voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

filosofie

Groep: groep3,groep4
Vakgebied: filosofie
Thema: overige
Omschrijving: Uitgebreidde om met de kinderen te filosoferen.
Zoekwoorden: empty

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

Opdracht: Schrijf 3 lessen filosofie rond één onderwerp en voer één les uit.

Beginsituatie: de kinderen hebben nog nooit filosofie als vak gehad. Incidenteel kwam het
wel eens voor dat ze moesten nadenken over filosofische onderwerpen.

Lesdoelstelling: Les 1: De leerlingen leren na te denken over wat echt is en wat niet echt is.
Les 2: De leerlingen leren te discussiëren over wat echt is en niet echt is en daarin hun mening
goed kunnen onderbouwen.
Les 3: De leerlingen leren omschrijven wat geheimen zijn en ze denken er over na.

Geraadpleegde literatuur: Voor les 1 de modulekoffer Filosoferen met kinderen, voor les 2
en 3 de SLO-map filosoferen met kinderen.


Onderwijsleermiddelen klaargezet:
Les 1: een bakje met echte en niet echte dingen, als kunstnagel, bloem, nepgeld, schelp,
oorbel, plastic tomaatje, enz., drie blaadjes
Les 2: tekenpapier en potloden
Les 3: 2 ingepakte dozen, tijdschriften, lijm, verf


LEERINHOUD 
Les 1
LEERACTIVITEITEN
DIDACTISCHE WERKVORM
EN ORGANISATIE
Introductie
Er liggen drie blaadjes op de
tafel: 
1.
dit is echt
2.
dit is niet echt
3.
dit lijkt op echt maar
is niet echt
Samen met de kinderen
benoemen en kijken wat er in
het bakje zit.


Instructie
Wat vinden jullie waar elk
voorwerk hoort? Eén kind
sorteert de spullen.

Verwerking
Discussie over waar de
spullen moeten liggen,
waarom wel bij blaadje 1 en
niet bij blaadje 3? Zouden
spullen ook bij een andere
categorie kunnen?

Afsluiting


benoemen, luisteren











luisteren, kijken,
meepraten, nadenken




discussiëren





Deze les vind plaats met een klein
groepje kinderen, 6 tot 8 kinderen
per groepje en in een kleine kring.

2 tafels met de drie blaadjes, en het
bakje erbij zetten




















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Kinderen mogen zelf iets uit
de klas pakken en dat bij het
blaadje zetten waarvan zij
vinden dat het bij hoort.



voorwerp zoeken en op
juiste plaats zetten en
motiveren

opruimen

LEERINHOUD 
Les 2
LEERACTIVITEITEN
DIDACTISCHE WERKVORM
EN ORGANISATIE
Introductie
Ik lees het verhaal voor van
‘De vogel en het beeld’.

Instructie
We hebben een gesprek over
wat echt is en wat niet (terug
komen op de vorige les).
Ik heb een lijstje met dingen
wat echt is en wat niet echt is.

Verwerking
We maken een tekening van
iets dat echt is en iets dat niet
echt is.

Afsluiting
We bespreken de tekeningen,
een aantal.



luisteren



met het gesprek
meedoen, luisteren, of
motiveren




tekenen en nadenken




motiveren, luisteren
de kinderen zitten in een kring












spullen liggen klaar




tekeningen mee in de kring,
tekeningen ophangen in lokaal


LEERINHOUD 
Les 3
LEERACTIVITEITEN
DIDACTISCHE WERKVORM
EN ORGANISATIE
Introductie
Ik introduceer twee dozen. De
dozen zijn geheim. Eén doos
pak ik uit, maar is dan geen
geheim meer. De andere pak
ik niet uit. Kunnen de
kinderen van mijn geheim
afblijven?
Willen jullie ook een geheim
meenemen naar school? In
een doos of opschrijven?
Geheimentafel.

Instructie
De volgende dag:
We hebben een gesprek over


kijken, luisteren,
meepraten











luisteren, praten,
de klas zit in een kring















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
geheimen, is een geheim ook
nog een geheim als je het aan
iemand anders hebt verteld?
Is een geheim ook echt of is
het maar een verzinsel?

Verwerking
1.
Uit tijdschriften
zoeken we een plaatje
met iets
geheimzinnigs erop.
We plakken dat op een
papier en verbergen
het door verf.
2.
We schrijven ieder een
geheim op een blaadje
en stoppen dat in de
geheimendoos.

Afsluiting
1. Is het nu altijd een geheim
wat eronder staat?
De ‘geheime werkstukken’
mogen mee naar huis. Hoe
reageren je ouders hierop?
Willen zij weten wat eronder
staat? Kun je het geheim
bewaren? Komen we de
volgende les op terug.
2. De geheimen in de
geheimendoos lees ik niet,
anders is het geen geheim
meer. Die doos plakken we
dicht en we komen er de hele
dag niet aan. Aan het einde
van de dag gooi ik de doos
nog dichtgeplakt in de
container. 

motiveren










zoeken, nadenken, 



nadenken, schrijven






motiveren











tijdschriften, lijm, verf



papier, geheimendoos, pennen






De ‘geheime werkstukken’ mogen
mee naar huis.


Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      filosofie.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      filosofie
Groep:      3,4    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      filosofie    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Uitgebreidde om met de kinderen te filosoferen.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7.2 (5 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
filosofie.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
jufwen7ik ben wel benieuwd hoe de kinderen het vonden, hij lijkt me leuk