voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Lessencyles voor taal

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: Taal: taal
Thema: overige
Omschrijving: Zeven lessen over het lichaam en waar taal vandaan komt.
Zoekwoorden: taal lichaam gezicht woordspelletje naam

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
1


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen raken bewust dat
ze zelf ook opgroeien en dus
ouder zullen worden. Ze
kunnen de begrippen familie,
ouder worden/groeien, vader,
moeder, broer en zus
gebruiken.

Tijd
40 minuten














Inleiding                     10
De lerares laat foto’s zien uit
haar eigen jeugd. Hierdoor
krijgen de kinderen inzicht in
hun eigen groeiproces.
Er wordt gepraat over wat zij
allemaal al voor foto’s in hun
plakboek hebben.
Hierbij komen de begrippen
familie, groeien/ouder
worden, vader, moeder, broer,
zus, etc. aan de orde.

Kern                           25
De kinderen gaan hun eigen
fotoalbum maken, ze tekenen
3 situaties die in hun
fotoalbum komen. 


Verwerking                5
De kinderen bespreken welke
situaties ze hebben getekend.

De kinderen zitten in de
kring.
Zorg dat er bij de foto’s ook
afbeeldingen zitten van
familie.
Materialen
-
foto’s van de leerkracht






De kinderen gaan aan het
werk.
Materialen
-
brede stroken die in 3
delen zijn gevouwen
-
kleurpotloden

De kinderen zitten weer terug
in de kring
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling























Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
2


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen herkennen de
woorden die horen bij pappa,
mamma, opa, oma, etc.

Groep 1
De kinderen kunnen de
woorden herkennen en
uitknippen van het
aangereikte werkblad.

Groep 2
De kinderen kunnen zelf de
juiste woorden stempelen of
schrijven bij een persoon.

Tijd
20 minuten








Inleiding                     5
De foto’s die zelf zijn
gemaakt worden nog even
besproken.
Samen worden de personen
nog eens benoemd en op het
bord worden de namen
geschreven van de personen.

Kern                          15
De kinderen gaan de personen
op de foto’s benoemen en
plakken hierbij de woordjes
die bij de persoon horen.
(werkblad) Of stempelen/
schrijven zelf de namen erbij.



Afsluiting                     5
Samen met de kinderen
controleer je of ze de goede
namen bij de goede persoon
hebben geplakt.

De kinderen zitten in de
kring.
Materialen
-
white bord





De activiteit wordt gedaan in
de lees/schrijfhoek, waar het
white bord ook wordt
neergezet.
Materialen
-
werkblad
-
stempels
-
schrijfmateriaal
-
lijm en scharen

De kinderen komen naar je
toe als ze klaar zijn,
individueel bekijk je hoe ze
het hebben gedaan.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling






















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
3


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen kunnen de
lichaamsdelen benoemen en
lezen d.m.v. woordherkenning
de woordjes.
De kinderen kunnen losse
klanken koppelen tot een
woord en het lichaamsdeel
aanwijzen.

Tijd
25 minuten








Inleiding                     5
Het spelletje sta op als je
een…


Kern                         15
De kinderen bepreken de
lichaamsdelen en plakken de
naambordjes op de juiste plek.




Afsluiting                   5
De kinderen wijzen het
lichaamsdeel aan wat je al
hakkend zegt. 
Wijs aan je oo-r, oo-g, etc.

De kinderen zitten in de
kring. De leerkracht zegt sta
op als je een
meisje/jongen/4/5/etc. bent.

De kinderen zitten in de
kring. 
Materiaal
-
lichaam op papier
getekend (ware grote) 
-
naambordjes van de
lichaamsdelen

De kinderen zitten in de
kring, je kan hierbij gebruik
maken van het lichaam van de
kern.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling




























Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
4


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen kunnen gebruik
maken van de volgende
woorden: kleur, haar, ogen,
lang, kort, oren, mond, neus,
lippen, tanden, etc.

De kinderen kunnen gericht
naar zichzelf kijken en
zichzelf natekenen.

Groep 2
De kinderen kunnen de
lichaamsdelen in het gezicht
benoemen en (na)stempelen
of schrijven.

Tijd
40 minuten





Inleiding                      10
De kinderen kijken nog eens
goed naar zichzelf, we hebben
het over kleuren haar en ogen,
etc.




Kern                             20
De kinderen tekenen m.b.v.
een spiegel hun gezicht na.
De kinderen uit groep 2
stempelen of schrijven de
namen erbij in de
lees/schrijfhoek.

Afsluiting                      10
Zingen van de liedjes:
Hoofd, schouder, knie en teen
Dit zijn mijn wangetjes
Twee handjes op de tafel

De kinderen zitten in de kring
en bespreken zichzelf. De
leerkracht schrijft alle
woordjes op een zelfgemaakt
gezichtje.
Materiaal
-
gezicht
-
naamkaartjes

De kinderen gaan aan het
werk.
Materiaal
-
spiegel
-
tekenpapier en
kleurpotloden
-
stempels of schrijfgerei

De kinderen zitten na de
werkles weer in de kring
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling
























Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
5


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen kunnen aangeven
hoe hun taal is gegroeid. 

