voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Lessenreeks

Groep: groep5,groep6,groep7,groep8
Vakgebied: beeldendevorming
Thema: dieren
Omschrijving: In een lessenreeks van 3 opeenvolgende lessen maken kinderen hun ideale vogelhuisje voor vogels
Zoekwoorden: Vogelhuisje vogels dieren lessenreeks beeldende vorming

Vogelhuisje
Lessenreeks; drie opeenvolgende lessen
Groep 5/6

Doelen: 
1. De kinderen kunnen een schets maken van een vogelhokje, waarvan ze denken
dat een vogeltje het fijn vind.
2. De kinderen kunnen met zelfgekozen materiaal hun eigen vogelhokje verbeelden.
3. De kinderen kunnen kritisch kijken naar hun eigen werk en ander werk waarderen.


Les 1:

Materiaal:
-
Wit tekenpapier
-
Grijze potloden
-
Gummen/ puntenslijpers

Inleiding: 
Je vraagt aan de kinderen of ze, als het herfst of winter is, nog vogeltjes buiten zien.
Je kunt de kinderen ook zelf mee naar buiten nemen en vragen of ze vogeltjes zien
of horen. Hoe vinden die vogeltjes dan nog eten denken de kinderen? En in de winter
als er sneeuw ligt? Zouden ze het fijn vinden dat mensen bolletjes met zaadjes
ophangen? Wat doe jij zelf als het heel erg koud is buiten? (lekker naar binnen)
Zouden deze vogels buiten het ook fijn vinden om een beschut plekje te hebben in
de herfst en de winter? Wat zouden wij daar aan kunnen doen? Uiteindelijk stuur je
de kinderen naar het idee om een vogelhuisje te bouwen voor de vogels.

Kern:
Hoe moet volgens de kinderen een vogelhuisje eruit zien? Moet het groot of klein
zijn? Moet er een plekje inzitten waar de vogels kunnen eten? Een plekje waar de
vogels zich kunnen wassen? Of kunnen poepen, of doen ze dat buiten? Wat is nog
meer fijn voor een vogel in een vogelhuisje?
Laat de kinderen zelf dingen op papier schrijven wat zij vinden dat er allemaal in een
vogelhuisje moet. Er mag best fantasie inzitten of een beetje maf zijn.
Als de kinderen dit geïnventariseerd hebben, laat je ze een schets maken van hoe zij
vinden dat een vogelhuisje eruit moet zien. Met alle dingen erin die ze net zelf
verzonnen hebben. Hier geef je ze alle tijd voor. Je wijst ze op alle details. Het wordt
hun ideale huisje voor vogels in de herfst en de winter.
Als kinderen snel klaar zijn, kun je ze alvast laten bedenken met welk materiaal ze dit
willen gaan maken.

Afsluiting:
Alle kinderen hebben als het goed is een schets gemaakt van hun ideale vogelhuisje.
Je kunt als afsluiting een paar (of allemaal) schetsen laten zien aan de klas en de
kinderen er zelf bij laten vertellen waar ze allemaal voor gekozen hebben. 
Dan vertel je dat ze de volgende les dit vogelhuisje daadwerkelijk gaan maken. Dan
moet er nagedacht worden over het materiaal dat je wilt gebruiken en hoe je jouw
vogelhuisje wilt vormgeven.
Les 2

Materiaal:
-
Kosteloos materiaal
-
Hout
-
IJzerdraad
-
Gereedschappen als; scharen, tangen, hamers, spijkers, schroefjes, ect.
-
Lijm
-
Verf
-
Wat kinderen nog meer kunnen gebruiken voor hun vogelhuisje.

