voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

welterusten kleine beer

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: Taal: taal
Thema: kring
Omschrijving: Kinderen praten in de kring over slapen.
Zoekwoorden: slapen gevoelens kleuters kring praten slaap

FORMULIER 1
VOORBEREIDING KLASSIKALE ACTIVITEIT

BOKO 1

BOKO 2

BOKO 3



campus Diest

Demerstraat 12 – 3290 Diest

tel. 013 35 06 90 – fax 013 33 54 01

e-mail: dlo.diest@khleuven.be


campus Heverlee 

Naamsesteenweg 355 – 3001 Leuven (Heverlee)

tel. 016 39 92 00 – fax 016 40 70 87

e-mail: dlo.heverlee@khleuven.be

oefenactiviteiten

stage-activiteiten

datum
:
Maandag 28 april 2003

kleuteronderwijzer
:
Juf Sofie
naam
:
Pieters Annelien

leeftijd kleuters
:
3-jarigen
klas DLO
:
3 boko

aantal kleuters
:
25 en 17 kleuters
school
:
Ges. Vrije Basisschool

belangstellingscentrum
:
Grote beer en kleine beer
 

“Sint-Anna”, Baal












activiteit(en): Verhaal uit prentenboek vertellen, als klassikale impressie.

Waddel, M. & Firth, B. (1988). Welterusten… Kleine Beer. Rotterdam: Lemnicaat.

Kote inhoud;  

Wanneer Kleine Beer, na een hele dag in het bos gespeeld te hebben, naar zijn bedje moet, kan hij niet slapen.  Grote
beer probeert alles te doen om ervoor te zorgen dat Kleine Beer zo snel mogelijk de slaap kan vatten.  
Zelfs na dat Grote Beer de grootste lantaarn in Kleine Beer zijn kamertje gezet had, lukt het Kleine Beer nog niet om
te slapen … hoe hard hij ook probeert, want Klein Beer is vooral bang van het donker buiten.  Daarom neemt Grote
beer hem mee naar buiten.

onderwerp (indien van toepassing): Grote beer en kleine beer.



Doelstellingen:

ONTWIKKELINGSASPECTEN ¹
CONCRETISATIE 
DOD 2

-
zich geborgen voelen (8)


-
gevoelens bij zichzelf en bij
de anderen inlevend
herkennen (15)

-
zich inleven in anderen (22)



-
inzichten verwerven over
mens en samenleving (65)

-
auditieve boodschappen
interpreteren en er gepast
op reageren (70)



-
ervaringen verwoorden (71)







-
de kleuters vertoeven samen in eenzelfde
verhaalwereld

-
de kleuters herkennen de gevoelens van Kleine Beer
( bang zijn, niet kunnen slapen, …)


-
de kleuters ervaren dat anderen dezelfde gevoelens
kunnen hebben als jijzelf ( blij, angst, verdriet, bang )


-
de kleuters doen sociale kennis op door naar het
verhaal te luisteren ( elkaar helpen, vrienden zijn, …)

-
de kleuters ontwikkelen hun taalbegrip ( lantaarn )





-
de kleuters antwoorden op vragen naar beleefde
ervaringen in verband met het verloop van het verhaal
-
de kleuters antwoorden op de vragen die de leidster
kan stellen naar aanleiding van het thema waarrond
er vandaag gewerkt geweest is ( “En nu naar bed!” ) 



/


NED 1.6
WO 3.1
WO 3.5

WO 3.5
NED 1.6
NED 2.10

WO 6.11


NED 1.1
NED 1.2
NED 1.3
NED 1.5
NED 1.6

MV 3.1
NED 2.2
NED 2.3





-
ervaringen uitwisselen (72)







-
luisteren en spreken
verfijnen (73)























































-
de kleuters kunnen in een kringgesprek hun beurt
afwachten
-
de kleuters vertellen spontaan hun ervaringen in
verband met het slapen gaan en niet kunnen slapen
-
de kleuters vertellen spontaan hun ervaringen die bij
hun opkomen bij het kijken en luisteren naar het
verhaal

-
de kleuters worden op receptieve
schooltaalvaardigheid aangesproken



NED 2.5
NED 2.10
NED 2.11





NED 2.11



1
ontwikkelingsaspecten zoals geformuleerd in het ontwikkelingsplan voor de katholieke kleuterschool
2
verwijzing naar de decretale ontwikkelingsdoelen  vanaf het tweede jaar 



Richtlijnen voor verbetering door de student:

nieuwe voorbereiding / totale herwerking

aanvulling in de tekst

aanvulling op een apart blad


Geraadpleegde bronnen:

Waddel, M. & Firth, B. (1988). Welterusten… Kleine Beer. Rotterdam: Lemnicaat.

Samenwerking met:

Sara Vanderlinden
Katrien Mees
Eva Geleyns
Katrijn Ooms

Materiaal:

Het boek; “Welterusten … Kleine Beer”

Verloop van de activiteit



1. Aanknoping:

Zuiver verbaal

De leidster knoopt met de kleuters een kort gesprekje aan over slapengaan en bang zijn in
het donker.

Mogelijke vraagstelling:
-
wie is er soms een beetje bang om te gaan slapen?
-
wie is er bang in het donker?
-
wat doen jullie als jullie bang hebben in het donker?

Gesprek met de kleuters over prent + doen alsof:

De leidster toont de cover van het boek aan de kleuters en vertelt aan de kleuters dat het
kleine beertje ‘Kleine Beer’ heet en de grote beer ‘Grote Beer’.
De leidster blikt terug op het verhaal ‘ Jij & ik, Kleine beer ‘ waarin dezelfde personages
reeds aan bod zijn gekomen.

Leidster vraagt aan de kleuters:
-
waar kleine beer is,
-
wat hij doet,
-
wat de grote beer doet,
-


De leidster vraagt aan de kleuters of ze samen eens gaan kijken wat er aan de hand is met
Kleine Beer.

Midden:


Eerste aanbieding van het verhaal

Combinatie van vertellen en voorlezen

Interactie- uitlokkend, met het oog op de klanken na te bootsen in het verhaal en
beschrijving van de prenten

Ondersteuning door primaire hulpmiddelen ( stem, mimiek en lichaamstaal ) en
secundaire hulpmiddelen ( prenten van het boek)

Klassikaal

Slot:

Leidster voert met de kleuters nog een kort gesprekje over het verhaal:

-
vonden jullie het een leuk verhaal?
-
weten jullie waarom Kleine Beer eigenlijk bang was om te gaan slapen?
-
wat heeft Grote Beer gedaan om ervoor te zorgen dat Kleine Beer niet meer bang
was?

Leidster speelt in op de spontane reacties van de kleuters.

Leidster maakt een vlotte overgang naar het keuzeproces.










Kleuters en
leidster zitten
gedurende het
verhaal in de
zithoek.



Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      welterusten kleine beer.doc
Datum:      26-08-2004
Sender:      Lesidee
Titel:      welterusten kleine beer
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      kring    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Kinderen praten in de kring over slapen.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (3 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
welterusten kleine beer.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking