voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Prentenboek werkles heksen

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: algemeen
Thema: heksen
Omschrijving: Prentenboek ’stap maar op mijn bezemsteel’, leuke opdrachten voor een werkles m.b.t het verhaal
Zoekwoorden: heksen prentenboek werkles speelwerkles


Korte omschrijving van de opdracht

Ik ga de kinderen een prentenboek voorlezen dat gaat over een heks en haar vriendjes. Dit boek heet
“stap maar op mijn bezemsteel”. Tijdens de speelwerkles gaat ieder groepje aan de slag met een
opdracht m.b.t. het prentenboek. 

Beginsituatie
Wat kennen/kunnen de leerlingen al; waar moet je bij aansluiten?

Van 5 tot 15 oktober is de kinderboekenweek. Het thema van de kinderboekenweek is ‘de
toveracademie – boeken vol magie. Ook de school staat dan in het teken van dit thema. Het boek
“stap maar op mijn bezemsteel” sluit hier daarom goed op aan. 

Doelstelling(en)
Beschrijf zo concreet mogelijk in gedragstermen wat de bedoeling(en) van deze activiteit is (zijn):
1.
voor de leerlingen


De kinderen kunnen een voorspelling doen van het verhaal (Waar zal het verhaal over gaan?
Hoe loopt het af?)

De kinderen kunnen een aantal vragen beantwoorden n.a.v. verhaal.

Bij de knutselopdrachten:

De kinderen kunnen een figuur maken op de kralenplank aan de hand van een voorbeeld. 

De kinderen kunnen de enkele basisvormen vouwen.

De kinderen kunnen een heks schilderen.

2.
voor jezelf

-

Onderwijsleersituatie
Vermeld bij elke fase welke didactische werkvormen, leeractiviteiten, leerinhouden, onderwijs- en leermiddelen en
groeperingsvorm je gebruikt (omschrijf kort wat je gaat doen, de kinderen laat doen)

1.
Inleiding

De kinderen zitten allemaal in de kring. Als eerste gaan we de omslag en de
titel van het boek bespreken. Hierover stel ik een aantal vragen:

Wat is er te zien op de omslag?

Waar denk je aan als je een heks ziet?

Hoe ziet een heks eruit?

Waar denk je dat het verhaal over zal gaan?

2.
Kern / instructie

Vervolgens ga ik het verhaal voorlezen. Het verhaal gaat over een klunzige heks die met haar
pientere poes op een bezemsteel door de nacht zoeft, als plotseling haar hoed afwaait. En dat niet
alleen. Ze verliest ook nog haar strikje en haar toverstaf! Gelukkig zijn er genoeg dieren in de buurt om
haar te helpen. Stap maar op mijn bezemsteel! zegt de dankbare heks tegen de hond, de kraai en de
kikker. Maar vijf is te veel voor één bezemsteel..... 

Ik vraag aan de kinderen wat er zal gaan gebeuren, als ze alle vijf op de bezemsteel zitten? Zou de
bezemsteel gewoon verder kunnen vliegen, of denk je dat er wat anders gebeurd? Daarna lees ik het
verhaal weer verder.
 
…De kikker maakt onverwacht een sprongetje en de steel breekt. De dieren vallen in het moeras en
het heksje belandt daarnaast. Dicht bij een vurige draak die wel zin heeft in "heks op een stokje". Als
hij wil toehappen, stijgt uit het moeras een veelkoppig, blubberig monster op. De draak vlucht, het
monster valt uiteen in de vrienden van de heks. De heks tovert een mooie nieuwe bezemsteel die van
alle gemakken is voorzien. 

Afsluiting / verwerking / evaluatie

Na afloop van het verhaal stel ik de kinderen nog een aantal vragen.

Wie zat er allemaal op de bezemsteel van de heks?

Hoe zijn ze daar terechtgekomen?

Wat gebeurde er toen ze alle 5 op de bezemsteel zaten? (hoe kon dat gebeuren?)

Was dat blubberig monster een echt monster? (wie waren het dan?) Etc.

De klas verdeel ik in een aantal groepjes. Ieder groepje gaat aan de slag met een opdracht. Er zijn 5
opdrachten:

Het inkleuren van een heksenkleurplaat.

Een heksenmobiel maken. Ieder kind kiest één persoon uit van het verhaal. Er zijn 5
karakters: de heks, de kikker, de hond, de kat en de kraai. De dieren worden eerst ingekleurd
met wasco (of kleurpotloden) en daarna uitgeknipt. De dieren en de heks worden opgehangen
aan een bezemsteel. 

Een heks vouwen. 

De kralenplank. 

De heks schilderen uit het verhaal.

Onderwijs- en leermiddelen / documentatiemateriaal


Prentenboek

Kleurplaten (van de dieren)

Bezemsteel

Wasco

Kleurpotloden

Heksenkleurplaat

Kralenplanken

Voorbeelden voor de kralenplank

Vouwblaadjes.

Plaksel.

Scharen.

Verf.

Evaluatie van de mentor



























































Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Lesidee_prentenboek.doc
Datum:      18-10-2005
Sender:      Linda Kleine Staarman
Titel:      Prentenboek werkles heksen
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      algemeen    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      heksen    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Prentenboek ’stap maar op mijn bezemsteel’, leuke opdrachten voor een werkles m.b.t het verhaal
Beoordeling:      Niemand heeft deze les nog beoordeeld
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Lesidee_prentenboek.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking


Kleurplaten bij thema: heksen