Navigation bar
  Print document Start Previous page
 1 of 2 
Next page End  

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER.
Naam student: Ingrid Scheepers Donkers                                        Datum:  14 10 ‘02
Naam mentor:  R. Swinkels                                                             Groep:    1/2
Naam school:   Sint Franciscus                                                         Aantal leerlingen: 13/ 6
Korte omschrijving van de opdracht: Opstarten van de werkles en introduceren van het
speelleermateriaal ‘vijf op een rij’ in groep 2. Ik ga met de kinderen van groep 1 bekijken
welke werkjes ze kunnen of nog moeten maken, en leg de kinderen van groep 2 uit dat ze met
mij een nieuw speelleermateriaal gaan spelen.
 
Doelstellingen:
Zelf: Door middel van het werken met het speelleermateriaal ‘vijf op een rij’ de kinderen
helpen met het krijgen van inzicht in volgorden en klanken (en hun plaats) binnen de
kleuterwiskundige initiatie en taalkundige initiatie. 
Leerlingen: Het kunnen benoemen en begrijpen van de klanken hun plaats (taal) en bij de
wiskundige initiatie het benoemen van de goede volgorde. 
Beginsituatie: Het speelleermateriaal is nieuw voor de kinderen en zal voor sommige
gemakkelijker uit te voeren zijn dan voor anderen. De kinderen krijgen wel vaker allerlei
speeloefeningetjes met betrekking tot klank en volgorde dus er zal wel herkenning zijn. De
opdrachten moeten zover ik dat in kan schatten wel door alle kinderen van groep 2 gemaakt
kunnen worden.
Inleiding: Ik zal samen met de kinderen van groep 2 aan een tafel gaan zitten met het
speelleermateriaal, en ze vragen of iemand een idee heeft hoe het spel werkt. Na de meningen
van de kinderen te hebben gehoord en uitgeprobeerd ga ik de daadwerkelijke uitleg geven en
zien we zo welke overeenkomsten er zijn. De kinderen kunnen daarna met groepjes van 2
zelfstandig aan de slag. Ik zal dan observeren en daar waar nodig begeleiden.
Voorbereiding: Ik heb het materiaal met mijn mentor doorgenomen. Het toeval wil dat ik dit
speelleermateriaal vorig jaar tijdens de module ‘Werken met materialen’ met mijn studiegroep
heb geanalyseerd, dus ik ken het materiaal behoorlijk goed. 
Organisatie: Het uitleggen van het spel gebeurd in een groepje, de kinderen van groep 2 zijn
maar met z’n zessen. Als de uitleg begrepen is dan kunnen de kinderen in groepjes van twee
de opdrachten gaan maken. Er zijn dus drie raamwerken met opdrachtenkaarten. De kinderen
kunnen de opdracht zelf ‘nakijken’ omdat deze zelfcorrigerend is (als de opdracht goed
gemaakt is ontstaat er op de achterkant een tekening). Als de kinderen met een opdracht klaar
zijn kunnen ze die wisselen met een ander groepje. Als een groepje erg snel klaar is kan ik ze
door wat vragen over de opdracht te stellen even bezig houden totdat ze kunnen wisselen.
Kern: De kinderen worden door mij zowel geleid (uitleg) als begeleid (zelfstandig werken).
Afsluiting/ verwerking/ evaluatie: Ik bespreek met de kinderen welke opdracht ze
gemakkelijk of moeilijk vonden. Is er nog steeds een opdracht die ze moeilijk vinden? Die