voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Biotopen

Groep: groep6,groep7,groep8
Vakgebied: aardrijkskunde
Thema: aarde
Omschrijving: een les over biotopen met werkblad
Zoekwoorden: Biotopen

Natuur
Les over de aarde

Doelen: 
Cognitief: de kinderen leren wat biotopen zijn, wat voor soorten er allemaal zijn.
Vaardigheden: luisteren, zelfstandig werken.
Attitude: de kinderen moeten actief bezig zijn.

Opzet:
De kinderen zitten in tweetallen of in groepjes.
Ze doen actief mee met de les.
Ze werken zelfstandig aan het werkblad.

Tijdsindeling:
Inleiding: 15 min
Kern: 15 min
Afsluiting: 10 min

Inleiding:
Banks, Martin. Regenwouden
Uit het boek een stukje voorlezen.
Ook van andere delen een stukje vertellen. 

Kern
Waar gaan de verschillende verhalen over?
Hierover praten met de kinderen en daarna bespreken wat biotopen zijn en waar je
deze kan vinden.
Welke zijn er allemaal in Nederland?
Hoe komt het dat er in andere delen van de wereld andere biotopen zijn?
Welke kennen we allemaal in andere landen?

Een biotoop is een natuurlijk leefgebied. Hier leven planten, dieren en ook mensen
samen in natuurlijk evenwicht. Dit houd in dat alles met elkaar in verbinding staat.
Er wordt genoeg voedsel gemaakt om te eten, er gaan er net zoveel dood als er
geboren worden. Hier leven ook de drie groepen:
Producenten: maken voedsel, het zijn planten
Consumenten: zijn de voedseleters, hierbij heb je vleeseters en planteneters. En ook
alleseters (wij)
Reducenten: zijn de opruimers, bacterie etc.
Deze drie groepen kunnen niet zonder elkaar leven. 
Maar er zijn wel voorwaardes om te kunnen bestaan en dit zijn abiotische en
biotische voorwaardes.
Abiotische = levenloze natuur (klimaat, licht, temperatuur, water, lucht)
Biotische = levende natuur (planten, dieren, mensen)
Hoe ontstaan biotopen?
Biotopen kunnen vanzelf ontstaan maar ze kunnen ook aangelegd worden door de
mens. Dan is het natuurlijk niet meer zo natuurlijk en is er ook niet meer zo vaak
sprake van een natuurlijk evenwicht.
tuin 
vijver 
akker 
regenwoud 
park 
poel 
kust 
woestijn 
bos 
weide 
spoorlijn 
polen 
sloot 
berm 
stad 
hooggebergte (vegetatiegordels) 
duin 
moeras 
rivier 
zee 


In andere landen zijn andere biotopen te vinden kijk maar eens naar de
poolgebieden, de woestijnen. Dit komt doordat er een ander klimaat heerst en dus
ook andere dieren en planten leven.
Dus biotopen worden beinvloed door klimaat, mens, dieren.

Afsluiting
We bespreken samen het werkblad.



















































Welke biotopen heb jij allemaal al gezien?




Welke passen hier niet in het rijtje, zet een circel om degene die er niet thuishoren.


Bossen, meren, dorpen, rivieren, landen, Bergen, poolgebied, woestijn, 

weilanden, wereld, dieren, afval, duinen, strand, moeras, mensen


Waarom heb je voor deze gekozen?

- mest: mest is niet een biotoop omdat dieren, en planten niet naast elkaar leven.

-

-

-

-

-

Welke drie groepen zijn er van levende organismes? 

1. 


2.



3.


En wat is hun functie?
1.  =

2. = 

3. =





Vul in
Mest

Levende natuur is …………. En niet levende natuur is ………….

De mens hoort dus bij de …………… en lucht hoort bij  ………………..

Kijk goed naar het plaatje
Welk biotoop zou dit kunnen zijn? 

a.
Woestijn
b.
Dorp
c.
Bos
d.
Duinen


Waar zie je dat aan?




Wat is een natuurlijk evenwicht?









Opdracht. 
Teken hieronder je eigen droom biotoop.
Kleur deze ook vol met verschillende kleuren.     






















Antwoorden

1.
Verschilt per leerling

2.
afval, mensen, wereld

3.
verschillende antwoorden mogelijk zijn:
-
afval: dit is wat de mens weg gooit na gebruik, dit is niet een
leefgebeid
-
Mensen leven in een biotoop zijn het dus niet zelf
-
De wereld is een grote planeet met verschillende biotopen

4.
consumenten, producenten, reducenten

     5. Producenten: maken voedsel, het zijn planten
         Consumenten: zijn de voedseleters, hierbij heb je vleeseters en planteneters.     
         En ook alleseters (wij)
         Reducenten: zijn de opruimers, bacterie etc.

    6. Levende natuur is biotisch. En niet levende natuur is abiotisch

          De mens hoort dus bij de biotische en lucht hoort bij  abiotische

     7. a woestijn

8.
de vogels, zand etc.

9.  samen in natuurlijk evenwicht. Dit houd in dat alles met elkaar in verbinding
staat. Er wordt genoeg voedsel gemaakt om te eten, er gaan er net zoveel dood
als er geboren worden.

Extra opdracht

Motivatie:
Ik heb gekozen voor biotopen omdat het een groot onderwerp is ik vind het ook heel
handig om te weten wat nou een biotoop is. Dus ik denk dat het ook heel goed is voor
kinderen te weten. Ze krijgen natuurlijk ook al niet meer zoveel natuur op school dus dan
leren ze dat pas met biologie op het voortgezet onderwijs. Nu weten ze er al een beetje
vanaf na deze les.







Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Natuurles.doc
Datum:      02-10-2005
Sender:      Anoniem
Titel:      Biotopen
Groep:      6,7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      aardrijkskunde    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      aarde   
Omschrijving:      een les over biotopen met werkblad
Beoordeling:      Niemand heeft deze les nog beoordeeld
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Natuurles.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking