voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

poppenkast

Groep: groep1,groep2,groep3
Vakgebied: drama
Thema: emoties
Omschrijving: het is een poppenkastles waarbij de kinderen moeten helpen om een oplossing te zoeken voor het probleem.
Zoekwoorden: emoties verdwaald alleen poppenkast vertellen poppen gevoel uiten

Student: Hilke van Keulen

Jaargroep: 2

Stageschool:

Groep: 1/2

Mentor:
Vak/onderwerp: Poppenkast, emoties

Datum:
Voor de student:

Aandachtspunten deze week                               Actiepunten deze les


Aansluiten bij de belevingswereld
van de kinderen.






Door een verhaallijn te kiezen die heel
herkenbaar is voor hen.


Voor de kinderen:

Lesdoel: wat moeten zij na de les kunnen/kennen?


Aan het einde van de les kunnen de kinderen een aantal emoties herkennen een kunnen ze
deze van elkaar onderscheiden.



Beginsituatie: welke betekenis heeft deze les voor de kinderen? Wat tref ik aan op het
gebied van organisatie? Wat moeten de kinderen kennen/kunnen om mijn les te kunnen
volgen?


Ik verwacht dat de kinderen dit een hele leuke les zullen vinden omdat ik Hanneke al bezig
heb gezien met Willem de Muis en de kinderen genieten daar enorm van.

Op het gebied van organisatie moet ik ervoor zorgen dat ik een grote doos heb met een gat 
aan de achterkant. Tevens moet ik zorgen voor een eerste hulp koffertje.

Om mijn les te kunnen volgen hoeven de kinderen alleen maar op te letten, gezellig mee te
doen en vooral GENIETEN!



Fasering:

Naam + tijd
Lesverloop

Inleiding ongeveer
5 minuten














Kern ongeveer 15
minuten





























Ik vertel de kinderen dat ik onderweg naar school een doos op het
fietspad in de zandbank zag staan. Ik vond het zo’n mooie doos, hij was
ook zo mooi ingepakt. En ik was heel nieuwsgierig wat er nu in die
doos zat. Misschien was het wel een cadeautje dat iemand was
verloren, dus ben ik er heel voorzichtig naar toe gelopen. De doos zat
nog dicht en eigenlijk durfde ik hem niet zo goed open te maken.
Misschien zat er wel iets engs in…………… Maar hoe dichter ik bij de
doos kwam hoe beter ik het hoorde, de doos maakte geluid. Het leek
wel of de doos heel zachtjes kreunde en ooooooaaaaah zei. 
Dus ik heb die doos toen heel snel achterop mijn fiets gezet en mee
naar school genomen. Ik dacht misschien kunnen jullie mij helpen om
uit te zoeken wat er in de doos zit? Willen jullie mij helpen? 
(ik laat de helpende handjes een plaatsje zoeken bij de kinderen op de
bank, ik ga de doos halen)


(Ik kom de klas binnen met de doos en ga zitten op de stoel. Ik geef de
kinderen rustig de tijd om te kijken naar de doos.) Zo, dat is wel een
hele mooie doos vinden jullie niet. Ik praat hier kort met de kinderen
over, wat zou het kunnen zijn (cadeau)? Wat zou er in zitten? Tijdens
dat gesprek laat ik de doos zachtjes geluid maken en bewegen. Ik vertel
de kinderen dat ik het eigenlijk wel heel spannend vind om te kijken
wat er in zit. Ik heb nog nooit een doos gevonden die geluid maakt en
beweegt. Heeft iemand van jullie een idee wat er in zou kunnen zitten.
Een bal kan het niet zijn want die maakt geen geluid en beweegt ook
niet zomaar. 

Ik vraag de kinderen of we de doos eens heel voorzichtig zouden
moeten openen? Op goedvinden van de kinderen open ik doos. Ik vraag
de kinderen om op hun plaats te blijven zitten, misschien schrikt
diegene die in de doos wel van zoveel kinderen. 

Voorzichtig laat ik het beestje uit de doos komen. Het beestje maakt
snik geluiden (hij huilt). Ik praat tegen het beestje. Hallo, niet huilen.
Toe maar zo erg is het vast niet. Er zijn hier heel veel lieve kinderen die
jou willen troosten. Toch kinderen? Misschien kun je even uit de doos
komen. Het beestje is even stil en begint dan te fluisteren. Ik vertel het
beestje dat ik hem niet goed kan verstaan en ik kom dichterbij. Aha,
ooh ik zal het even zeggen. Ik doe de doos dicht en zeg tegen de
kinderen dat hij een beetje verlegen is. Het beestje vroeg of jullie
allemaal willen blijven zitten als hij uit de doos komt en niet te hard
praten. Ik vraag de kinderen of dat goed is en vertel dat dan tegen het
beestje.













































Afsluiting
ongeveer 5
minuten

Het beestje komt uit de doos naar boven en kijkt een goed rond. Hij
zegt heel zachtjes hallo tegen mij. Ik zeg hallo terug. Dan draait hij
naar de kinderen en zegt hij tegen hen hallo. Ik vraag hoe hij heet. Ik
heet Wallie. Dat is een mooie naam Wallie. Wat ik eigenlijk wel wil
weten Wallie is waarom moest je zo huilen? 

Wallie verteld zijn verhaal: Nou, Wallie was heel verdrietig. Waarom
was je verdrietig dan? Wallie was zo verdrietig omdat ik pijn heb.
Ooh, nou snap ik het. Ik moet ook wel eens huilen als ik pijn heb.
Huilen jullie wel eens als je pijn hebt? Waar heb je pijn dan? Wallie
heeft pijn aan zijn hoofd. Wallie is op mijn hoofd gevallen en nu
doet zijn neus zeer en zijn oor. Wallie’s linker oor. Zo ik zal eens
even kijken wat wij daar aan kunnen doen. Zal ik er een kusje
opgeven? Ja… Zo kijk eens aan helpt dat? Een beetje maar,
misschien kun je nog een kusje geven? Ok. Is het nu beter? Bijna,
misschien moet je nog een kusje geven. Nou ja zeg. (ik vraag of een
van de kinderen Wallie een kusje wil geven) Nu is de pijn in Wallie’s
neus weg, maar Wallie’s oog doet nog steeds heel zeer. Ik zie het al,
daar moet een pleister op. (ik vraag aan een van de kinderen of hij/zij
een pleister wil pakken. Samen met het kind plakken we de pleister op
het oog van Wallie. Dankjewel. (Wallie begint te gapen) Volgens mij
is Wallie een beetje moe. Het is ook zo’n drukke dag voor hem
geweest. Ga maar weer lekker in de doos liggen, dan kun je lekker
slapen. Kom eens, kom eens! (Wallie fluistert in mijn oor. Ik zeg ok
doe dat maar.) Eehm, Wallie wil even tegen jullie zeggen dat Wallie
jullie heeeeeeeeeeeel lief vind. Vinden jullie mij ook een beetje lief?
Nou dan ga ik nu lekker slapen, welterusten. ( Wallie komt nog een
paar keer omhoog om de kinderen vaarwel te zeggen. Op het moment
dat hij even weg is doe ik de doos dicht en dan komt Wallie weer
ineens omhoog.) Wallie kan niet slapen. He, Wallie je hebt niet eens
echt geprobeerd. De mama van Wallie zingt altijd een slaapliedje, en
mama van Wallie is hier nu niet. 

Ik weet het goed gemaakt Wallie als wij nu eens met zijn allen een
slaapliedje voor jou zingen, denk je dat je dan wel kan slapen. Ja, ja.
(ik vraag de kinderen of zij misschien een mooi slaapliedje kennen.
Samen zingen we het liedje voor Wallie. Wallie luistert eerst
aandachtig en begint dan te gapen en gaat lekker in de doos liggen. Als
het liedje is afgelopen horen de kinderen Wallie snurken en sluiten we
de doos. En zetten we deze weg.

Zo, Wallie slaapt nu lekker. Ik denk dat hij na dat slaapliedje van jullie
heel lang zal slapen. Ik ben wel blij dat Wallie in de doos zat en niet
een eng beest. 
Wat ik me wel afvraag is wat we nu met Wallie moeten doen. Hebben
jullie misschien een idee? Ik voer een kort gesprekje met de kinderen
hierover. En samen bedenken we een oplossing.
(ik bespreek met mijn mentor wat na mijn les zal moeten plaatsvinden
en ik regel de overgang daar naar toe.)
Betrokkenheid
Ik zorg voor een hoge betrokkenheid door


Door de kinderen te betrekken bij het poppenspel en door veel interactie voor, tijdens en na
het poppenspel. Tevens probeer ik de betrokkenheid te vergroten door een onderwerp te
kiezen dat past binnen het thema emoties en de belevingswereld van de kinderen.



Werkvormen
Ik kies voor de volgende werkvormen               Omdat



Poppenkastspel








Ik met behulp van deze werkvorm de
kinderen op een speelse wijze een aantal
emoties kan introduceren en de kinderen
kunnen zich inleven in Wallie.

Organisatie
Welke mogelijke knelpunten zijn er?                   Hoe los je deze op?



Dat er kinderen zijn die er telkens
door heen praten.






















Eigenlijk vind ik het niet erg wanneer dat
gebeurt (enthousiasme) Ik speel daar
gewoon op in samen met Wallie. Wanneer
het teveel word dan speel ik er op dat
Wallie verlegen is als er steeds kinderen
zijn die er door heen praten. En dan gaat
Wallie zich in zijn doos verstoppen.



















Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      poppenkastkleuter.doc
Datum:      11-10-2004
Sender:      keulenh
Titel:      poppenkast
Groep:      1,2,3    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      drama    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      emoties    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      het is een poppenkastles waarbij de kinderen moeten helpen om een oplossing te zoeken voor het probleem.
Beoordeling:      Niemand heeft deze les nog beoordeeld
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
poppenkastkleuter.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking