Navigation bar
  Print document Start Previous page
 1 of 3 
Next page End  

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
NATUURONDERWIJS
groep 4
Kracht, stuiteren
Doelen:
      -
         De kinderen kunnen het stuiteren van ballen vergelijken
-
De kinderen kunnen letten op verbanden tussen: stuithoogte, ondergrond en soort bal
-
De kinderen kunnen de resultaten weergeven in staafdiagrammen
Materialen die je nodig hebt:
-
Allerlei verschillende ballen (de kinderen nemen deze zelf mee)
-
Meetlat en meetlinten
-
Krijtpoeder, bakje zand en een zacht kussen
-
Diverse ondergronden: zeil, rubber, hout, steen, gras, ijzer, tennisracket e.d.
-
Balans, stopwatch, voetbalpomp
De les:
introductie
De kinderen hebben als het goed is allemaal 1 of meerdere ballen meegenomen. Je vraagt aan de
kinderen wiens bal nu het beste zal stuiteren.
De 2 beste ballen ga je “testen”. De eerste bal gooi je op de grond, zodat ie goed terug stuitert.
De andere bal laat je op een slappe ondergrond (het kussen) neerploffen. Dan voer je een klein
toneelstukje op over hoe goed die eerste bal was en dat de tweede bal helemaal niet goed is.
Als het goed is zullen de kinderen hierover gaan protesteren. Je laat de kinderen dan uitleggen
waarom ze protesteren en hoe het wel eerlijk kan zoals:
-
De ballen op dezelfde ondergrond laten neerkomen.
-
Niet de ene bal gooien en de andere laten vallen, maar allebei de ballen laten vallen
-
En als laatste het stuiteren een aantal keer herhalen, zodat je een echt eerlijk antwoord
krijgt.
Op het bord schrijf je een overzichtje over welke ballen de kinderen hebben meegebracht.
Daarbij schrijf je de verschillen ook op. Zoals de verschillen in grootte, gewicht, materiaal en
hardheid. 
Belangrijk: Laat de kinderen zelf nadenken over het verschil tussen de ballen!