Inleiding:
Je herinnert de kinderen aan de vorige les. Toen hebben ze de schetsen gemaakt.
Je laat ze daar kritisch naar kijken. Missen ze nog iets in of aan hun vogelhuisje? Dit
kunnen ze er nu nog bij tekenen. Hier mogen ze niet te lang mee bezig zijn, want
deze les moeten ze het liefst zo snel mogelijk aan de slag. 
Laat ze eerst goed nadenken over het materiaal waarvan ze denken dat ze het
vogelhuisje van kunnen maken.
Je stelt ook een aantal regels op voor het gebruik van de materialen.

Kern:
De kinderen gaan aan de slag met hun vogelhuisje. Je helpt de kinderen hier en daar
op weg of legt ze ideeën voor als dat nodig is. Je laat ze vooral zelf het materiaal
ontdekken en zoveel mogelijk zelf beslissingen maken. Je loopt rond en kijk of de
kinderen dat goed met de materialen omgaan. Je houdt de tijd in de gaten en of de
kinderen goed op weg zijn met hun werkstuk.

Afsluiting:
De kinderen zijn als het goed is zo goed als klaar met hun werkstuk. Ze ruimen al het
gebruikte materiaal weer netjes op en zorgen dat er klas weer schoon uitziet.
Je geeft de kinderen een compliment over hun werkhouding. Je kan een paar
werkstukken van de kinderen laten zien, maar dit hoeft niet perse. De volgende keer
gaan we de werkstukken beschouwen. Je vertelt dat ze de volgende keer met de
afwerking bezig gaan van hun vogelhuisje. Dan moet het werkstuk af zijn.

Les 3

Materialen:
-
Alle materialen van de vorige les
-
Een tafel om alle afgemaakte werkstukken neer te zetten

Inleiding:
Voor deze les is niet echt een inleiding nodig. Het materiaal kan weer klaar gezet
worden. De kinderen halen hun vogelhuisje weer voor de dag en gaan zo snel
mogelijk aan het werk. Deze les moet het vogelhuisje af zijn. Kinderen die al klaar
zijn kun je erop wijzen om het vogelhuisje mooi af te werken, of te verven als ze dat
nog niet gedaan hebben. Of ze kijken of ze andere kinderen kunnen helpen.

Kern:
De kinderen gaan druk aan de slag met hun werkstuk en maken hem deze les af.

Afsluiting:
Dit is de afsluiting van de hele lessenreeks. De kinderen stallen hun vogelhuisje uit
op de daarvoor bestemde tafels.
Iedereen mag eerst even rondlopen om elkaars werkstukken te bekijken. Daarna
gaat iedereen weer zitten. Je laat de kinderen één voor één hun vogelhuisje
presenteren. Wat hield hun ideale vogelhuisje in? Wat zit er allemaal in voor de
vogels? Hoe hebben ze dat gemaakt? Vinden ze dat het is gelukt?
Nadat iedereen hun vogelhuisje gepresenteerd heeft, mogen de kinderen vragen
stellen over elkaars vogelhuisje.
Je kunt er voor kiezen om dan met de hele klas het ideaalste vogelhuisje uit te kiezen
en die in een boom vlakbij de school op te hangen. 
Je kunt er ook voor kiezen om de vogelhuisjes eerst een mooi plekje in de klas te
geven. Na een week mogen de kinderen ze mee naar huis nemen en zelf een boom
bij hun huis uitzoeken om ze in op te hangen.

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Lesidee_BV-Vogelhuisje.doc
Datum:      03-11-2005
Sender:      Anoniem
Titel:      Lessenreeks
Groep:      5,6,7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      beeldendevorming    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      dieren    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      In een lessenreeks van 3 opeenvolgende lessen maken kinderen hun ideale vogelhuisje voor vogels
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (2 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Lesidee_BV-Vogelhuisje.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
nenzzzie5ik vind het een beetje vaag wat en hoe de kinderen het huisje gaan maken.
MarijeBosman7Een les waarbij kinderen zelf veel inbreng hebben. Misschien hebben kinderen wel problemen met het verwerken van het gekozen materiaal, dit kan voor frustraties zorgen.


Kleurplaten bij thema: dieren