voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Argentinië: Maak een landkaart met legenda

Groep: groep7,groep8
Vakgebied: aardrijkskunde
Thema: ontdekkingsreis
Omschrijving: Leerlingen tekenen zelf een kaart van een denkbeeldig land en maken daar zelf een leganda bij. Na afloop ontdekken zij dat het getekende land wel heel veel overeenkomsten heeft met Argentinië. De leerlingen maken tevens kennis met schaalverdeling
Zoekwoorden: aardrijkskunde bovenbouw Zuid-Amerika ontdekkingsreizen kaartgebruik legenda


Lesdoel

De kinderen kunnen een denkbeeldig land tekenen aan de hand van aan hen
verstrekte gegevens. De kinderen kunnen de ligging van de hoofdstad
Buenos Aires verklaren. De kinderen kunnen symbolen en kennis
combineren. De kinderen kunnen symbolen verklaren met behulp van een
legenda. De kinderen begrijpen waar een schaalverdeling voor staat en
kunnen zelf een schaalverdeling maken.
Fasering
Naam + tijd 
Lesverloop

Introductie 10
minuten


















Instructie







Verwerking



Extra informatie







Vertel een fictief verhaal dat over Argentinië zou kunnen gaan: 

Een boot lijdt schipbreuk en Johan en Karel, twee bemanningsleden, kunnen
nog net op tijd in een sloep wegkomen. Ze nemen ook nog een schatkist met 
goudstukken mee. Uiteindelijk belanden ze na dagen op zee in een land dat
ze nog niet kennen. Omdat de schatkist te zwaar is om mee te nemen , vullen
ze eerst hun zakken met goudstukken en begraven daarna de schatkist.
Gelukkig hebben ze een kompas en potlood en papier bij. Zo kunnen ze
noteren waar ze de schatkist begraven hebben. Als ze een twee uur naar het
noorden hebben gelopen noteren ze dat, en ook als ze een andere kant
uitgaan schrijven ze steeds op hoe lang ze in die richting gelopen hebben. Zo
kunnen ze later de schatkist terugvinden. Ze komen langs korenvelden en
weiden met schapen en koeien en onderweg eten ze bij de boeren die er
wonen. Daar horen ze ook dat ze in het land Maxidonia terecht gekomen zijn.
Het valt hen wel op dat er maar weinig mensen wonen. Uiteindelijk komen ze
in een hele grote stad terecht. Door steeds aantekeningen te maken van wat
ze onderweg zien, kunnen ze uiteindelijk een hele landkaart maken van het
land en kunnen ze daarop aantekenen waar ze de schat begraven hebben.
Zouden ze de schat inderdaad kunnen terugvinden?

Laat de werkbladen uitdelen en vertel dat de leerlingen net als de
hoofdrolspelers uit het verhaal een kaart gaan maken van het land Maxidonia.
Ze gebruiken daarbij de werkbladen, waarop de aantekeningen staan die
Johan en Karel hebben gemaakt.

Lees zelf een stuk tekst en licht evt. dingen toe. Laat ook stukken tekst
voorlezen en stel daarna vragen om te controleren of de tekst begrepen is.

Laat de kinderen individueel de opdrachten maken. Wissel het intekenen en
de instructie steeds af. Je kunt kinderen hierbij laten samenwerken.


Laat na de laatste opdracht laat de kinderen de wereldkaart erbij pakken en
bekijken of ze een land kunnen vinden dat lijkt op Maxidonia.  Laat de
leerlingen daarna de atlas erbij pakken.
Hoe heet de hoofdstad van Argentinië, hoe heten de buurlanden? Chili,
Bolivia, Paraguay, Brazilië, Uruguay. Geef in de tussentijd aanvullende
informatie over Argentinië. Laat daarbij ook de kinderen zelf vragen stellen.
Wat zouden zij nog meer over het land willen weten.


 
Achtergrondinformatie Argentinië
Argentinië is na Brazilië het grootste land van Zuid-Amerika met een oppervlakte van
2.776.656 vierkante kilometer. Dat is grofweg 81 keer zo groot als Nederland. Argentinië
beslaat bijna de helft van Zuid-Amerika. Van noord tot zuid is dit zo’n 3500 kilometer. Het ligt
in het zuiden van Zuid-Amerika en grenst aan de Atlantische Oceaan. Aan het noorden
grenst Argentinië aan Bolivië, Brazilië en Paraguay. In het westen ligt Chili en in het oosten
Uruguay. Argentinië is ruim 3500 kilometer lang en 1400 kilometer breed. 
Landschappelijk gezien zijn de pampa's het meest bekend. Dit zijn vruchtbare vlakten die
zeer uitgestrekt ziijn. Tevens zijn er berglandschappen in de buurt van de Andes. Het
zuidelijkste puntje van Argentinië is Patagonië.
Het land staat bekend vanwege de export van rundvlees, tarwe en fruit.
Klimaat
Over het algemeen heeft Argentinië een gematigd klimaat. Hoewel er lokaal grote verschillen
bestaan vanwege de uitgestrektheid van het land. In het noordwesten is het droog en warm
en in Patagonië is het klimaat te omschrijven als subantarctisch.
Dieren
Voor de kust van Patagonië zwemmen walvissen, zeehonden, zeeolifanten en zeeleeuwen.
De Magelhaen pinguïn is de meest voorkomende soort pinguïn.
Geschiedenis

Buenos Aires werd gesticht in 1580. De ontwikkeling van de stad en haar omgeving
kwam pas goed op gang toen de handel met Spanje opkwam in huiden en zilver
afkomstig uit Bolivia.

