gebruiken;
Bevordering van de motorische vaardigheden.
Beginsituatie: De kinderen weten wat Sinterklaas is, wat het inhoudt en wat je dan zoal doet.
Betekenis
Waar gaat het over.
Wat is het thema.
Welke associatie-
mogelijkheden zie je. 
Inleiding: Als inleiding worden er een aantal Sinterklaas liedjes gezongen, want
het spreekt voor zich dat dit werkstuk in de Sinterklaasperiode gemaakt moeten
worden.
Eigen omgeving: Dit spreekt kinderen natuurlijk erg aan omdat dit in hun eigen
omgeving erg bezig houdt.
Visueel materiaal: Ik heb een Sinterklaas tekening meegenomen. Deze mag
diezelfde dag nog worden ingekleurd.
Activiteit
Korte beschrijving van de
activiteiten/opdrachten.






De instructie is als volgt: Schilder beide potjes volledig rood. Laat de potjes hierna
goed drogen. Kleef daarna de potjes met de brede rand aan elkaar met de witte
lijm. Plak op de bovenste pot een pomponnetje als knoopje. Hierna kun je het lijfje
een beetje gaan versieren met het gele karton. Hoe, dat mag je zelf weten, zodat
het echt jouw Sinterklaas gaat worden.
Knip vervolgens de mijter uit het vilt, dit moeten dus twee driehoekjes op elkaar
zijn. Maak daarna de versiering op de mijter van het gele karton.
Smeer hierna de bovenste helft van de wattenbol in met lijm en schuif de mijter
hierover. Teken een gezicht op de wattenbol. Lijm nu het hoofdje vast op het
bloempotlijfje. Smeer van oor tot oor een beetje lijm en plak er kussenvulling op,
zodat je een baard krijgt.
Als je tijd over hebt ga je van het gele karton een staf maken.
Vorm
Aan welk beeldaspect wordt
specifiek aandacht besteed.
Welke nuance breng je aan.

Materiaal
Welke materialen en
gereedschappen laat je
gebruiken.


Aan het beeldaspect vorm wordt hier het meeste aandacht aan besteed. Hier wordt
een driedimensionaal vorm gemaakt van Sinterklaas. De basisvormen zijn
symmetrisch. 

2 bloempotten, doorsnede 5 en 6 cm;’

Witte allesverf;

Pompons, 7 mm wit;

Zwart stiftje;

Rood vilt;

Watten bol;

Vulling voor kussens;

Penseel;

Geel karton;

Witte knutsellijm.
Beschouwing
Wat laat je de kinderen zien in
verband met een “beeldrijke
start.
Welke vragen stel je daarbij.




Beschrijving beeldmateriaal: Ik laat de kinderen de twee bloempotten zien zodat
ze kunne zien hoe het werkstuk technisch gezien in elkaar zit.
Verder heb ik een kleurplaat van Sinterklaas meegenomen. Ik vraag de kinderen
wat ze zien. Wat is typerend voor Sinterklaas? Dat moet je dus niet vergeten bij je
eigen werkstuk straks, tenzij je jouw eigen Sinterklaas iets anders wil maken, dan
de bekende.
Beschrijving beschouwings / stimuleringsvragen Wat zie je op de tekening?
Wat is standaard bij Sinterklaas? Zou je hem zonder die standaard dingen nog
herkennen? Zou je je eigen Sinterklaas eigenlijk iets anders willen maken?
Werkwijze
Welke technieken en
werkwijzen laat je de kinderen
De technieken bij deze les zijn zeer uiteenlopend: knippen, plakken. Werken met
vilt, watten en bloempotten. 
toepassen.
Onderzoek
Op welke onderdelen wil je dat
er variaties onderzocht worden.


Experimenteren / uitproberen:
De kinderen mogen, als ze willen, een iets andere Sinterklaas maken. Het is wel
de bedoeling dat het een ‘andere’ Sinterklaas wordt, dus er moeten nog wel een
paar typerende kenmerken zichtbaar blijven. Maar we kunnen dus wel allemaal
verschillende types Sinterklazen krijgen.
Organisatie
Beknopte beschrijving van de
organisatie.










Reflectie

Voor de les:De leerkracht moet zorgen voor voldoende bloempotten dus
bijvoorbeeld de leerlingen eerder die week al gevraagd hebben, of misschien te
rade gaan bij een tuincentrum o.i.d?
Tijdens de les:Tijdens de les is het belangrijk dat de leraar iedereen in de gaten
houdt, snapt iedereen wat de bedoeling is, is iedereen aan het werk, waarom wil
het bij sommige kinderen niet? Die moeten gestimuleerd en uitgedaagd worden.
Na de les:Als slot ga je alle Sinterklaasjes verzamelen en bijvoorbeeld op één
tafel zetten. Misschien mogen de kinderen de Sinterklaas een tijdje op hun eigen
tafel houden?”
Evaluatievragen:Vonden jullie het leuk om een iets andere Sinterklaas te maken?
Waarom (niet)? Wat vonden jullie (minder) leuk en waarom? Hoe kunnen we dat
de volgende keer beter doen?

De reflectie op het gemaakte werk kunnen de kinderen reactie geven op elkaars
werk. Bijvoorbeeld twee buurmannen van elkaar. Één regel hierbij is dat je
minimaal één positief punt van het werkstuk van de ander moet vertellen.

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Les_handenarbeid_SInterklaas.doc
Datum:      09-03-2005
Sender:      Anoniem
Titel:      Sinterklaas
Groep:      7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      beeldendevorming    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      sinterklaas    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Een handvaardigheidsles met betrekking tot het onderwerp Sinterklaas. Helaas zal het soms moeilijk zijn om aan bloempotjes te komen, misschien kunnen de leerlingen deze zelf meenemen?
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Les_handenarbeid_SInterklaas.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
mariondonkers6nogal vergezocht


Kleurplaten bij thema: sinterklaas