voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Gesprek in kleine kring n.a.v. prentenboek

Groep: groep2,groep7
Vakgebied: Taal: taal
Thema: tanden
Omschrijving: Een les over het hebben van losse tanden. In de grote kring ga je het boek ’Wiebeltandkriebel’ voorlezen, en in een kleine kring houd je een gesprek over ( losse ) tanden.
Zoekwoorden: prentenboek losse tanden kringgesprek





Postbus 568
7550 AN Hengelo
M.A. de Ruyterstraat 3
7556 CW Hengelo
Tel. 074-2559100

Postbank 813949
Rabo Hengelo 32 75 08 027
info@edith.nl
www.edith.nl
Fax 074-2559191
VOORBEREIDINGSFORMULIER
Pabo 2,
Pabo 3, periode 1
Student(e)
Klas
PSL
Stageschool
Plaats
Mentor
:   
Linda von Piekartz
:    VR2A
:    Theo Toenink
:    St. Sebastianus
:    Hellendoorn
:    Jeanette

Datum
Groep
Aantal lln.

:   
12-10-04





:   
²





:   
21





Stage opdracht van: (aankruisen)

Vak- vormings-
gebied,
speelwerkthema
of onderwerp:
:     Taal, een prentenboek.
       Groepsgesprek over losse tanden 



*

*

mentor
opleiding
eigen keuze
Lesdoel (gedrag – inhoud- omstandigheden – criterium):
De kinderen kunnen naar aanleiding van het boek en het onderwerp hiervan ( losse tanden hebben ) een gesprek
voeren over het boek. Hierbij kunnen ze het verhaal ( deels ) weer vertellen, hierbij de platen in het boek
gebruikend. Ook kunnen ze eigen ervaringen vertellen. Tijdens dit gesprek kunnen ze goed naar elkaar luisteren.
Persoonlijk leerdoel:
Ik kan een prentenboek presenteren door een boeiende inleiding. Daarnaast kan ik het prentenboek zo voorlezen
( goede intonatie, stemgebruik en houding ) dat de kinderen geboeid zijn en blijven. Ook kan ik een gesprek
leiden en voeren in een kleine groep waarbij ik de kinderen zelf zoveel mogelijk aan het woord laat.
Beginsituatie:
Het onderwerp ‘losse tanden’ is actueel; een aantal kinderen hebben de afgelopen weken een tand verloren. Er is
een kort gesprek geweest over de tand van Maarten. De kinderen hebben allemaal wel eens een tand gezien die
eruit was, en weten wat het betekent wanneer je een tand verliest.
Er is vaker een prentenboek voorgelezen aan de kinderen.
Aandachtspunten:  voor derdejaars:  (aankruisen wat van toepassing is)
















NT2
ICO
gebruik van methodes
projectonderwijs
evaluatie (toetsing)
maatschappelijke doelen















aanvankelijk leerproces
adaptief onderwijs
klassenmanagement


















Checklist materialen:

Boek ” Wiebeltandkriebel”

Mijn “akte van geheimhouding” ( zie hieronder voor de beschrijving van dit spannende formulier… )







Lesfase
Tijd
Leerinhoud
Didactische aanpak, leerlingactiviteiten,
organisatie en middelen
Opmerkingen mentor / docent
Inleiding
Oriëntatie 






Terugblik






Kern















Verwerking 











Afsluiting
3 minuten







5 minuten






15 minuten















15 minuten











n.v.t.

Melktanden








De tand van Maarten

Wie heeft er ook al een tand
eruit/ los?





Luisteren

Vertellen















Terugvertellen

Eigen ideeën

Luisteren naar elkaar


Ik zit met de kinderen in de kring. ( de hele klas )
Ik vraag om stilte, want ik heb namelijk een heel belangrijk geheimpje! 
Ik vertel dan dat ik per ongeluk nog een paar melktanden heb!
Niemand mag dat aan een ander vertellen, want ik ben al best wel
oud, en ik heb nog steeds melktanden, dus dat vind ik eigenlijk niet zo
heel erg leuk!
Ik vraag de kinderen of ze dat geheimpje kunnen bewaren…

Dan vraag ik wie er nog weet wat er vorige week in het kleine zwarte
potje zat, dat op het bureau stond? ( de tand van Maarten )
Wie heeft er ook al een tand uit? Of bij wie zit er eentje los?
Ik vertel dat we nu maar eens goed moeten luisteren naar het verhaal,
want dat gaat over jongetje dat net zo oud is als jullie, en hij heeft
geen losse tand, maar hij wil dat wel heel graag!