Argentinië maakte vanaf het derde kwartaal van de 19e eeuw een stormachtige
ontwikkeling door dankzij de combinatie van immigratie uit Europa, de aanleg van
spoorwegen door de Engelsen en de introductie van gekoeld vleestransport naar
bestemmingen overzee. Het land had zich rond 1900 ontwikkeld tot een van de
meest welvarende landen ter wereld.

In 1976 nam een militaire junta onder leiding van Jorge Rafael Videla door middel
van een coup het bewind over van de burgerregering. Tijdens de hier op volgende
'vuile oorlog' (guerra sucia) verdwenen duizenden personen (los desaparecidos), voor
wie tot op de dag van vandaag nog iedere week wordt gedemonstreerd op de Plaza
de Mayo.

Bevolking
In Argentinië wonen naar schatting (2002) bijna 38 miljoen mensen. Het is is een
dunbevolkt land met slechts twaalf inwoners per vierkante kilometer. De bevolking
bestaat voor 97 procent uit blanken en is voor bijna 2 procent van indiaanse afkomst.
Van de blanke bevolking is ruim 33 procent van Italiaanse afkomst en 24 procent van
Spaanse afkomst. De rest komt voornamelijk uit Frankrijk, Duitsland, Engeland en Oost-
Europa. 

Buenos Aires is de grootste stad van het land met 12 miljoen inwoners. Het is een
moderne stad.


 
Naam: ……………………………………
Werkblad Maxidonia




Legenda

………………

………………

………………

……………….

……………….

……………….

……………….

……………….



Schaalverdeling

Kilometer





1.  Maxidonia
Teken het land  Maxidonia: 
Maxidonia heeft de vorm van een frietzak (een puntzak) en is wel 80 keer zo groot
als Nederland. De afstand van het noorden naar het zuiden van Maxidonia is wel
3.500 km. Rechtsonder Maxidonia ligt een eilandje. De rechterhelft van het
eilandje hoort bij Maxidonia.

2. De grenzen
Maxidonia grenst in het westen en zuiden aan een lange smalle strook land.
Deze strook hoort bij een ander land, dat aan zee ligt.  Ook de andere helft van het
eilandje hoort bij dit land. Het zuidoostelijk deel van Maxidonia grenst aan de
zee. In het noorden en noordoosten grenst Maxidonia aan vier andere
buurlanden.

Hoeveel buurlanden heeft Maxidonia volgens de omschrijving? …………..

Teken alle buurlanden zo goed als je kunt en geef ieder land een andere kleur. 
De zee kleur je blauw. 


 
3. De rivier
Vanuit het noorden van Maxidonia stroomt een grote rivier naar zee. De rivier mondt
uit in zee op de plaats waar Maxidonia zowel aan zee als aan een oostelijk buurland
grenst. De rivier heeft een brede monding.
Probeer deze rivier maar in te tekenen.

4. Een legenda maken; de ligging van de hoofdstad bepalen
Maxidonia ziet er nu al heel echt uit. Maar je kunt het nog echter maken door er een
legenda bij te plaatsen. In de legenda zet je verschillende symbolen en zeg je wat
die symbolen betekenen.

Gebruik voor het maken van de legenda de volgende informatie:
Aan de oostgrens van Maxidonia vind je over de hele lengte bergketens.
De rest van het land bestaat voor het grootste deel uit pampa’s. Dit zijn vruchtbare
stukken grond, waar granen verbouwd worden en waar vee loopt te grazen: vooral
koeien en schapen. Omdat Maxidonia dunbevolkt is, worden granen, vlees en
melkproducten uitgevoerd. Van alle kanten van het land komen wegen en
spoorwegen uit in de hoofdstad. Van daaruit gaan de goederen naar de rest van de
wereld.

Hoe  worden de goederen naar de rest van de wereld geëxporteerd?

………………………………………………………………………………………………..
Waar denk je dat de hoofdstad ligt? Bedenk een logische plaats voor de hoofdstad.
Het moet een plaats zijn van waaruit alle producten gemakkelijk naar de rest van de
wereld kunnen worden vervoerd.
Teken nu de hoofdstad in.
Zet symbolen op je landkaart en verwerk die symbolen in de legenda.

5. Een schaalverdeling maken
Zet tenslotte een schaalverdeling onder Maxidonia. Een schaalverdeling geeft aan
hoeveel 1 cm op jouw kaart in het echt is.

Bijvoorbeeld: 

Kilometer   0       100       200     300      400
                   ¦        ¦        ¦       ¦        ¦

Werkwijze: 
Uit de beschrijving van Maxidonia (zie punt 1) weet ik: 
Van noord naar zuid is 3.500 km.
Op mijn tekening is van noord naar zuid ……………cm
Als …………….cm  op de tekening in het echt 3.500 km is, dan is 1 cm:

3.500 km = ……………….km
………….

Je hebt nu de schaalverdeling uitgerekend. Zet de schaalverdeling nu maar onder je
landkaart.
Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Argentinie_met_werkblad.doc
Datum:      10-10-2004
Sender:      stroucken
Titel:      Argentinië: Maak een landkaart met legenda
Groep:      7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      aardrijkskunde    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      ontdekkingsreis    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Leerlingen tekenen zelf een kaart van een denkbeeldig land en maken daar zelf een leganda bij. Na afloop ontdekken zij dat het getekende land wel heel veel overeenkomsten heeft met Argentinië. De leerlingen maken tevens kennis met schaalverdeling
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 8 (2 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Argentinie_met_werkblad.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
MarijeBosman8Een aparte verwerking. Leuk bedacht. Het werkblad wijst zich vanzelf en kinderen kunnen goed zelfstandig bezig. Persoonlijk had ik de kinderen nog een aantal andere dingen op de kaart laten tekenen, nu wordt het als keuzemogelijkheid aangegeven.