De kinderen uit groep 2
kunnen zelf uitingen
verzinnen.
Ze kunnen bestaande uitingen
nastempelen of naschrijven.

Tijd
30 minuten



















Inleiding                     10
De leerkracht verteld dat je
lichaam niet alleen groeit,
maar ook je taal. Er wordt
besproken hoe je praat als je
baby bent. (kinderen met
jongere broertjes of zusjes)
De kinderen gaan na doen hoe
je dan praat. Laat ze groeien
naar het taalgebruik van 4/5
jarige.



Kern                               15
De kinderen uit groep 2 gaan
de uitingen nastempelen/
schrijven van het bord of
stempelen/schrijven op het
werkblad de zinnetjes na.
Als ze hiermee klaar zijn
kunnen ze zelfstandig gaan
werken.




Afsluiting                      5
Met de kinderen uit groep 1
bespreek je het zelfstandig
werken.

De kinderen zitten in de
kring, de leerkracht bespreekt
de begrippen zin, woord,
eerste woord, laatste woord. 
De uitingen van de kinderen
worden opgeschreven op het
bord. Tel met de kinderen het
aantal letters of hoe vaak de
letter a voorkomt.
Materiaal
-
werkblad
-
bord


De kinderen uit groep 1 gaan
zelfstandig werken en verder
met de opdrachten uit de
vorige lessen. Het stoplicht
gaat op rood en samen met de
kinderen uit groep 2 ga je de
zinnen nastempelen.
Materiaal
-
stempels
-
schrijfmateriaal
-
schrijfpapier
-
werkbladen

De kinderen zitten weer terug
in de kring.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling
















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
6


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen leren de
klankstructuur van hun naam.
Ze durven hun naam
overdreven uit te spreken.

Groep1
Ze kunnen hun naam (de
klankstukken) zingen met
handbewegingen erbij.

Groep 2
Ze kunnen hun naam in
klankstukken verdelen door te
klappen.

Tijd
30 minuten



Inleiding                     10
Voorlezen van het verhaal
Mijn naam en de fee.
Het verhaal wordt nog
besproken hierna.


Kern                             10
De kinderen spreken hun
naam overdreven uit. Hierna
zingen en klappen ze hun
naam.

Verwerking                    5/10
De kinderen gaan lange
woorden proberen te klappen
en te zingen, met z’n allen.

De kinderen zitten in de
kring. Het verhaal wordt
verteld in overdreven toon.
Materiaal
-
het verhaal Mijn naam en
de fee.

De kinderen zitten in de
kring. Laat de oudste hun
naam eerst uitspreken. Zorg
dat er niemand uitgelachen
wordt.

De kinderen zitten in de
kring. Er worden woorden
gebruikt die ze in het
alledaagse leven ook
gebruiken of voorwerpen die
ze zien.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling



























Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
7


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
De kinderen trainen het
geheugen (woorden en zinnen
onthouden). Ze leren durven
te spreken voor de groep.
Ze gebruiken rijmwoorden en
kunnen dus klanken koppelen.
Ze kunnen klanken verbinden
aan een beweging.

Groep 1
Kan eenlettergrepige woorden
onthouden en daarmee rijmen.

Groep 2
Kan met meerlettergrepige
woorden rijmen en kan deze
ook onthouden. 



Samen met de kinderen gaan
we woordspelletjes doen,
zoals:
-
Fluisterkring, een zin
wordt doorgefluisterd in
de kring
-
Spraaktekenen, bij het
versje Lierom, laarom..
maken de kinderen ronde
bewegingen in de lucht.
-
Zinnen nazeggen
-
Welke van de drie
woorden hoort er niet bij?
-
Welk woord heb ik twee
keer gezegd?
-
Rijmen
-
Verzin een woordje dat
begint met de letter waar
tak mee eindigt.

De kinderen zitten in de
kring. Zorg er voor dat de
opdrachten afgestemd zijn op
het niveau van het kind. De
laatste opdracht zal alleen
kunnen worden uitgevoerd
door een oudste kleuter.
Gebruik bij oudste kleuters
ook meerlettergrepige
woorden.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling



























Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      lessen leerlijn nederlands kleuters.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      Lessencyles voor taal
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Zeven lessen over het lichaam en waar taal vandaan komt.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7.2 (4 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
lessen leerlijn nederlands kleuters.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
jufmiepie5niet echt goed uitgewerkt, te beknopt om te begrijpen wat je moet doen in een les
meesterpaul9Leuke LES!!
Marije Prins7Leuk opgezet! Veel ideeen, die je zelf nog meer kunt vormgeven/uitwerken!!