Ik lees nu het prentenboek voor, en vraag af en toe wat ( niet te veel,
omdat ik straks met een kleinere groep over het boek en het
onderwerp ga praten ). Ik ga voornamelijk voorspellende vragen
stellen die de kinderen uitlokken tot het bedenken van een oplossing.
Hierbij mogen de andere kinderen inspringen met hun reactie. 
Na het voorlezen vertel ik dat ik met een aantal kinderen ( ik noem hun
namen ) in een groepje ga zitten en dat ik met doe kinderen nog even
ga praten over het verhaal en over lossen tanden. En oh ja: vergeet
ons geheimpje niet! Ik laat mijn ‘akte van geheimhouding’ zien, en die
laat ik door iedereen ‘tekenen”. ( alle kinderen behalve diegenen met
wie ik straks nog in de kring ga, zetten met hun wijsvinger in inkt een
vingerafdruk op de ‘akte’. Zo! Nu weet ik zeker dat niemand mijn
geheimpje verklapt! En de kinderen die zo met mij in de kring gaan,
moeten dat straks doen, want misschien vertel ik nog wel een
geheim…..!

Ik ga met de kinderen van wie ik de namen net heb opgenoemd, in
een apart hoekje zitten.
Ik ga eerst het boek nog even na met de kinderen. Ik probeer de
kinderen het verhaal weer terug te laten vertellen; met behulp van de
tekeningen in het boek.
Dan ga ik het gesprek voeren over melktanden (wat zijn dat? ), losse
tanden ( wat gebeurt er dan eigenlijk? ) en wat er gebeurd als je een
tand verliest ( waarom vallen je tanden er eigenlijk uit? ) ik laat hierbij
de kinderen zoveel mogelijk aan het woord en stel alleen de nodige
vragen ( doorvragen )
Tijdens het gesprek noteer ik de reacties van de kinderen.  

Wanneer de kinderen uitverteld zijn, of het is tijd, sluit ik het gesprek af
met de herinnering dat ze mijn geheimpje heel goed moeten bewaren! 
Daarom moeten nu ook deze kinderen mijn ‘akte’ tekenen met hun
vingerafdruk!







Lesfase
Tijd
Leerinhoud
Didactische aanpak, organisatie en middelen
Opmerkingen mentor / Docent










































Lesfase 1: 


Lesfase 2 
Presentatie 

Lesfase 3: 

Begeleide inoefening  
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2

3.1

3.2
inleiding
oriëntatie
terugblik
Uitvoerend handelen (lesoverzicht – kleine stappen – voorbeelden – heldere taal – controle)
Strategisch handelen (vaardigheid voordoen – hardop denken – anticiperen op moeilijkheden –
moeilijkheidsgraad stapsgewijs vergroten – controle stofbegrip)
Uitvoerend handelen (heldere opdrachten – veel vragen – hoge successcores – terugkoppeling en
controle)
Strategisch handelen (handelingswijzers – half afgemaakte voorbeelden – wederzijds lesgeven –
werken in paren of groepjes – moeilijkheidsgraad vergroten – controle inoefening – stofbegrip)
Lesfase 4:

Individuele verwerking, terugkoppeling en afsluiting
Totaalindruk:








Naam en handtekening mentor /
docent:






Zelfevaluatie student
A. Voorbereiding




te denken valt aan: lesdoel-persoonlijk doel, beginsituatie, checklist
materialen, eigen kennis/vaardigheid, keuze/opbouw leerinhoud, didactische
aanpak, leerling-activiteiten, organisatie en leermiddelen, lesfasen-
beschrijving: uitvoerend of strategisch handelen.
B. Houding

te denken valt aan: accepterend/observerend, contact met de groep,
flexibiliteit, motiveren/activerend, initiatiefname, inventiviteit, inzet, overwicht,
honorerend, zorg voor lichamelijk welzijn, zelfreflectie.
C. Vaardigheden



te denken valt aan: agogische als het geven van ik-boodschappen en actief
luisteren; en didactische vaardigheden als voordracht, spreektechniek,
taalgebruik, voorlezen, vertellen, vragen stellen, gesprekstechniek,
gebruik/zorg leermiddelen, uitleggen, vak-sp. vaardigheden, opdrachten en
instructie geven, overwicht en overzicht.
D: Uitvoering
te denken valt aan: groepsopstelling/lokaal, tijdsplanning, leerinhoud,
didactische aanpak, leerling activiteiten, organisatie, leermiddelen,
evaluatie/toetsing/terugblik en terugkoppeling, bordgebruik en criteria
directe instructie, met name fase 2 ‘Presentatie’ en fase 3 ‘Begeleide
inoefening’ zoals genoemd op het voorbereidingsformulier.


















Suggesties / aandachtspunten voor de volgende les:


















Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      voorbereiding_12-10-04.doc
Datum:      25-10-2004
Sender:      pielin
Titel:      Gesprek in kleine kring n.a.v. prentenboek
Groep:      2,7    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      tanden    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Een les over het hebben van losse tanden. In de grote kring ga je het boek ’Wiebeltandkriebel’ voorlezen, en in een kleine kring houd je een gesprek over ( losse ) tanden.
Beoordeling:      Niemand heeft deze les nog beoordeeld
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
voorbereiding_12-10-04.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking