Navigation bar
  Print document Start Previous page
 1 of 3 
Next page End  

Vogelhuisje
Lessenreeks; drie opeenvolgende lessen
Groep 5/6
Doelen: 
1. De kinderen kunnen een schets maken van een vogelhokje, waarvan ze denken
dat een vogeltje het fijn vind.
2. De kinderen kunnen met zelfgekozen materiaal hun eigen vogelhokje verbeelden.
3. De kinderen kunnen kritisch kijken naar hun eigen werk en ander werk waarderen.
Les 1:
Materiaal:
-
Wit tekenpapier
-
Grijze potloden
-
Gummen/ puntenslijpers
Inleiding: 
Je vraagt aan de kinderen of ze, als het herfst of winter is, nog vogeltjes buiten zien.
Je kunt de kinderen ook zelf mee naar buiten nemen en vragen of ze vogeltjes zien
of horen. Hoe vinden die vogeltjes dan nog eten denken de kinderen? En in de winter
als er sneeuw ligt? Zouden ze het fijn vinden dat mensen bolletjes met zaadjes
ophangen? Wat doe jij zelf als het heel erg koud is buiten? (lekker naar binnen)
Zouden deze vogels buiten het ook fijn vinden om een beschut plekje te hebben in
de herfst en de winter? Wat zouden wij daar aan kunnen doen? Uiteindelijk stuur je
de kinderen naar het idee om een vogelhuisje te bouwen voor de vogels.
Kern:
Hoe moet volgens de kinderen een vogelhuisje eruit zien? Moet het groot of klein
zijn? Moet er een plekje inzitten waar de vogels kunnen eten? Een plekje waar de
vogels zich kunnen wassen? Of kunnen poepen, of doen ze dat buiten? Wat is nog
meer fijn voor een vogel in een vogelhuisje?
Laat de kinderen zelf dingen op papier schrijven wat zij vinden dat er allemaal in een
vogelhuisje moet. Er mag best fantasie inzitten of een beetje maf zijn.
Als de kinderen dit geïnventariseerd hebben, laat je ze een schets maken van hoe zij
vinden dat een vogelhuisje eruit moet zien. Met alle dingen erin die ze net zelf
verzonnen hebben. Hier geef je ze alle tijd voor. Je wijst ze op alle details. Het wordt
hun ideale huisje voor vogels in de herfst en de winter.
Als kinderen snel klaar zijn, kun je ze alvast laten bedenken met welk materiaal ze dit
willen gaan maken.
Afsluiting:
Alle kinderen hebben als het goed is een schets gemaakt van hun ideale vogelhuisje.
Je kunt als afsluiting een paar (of allemaal) schetsen laten zien aan de klas en de
kinderen er zelf bij laten vertellen waar ze allemaal voor gekozen hebben. 
Dan vertel je dat ze de volgende les dit vogelhuisje daadwerkelijk gaan maken. Dan
moet er nagedacht worden over het materiaal dat je wilt gebruiken en hoe je jouw
vogelhuisje wilt vormgeven.