voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

slagbal met hindernissen

Groep: groep6,groep7,groep8
Vakgebied: bewegingsonderwijs
Thema: spelletjes
Omschrijving: het is een les slagbal met hindernissen. het is bedoeld voor groep 6,7,8. De regels zijn net als bij slagbal, alleen wordt het lopen van eht ene honk naar het andere honk belemmert door verschillende hindernissen, wat het nog spannender maakt.
Zoekwoorden: gym balbehendigheid beweging





Postbus 568
7550 AN Hengelo
M.A. de Ruyterstraat 3
7556 CW Hengelo
Tel. 074-2559100

Postbank 813949
Rabo Hengelo 32 75 08 027
info@edith.nl
www.edith.nl
Fax 074-2559191
VOORBEREIDINGSFORMULIER
Pabo 2,
Pabo 3, periode 1
Student(e)
Klas
Opleider
Stageschool
Plaats
Mentor
:    Marieke Esser
:    Vr2F
:    Chantal Velthuis
:    de Troubadour
:    Haaksbergen
:    Ton ten Hagen

Datum
Groep
Aantal lln.

:    02-12-2004
:    8
:    20
Stage opdracht van: (aankruisen)

Vak- vormings-
gebied,
speelwerkthema
of onderwerp:

       Gymnastiek
  
X
Mentor
opleiding
eigen keuze
Lesdoel (gedrag – inhoud- omstandigheden – criterium):
De kinderen kunnen in teamverband een spel spelen. 
Persoonlijk leerdoel:
-
op een duidelijke manier uitleg geven
-
ervoor zorgen dat niet iedereen door elkaar roept

Beginsituatie:
De kinderen hebben eerder slagbal gespeeld, en kennen de regels al een beetje. Ze hebben nog niet eerder
hindernis slagbal gedaan.
Aandachtspunten:  voor derdejaars:  (aankruisen wat van toepassing is)
















NT2
ICO
gebruik van methodes
projectonderwijs
evaluatie (toetsing)
maatschappelijke doelen















aanvankelijk leerproces
adaptief onderwijs
klassenmanagement


















Checklist materialen:
-
7 pionnen
-
1 springtouw
-
1 3
delis
openkastdeel
-
2 matten
-
6 banken
-
1 dikke mat
-
1 4delige kast
-
2 ballen
-
1 tennisbal
-
1 slagplank
-
3 kegels
-
1 korfbalmand
Lesfase
Tijd
Leerinhoud
Didactische aanpak, leerlingactiviteiten,
organisatie en middelen
Opmerkingen mentor / docent
1.
Terugblik

2.
Oriëntatie










3.
Uitleg
+ verwerking













4.
Uitleg:






5 minuten










10 minuten














5 minuten


-
wie niet snel is moet
slim zijn









-
effectief luisteren
-
aan de hand van een
plattegrond de
speelruimte
opbouwen
-
samenwerken









-
effectief luisteren



-

voordat we met de gymles beginnen moeten de kinderen eerst
warm worden. Ik wil dit gaan doen mbv een tikspel. In het
midden van het veld staan twee tikkers. De rest van de klas
moet binnen 3 minuten zo vaak mogelijk proberen van de ene
kant naar de andere kant te rennen, zonder getikt te worden.
Wie af is loopt via de zijkant van het veld weer terug en
probeert het opnieuw. Zo hoeft niemand stil te zitten.
Uitbreiding: 4 tikkers. Het veld wordt in 5 stukken verdeeld. In
3 stukken ben je vrij, en op twee stukken staan twee tikkers.
Deze mogen niet uit hun deel komen.

Ik vraag aan de kinderen of zij wel eens slagbal hebben
gespeeld. Was dit leuk? Het veld moet klaar gemaakt worden.
De klas helpt hierbij. Er komen 7 honken. Honk 1, geen
hindenis, van 1 naar 2 moet een springtouw komen, van honk
2 naar 3 een mat, een bal en een open kastdeel. Honk 3 naar
4, 2 rijen van 3 banken met daarop een grote mat, honk 4 naar
5 een kast met daarachter een mat, honk 5 naar 6 geen
hindernis, honk 6 naar 7 een mat een bal en 3 kegels. Heb je
de kegels om dan snel honk 7 vast pakken. Ik verdeel de klas
in 7 groepen, elk groepje zet een honk klaar. Ook moet er een
mand komen en tennisbal en een slagplankje. Als alles klaar
is, gaan de kinderen in een halve cirkel om mij heen zitten en
leg ik de spelregels uit. Ik heb dit op een papiertje getekend
zodat ze kunnen zien hoe het ongeveer moet staan.

Regels: 
*elke speler van de slagpartij een keer laten slaan, dan
wisselen. Later wordt het na 3 uit wisselen. Uit = 
-
vangbal
-
plankje niet in de mand na het slaan
-
niet de pion vast hebben die bij het honk staat als de
bal al in de mand ligt.

En honk of hindernis vergeten of een hindernis op een
verkeerde manier nemen







Lesfase
Tijd
Leerinhoud
Didactische aanpak, organisatie en middelen
Opmerkingen mentor / Docent









4. begeleide
inoefening












5  verwerking in
groepen




6 opruimen










5 minuut













15 minuten





8  minuten
























-
balbehendigheid
(slaan, vangen,
gooien, mikken)
-
spelen in
teamverband

-
samenwerken



-


lopers mogen altijd terugkeren naar een honk als ze
denken het volgende honk niet te kunnen halen

volgende slagman mag pas op mijn teken slaan

veldspelers mogen de hindernissen of honken niet
opzettelijk hinderen.

3 x mis geslagen is lopen naar het eerste honk. 

Degene die uit is, mag wel blijven lopen.

Ik loop de hele hindernisbaan en laat bij elke hindernis zien
wat er de bedoeling is. De kinderen staan hierbij op de gele lijn
zodat ze niet voor iemand kunnen staan. De slagpartij slaat de
bal, doet de slagplank in de mand en loopt langs de
hindernissen. De veldpartij probeert zo snel mogelijk de bal
nara de brander te gooien. De slagman moet voordat de bal
door de brander in mand is gedaan, bij een honk staan en de
pion vasthouden. Bij honk 3 moet de veldpartij de bal weer uit
de kast halen, nadat hij in de kast is gegooid. Doen zij dit niet,
dan krijgt de slagpartij een punt. Op het laatste honk moet je
met een bal proberen kegels om te gooien. Het aantal dat je
omgooit zijn je behaalde punten. Wel zelf de kegels weer
rechtop zetten.

Ik heb teams gemaakt (2 groepen van 10 dmv het 1,2
telsysteem), deze hebben allebei een ander kleur lintje om.
Het spel wordt nou gespeeld. Ik let goed op dat alles gaat
volgens plan. Joep mag de punten bijhouden.

De hele klas helpt weer met het opruimen. Het honk wat jij met
je groepje hebt opgezet, ruim je ook weer op. De kinderen die
sneller klaar zijn helpen de kinderen die nog niet klaar zijn.
Daarna kunnen ze gaan douchen en aankleden.






Lesfase 1: 

Lesfase 2: 

Lesfase 3: 

Lesfase 4:

Lesfase 5:

Lesfase 6:

Lesfase 7:
Terugblik

Oriëntatie

Uitleg

Begeleide inoefening

Zelfstandige verwerking

Evaluatie

Terug- en vooruitblik

Totaalindruk:








Naam en handtekening mentor /
docent:






Zelfevaluatie student
A. Voorbereiding




te denken valt aan: lesdoel-persoonlijk doel, beginsituatie, checklist materialen, eigen
kennis/vaardigheid, keuze/opbouw leerinhoud, didactische aanpak, leerling-
activiteiten, organisatie en leermiddelen, lesfasen-beschrijving.
B. Houding

te denken valt aan: accepterend/observerend, contact met de groep, flexibiliteit,
motiveren/activerend, initiatiefname, inventiviteit, inzet, overwicht, honorerend, zorg
voor lichamelijk welzijn, zelfreflectie.
C. Vaardigheden



te denken valt aan: agogische als het geven van ik-boodschappen en actief luisteren;
en didactische vaardigheden als voordracht, spreektechniek, taalgebruik, voorlezen,
vertellen, vragen stellen, gesprekstechniek, gebruik/zorg leermiddelen, uitleggen, vak-
sp. vaardigheden, opdrachten en instructie geven, overwicht en overzicht.
D: Uitvoering
te denken valt aan: groepsopstelling/lokaal, tijdsplanning, leerinhoud, didactische
aanpak, leerling activiteiten, organisatie, leermiddelen, evaluatie/toetsing/terugblik en
terugkoppeling, bordgebruik en criteria  actieve directe instructie.


















Suggesties / aandachtspunten voor de volgende les:


















Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      voorbereiding_gym_groep8.doc
Datum:      19-12-2004
Sender:      marikkie
Titel:      slagbal met hindernissen
Groep:      6,7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      bewegingsonderwijs    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      spelletjes    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      het is een les slagbal met hindernissen. het is bedoeld voor groep 6,7,8. De regels zijn net als bij slagbal, alleen wordt het lopen van eht ene honk naar het andere honk belemmert door verschillende hindernissen, wat het nog spannender maakt.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6.5 (2 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
voorbereiding_gym_groep8.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
J. Henquet7Gaarne uitleg bij alle hindernissen. Wat te doen bij het springtouw ?? En wat bijdelange mat??


Kleurplaten bij thema: spelletjes