voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

muziekles crescendo-decrescendo

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: muziek
Thema: sprookjes
Omschrijving: Leuke muziekles over kabouters
Zoekwoorden: muziek dansen zingen sprookjes kabouters kabouter harder zachter lager hoger

Lesvoorbereiding muziek groep 1-2: ‘Crescendo – decrescendo’

Doelstellingen:

De kinderen kunnen het liedje over kabouters zingen.

De kinderen koppelen grote en kleine bewegingen aan sterk en zacht klinkende
muziek (crescendo – decrescendo).

De kinderen maken kennis met grafische notatie.

Benodigdheden:
Drie kartonnen kaartjes, stiften, ritme-instrumenten (trom, schellenraam, tamboerijn e.d.),
cassettebandje of CD met ‘kabouterwerkmuziek’.

Lesverloop:

Inleiding

Kort gesprekje:
Ik vraag de kinderen wie er wel eens in het bos is geweest. Wat gingen ze daar
doen? Met wie waren ze daar allemaal? Wat zagen ze in het bos?

Kern

Ikzelf ben laatst ook in het bos geweest. En weet je wat er toen gebeurde? Ik
hoorde opeens heel zachte stemmetjes. Heel stil ging ik achter een struik zitten en
ik keek heel goed rond om te zien waar het geluid vandaan kwam. En toen opeens
zag ik het. Een heleboel kaboutertjes. En weet je wat die kaboutertjes deden? Ze
waren een liedje aan het zingen. Dat ging zo

Kaboutertjes drinken kabouterthee
Van je diedeliedee, kaboutertjesthee, 
Van je diedelie diedelie doekjes, 
Met kleine kabouterkoekjes

Ik vraag de kinderen wat de kabouters deden. Ze dronken thee en aten koekjes. Ik
zing het liedje nog een keer, maar sommige woorden laat ik weg, die mogen de
kinderen invullen (thee, thee, doekjes, koekjes)
Wie kan uitbeelden wat de kabouters deden / er een beweging bij verzinnen?
(Opletten dat de bewegingen klein gehouden worden. De koekjes en theekopjes
zijn immers heel klein!)
Ik zing het lied nu nog een keer. De kinderen maken de bewegingen erbij en als
ze het kunnen, mogen ze het hele lied al meezingen. 
Tot slot zingen de kinderen het lied nog een keer alleen. Ik geef alleen de maat
aan.


In het bos was ook een kabouterorkest. Wie weet wat dat is? Bij het
kabouterorkest hoorde ook een kabouterdirigent. Wie weet wat dat is? De
kabouterdirigent laat aan de andere kabouters zien of ze harde muziek of zachte
muziek moeten maken. Hoe zou de dirigent dat doen, denk je? Als hij grote
bewegingen maakt met zijn armen, spelen de kabouters heel hard. Maakt de
dirigent kleine bewegingen, dan speelt het orkest heel zacht.
Wie van de kinderen zou dat ook heel goed kunnen?
De andere kabouters pakken snel hun (ritme)instrument. Twee kinderen mogen
om de beurt kabouterdirigent spelen.


Op een dag was er een groot probleem. Het kabouterorkest moest muziek maken
voor de kabouterkoning, maar de kabouterdirigent was ziek. Hoe kun je, als er
geen dirigent is, toch allemaal weten wat je moet spelen? Je kunt het
tekenen/opschrijven. 
Ik heb drie kaarten. Wie kan er op de eerste kaart iets tekenen, waaraan alle
andere kabouters kunnen zien dat ze heel harde muziek moeten maken?
Op de tweede kaart tekent iemand iets, waaraan alle kabouters meteen kunnen
zien dat ze heel zachte muziek moeten maken.
Op de derde kaart tekenen we niets. Deze kaart betekent dat het kabouterorkest
stil moet zijn.
Wie wil er kijken of de kabouters goed kunnen opletten? 
Iemand geeft, door de kaarten om de beurt omhoog te houden, aan of het orkest
hard, zacht of niet moet spelen.

Slot

De kabouters moesten nog meer doen. Ze moesten ook het bos heel netjes maken,
Eigenlijk vonden ze dat helemaal niet zo leuk om te doen. Om het toch gezellig te
maken zetten ze kabouterwerkmuziek op. Als de muziek hard klonk, veegden ze
met een grote bezem op een groot reuzenpad. Als de muziek zacht klonk, veegden
ze met een heel klein bezempje op een muizenpaadje. Maar, let goed op! Soms
kwamen er grote mensen in het bos! Dan ging de muziek uit en moesten alle
kabouters heel stil blijven staan, zodat de mensen hen niet konden zien!


Linda Broeders

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      muziekles crescendo-decrescendo.doc
Datum:      26-08-2004
Sender:      Lesidee
Titel:      muziekles crescendo-decrescendo
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      muziek    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      sprookjes    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Leuke muziekles over kabouters
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7.9 (13 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
muziekles crescendo-decrescendo.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
dionnevink9Deze les lijkt me super! Ik ga het volgende week uitproberen. Jammer dat er geen muzieknoten of akkoorden bij het liedje staan, maar ik ga zelf wel even wat verzinnen. Dit is een les waarin zoveel aspecten van muziekonderwijs verwerkt zijn, echt super!
madame_appelmoes6Het lijkt mij een leuke les om te geven maar is het niet mogelijk om de noten van het liedje in je les te zetten? Of ons mee te delen uit welk boek het lied komt of op welke cd het staat...
petrareinders8Het zou fijn zijn als de melodie op de een of andere manier in de les stond of een vermelding naar een muziekboek met de melodie.
Brooks8Erg leuke les om de kinderen kennis te laten maken met grafische notatie!


Kleurplaten bij thema: sprookjes