voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

huis

Groep: groep3
Vakgebied: Taal: taal
Thema: lezen
Omschrijving: De leerlingen kunnen een voorstelling maken van het woord. (woord – beeldkoppeling). De kinderen zijn in staat om klanken auditief en visueel te herkennen.
Zoekwoorden: aanleren nieuw woord


LESVOORBEREIDING
Leerkracht :
Wendy
Klas :
1
e
leerjaar
Leergebied :
Taal



Lesonderwerp
Kern 4: aanleren ‘huis’
-
verhaal
-
structureerstrook aanbrengen ‘huis’
-
letterlijn ‘h’
-
auditieve discriminatie ‘h’
-
samenstellen ‘huis’
Inoefening: werkboek
Handboek
Veilig leren lezen kern 4
Leerplan
Leerplan Nederlands – deelleerplan Lezen
Le.1.2, Le 2.2.1.1, Le 2.2.1.4
Leerplan Nederlands - deelleerplan luisteren en spreken
L 1.2.2
Beginsituatie
De leerlingen kunnen een voorstelling maken van het woord. (woord – beeldkoppeling). De
kinderen zijn in staat om klanken auditief en visueel te herkennen.
Doelen
1.
Visuele woordherkenning ‘huis’
2.
Grafeem – foneemkennis
3.
auditieve discriminatie / analyse en synthese
4.
Lezen van wisselwoorden
Bronnen
Handleiding Veilig leren lezen kern 4
Media
reuzenleesboek kern 4, werkboek blz. 1 + 2 + 3, structureerstrook, klikklakboekje,
leesboek kern 4, woordkaartje huis, letterkaartje ‘h

Bordschema :

       
                   
huis
        h    ui     s 
DOEL NR
LESGANG - LEERINHOUDEN
DIDACTISCH HANDELEN
MEDIA




Inleiding




Kernverhaal ‘Het geheim’ : Aanbreng ‘huis’


1
Fragment 1 : huis (De hut in het bos)
Reuzenleesboek 4 blz. 1 en 2


Verwerking verhaal
Nieuw aan te leren woord ‘huis’
Leerkracht vertelt verhaal
Leerlingen luisteren


Verhaal navertellen

Reuzenleesboek 3, blz. 2


Kern




structureren ‘poes’


1
2
h
ui s


‘h’


s
sok’ vooraan
‘roos’ achteraan
‘doos’ achteraan
‘neus’ achteraan

ui
Hak het woordje ‘huis’ eens in stukjes!!!
(individueel, per rij, klassikaal)

Welke letter zie je vooraan bij het woord poes?


Welke letter zie je achteraan bij ‘huis’? 
In welke andere woorden, die we geleerd hebben hoor je
de letter ‘s’? Staat die letter daar vooraan of achteraan?



Welke letter hoor je in het buikje?
Structureerstrook

Letterlijn ‘h’


1
2
Kopje : ‘h’





Welke letter hoor je in het kopje?

Letter ‘h schrijven aan het bord
Hoe schrijven we de ‘h? 
Kinderen schrijven de letter mee in de lucht en verwoorden
wat ze eerst zien en moet schrijven. (Visuele discriminatie)


Bord

Inoefening werkblad  


DOEL NR
LESGANG - LEERINHOUDEN
DIDACTISCH HANDELEN
MEDIA


1
2
Werkboek kern 4blz. werkblad 1
-
Visuele discriminatie van het woord ‘huis’
-
Samenstellen ‘huis’ h + uis = huis
-
Kopje, buikje, staartje aanvullen.
Overlopen van de opdracht
Zelfstandig opdracht maken
Werkboek

Reuzeleesboek 4 blz. 13 en 14: uitluisteren ‘h’


3
Uitluisteren ‘h’:
-
huis
-
hek
-
hout
-
hok
-
horloge
-
hand
-
hamer
-
haas
-
handdoek
-
helm
-
hond
-
halsband
-

Leerlingen zoeken op de zoekplaat woorden waar ze
woord ‘h’ in horen.
Reuzenleesboek

Inoefening werkblad 2



3
Werkboek kern 4 werkblad 2
Uitluisteren ‘h’
Taak 1
huis
haak
hak
muis
huil
ton
haan
Taak 2
r van zeep
k van kok
b van boog
d van duik





Klassikaal bespreken en invullen van de opdracht




Uitleggen van opdracht
Lln. Maken de oefening zelfstandig af



werkboek
DOEL NR
LESGANG - LEERINHOUDEN
DIDACTISCH HANDELEN
MEDIA



Klikklakboekje


1
2
3

4
‘h’ van huis in kopje
‘ui’ van huis in buikje



Wisselrijen
huis 
muis
buis


Letterdoos
Uitdelen van ‘h’ en ‘ui’
Leerlingen maken het woordje ‘huis’


Puzzelen van andere woorden (klikklak), nieuwe woorden
maken

Wisselwoordjes lezen



Alle gekende woordjes leggen met de letterdoos
Klikklakboekje










Letterdoos


Slot




Woorddoosje


1
2
4
Alles geleerde woordjes + letters
Leerkracht zegt een woord, leerling zoekt het juiste woord
en legt er de bijpassende letter bij
Korte zinnetjes leggen met de woordjes
Woorddoosje





Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      kern_4_aanleren_huis.doc
Datum:      13-11-2004
Sender:      Wendy25
Titel:      huis
Groep:      3    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      lezen    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      De leerlingen kunnen een voorstelling maken van het woord. (woord – beeldkoppeling). De kinderen zijn in staat om klanken auditief en visueel te herkennen.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
kern_4_aanleren_huis.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
MarijeBosman6Methodeles


Kleurplaten bij thema: lezen