voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

leerlijn rekenen voor kleuters

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: rekenen
Thema: overige
Omschrijving: Zes lessen rekenen voor kleuters van groeperen tot spelen met kleuren.
Zoekwoorden: groeperen tellen kinderen verzamelen groente kleuren

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
Tellen van kinderen. 
-
Redeneren en uitleg
geven. 
-
Sorteren en vergelijken.

Tijd
25 minuten






Kring                              5
In de kring hebben we een
gesprekje over:
-
Hoeveel kinderen zitten er
in de groep?
-
Is iedereen er vandaag?

Spel                                5
Iedereen kijkt goed in de
kring. Dan doet iedereen zijn
ogen dicht. Één kind krijgt
een tikje en verlaat de klas.
Dan vertellen de kinderen hoe
het kind eruit ziet die de klas
heeft verlaten. Kleur haar, 
kleur ogen, kleding, etc. 
Daarna kijken of de
beschrijving klopt.

Kring (kern)               10
Het oplossen van een
probleem of er meer jongens
of meisjes in de klas zijn.
-
Zijn er in de klas meer
jongens dan meisjes?
-
Kunnen jullie dat
uitzoeken?
-
Wie heeft er een idee?

Afsluiting                     5
Met de kinderen een spelletje
doen, sta op als je een……


De kinderen zitten in de
kring. 
Zorg dat er materiaal is om
het probleem op te lossen,
zoals blokjes, papier, etc.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling














Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
Het herkennen van
overeenkomsten
-
Het verwoorden van je
keuze
-
De begrippen kennen en
gebruiken (bijv. rond,
vierkant, lang, etc.)
-
De kenmerken kennen en
gebruiken (bijv. kleur,
vorm, inhoud, gebruik)








Kring
De kinderen gaan de
voorwerpen in die in de kring
liggen verzamelen, ieder kind
pakt spulletjes die bij elkaar
horen. En vertellen waarom
ze dat vinden.
Hierna zijn andere kinderen
aan de beurt en gaan dezelfde
voorwerpen opnieuw
verdelen. Zijn er
veranderingen en hoe kan
dat?

Verwerking
De opdracht wordt herhaald,
maar nu vertellen de kinderen
niet waarom ze iets hebben
verzameld. De andere
kinderen moeten raden,
waarom het zo is verzameld.


De kinderen zitten in de
kring, een aantal kinderen
mogen uit de voorwerpen
opzoeken wat ze bij elkaar
vinden horen.

Materiaal
- knopen, potloden, blokken,
speelgoed, papier, etc.
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling

























Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
Van te voren nadenken
over wat je gaat zoeken.
-
Het zelf zoeken van
voorwerpen die bij elkaar
horen
-
Het verwoorden van je
keuze
-
De begrippen kennen en
gebruiken (bijv. rond,
vierkant, lang, etc.)
-
De kenmerken kennen en
gebruiken (bijv. kleur,
vorm, inhoud, gebruik

Tijd
20 minuten





Inleiding                   5
Er wordt nog even gesproken
over de vorige les.

Kern                        10
De kinderen gaan zelf op zoek
naar materialen in de klas die
bij elkaar horen. We spreken
af dat het niet allemaal
dezelfde voorwerpen mogen
zijn, Maar de kinderen gaan
van te voren nadenken of ze
dingen gaan verzamelen naar
kleur, omvang, vorm, tast,
materiaalsoort of gebruik.

Afsluiting                 5
De voorwerpen worden
bekeken in de kring. En er
wordt gekeken wie er de
meeste/minste of evenveel
heeft.
Hierna legt iedereen zijn
gevonden spullen weer terug
op de plek waar ze lagen. 


De inleiding en de afsluiting
is in de kring. De kern is
verspreid door de klas.

Zorg dat je duidelijke
afspraken maakt met de
kinderen wanneer ze weer
terug moeten in de kring en
hoe ze spulletjes moeten
zoeken (niet schreeuwen, niet
rennen, etc.)
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling





















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
De kinderen verzamelen
voorwerpen die bij elkaar
passen en plakken deze
op.
-
Het verwoorden van hun
keuze.
-
Spreken voor de groep.

Tijd
25 minuten





Inleiding                          5
Samen met alle kinderen
wordt er gekeken over welke
materialen we beschikken. En
de opdracht wordt uitgelegd.

Kern                              15
In groepjes gaan de kinderen
de materialen sorteren en ze
opplakken op een vel papier.

Afsluiting                        5
De kinderen die voor de groep
durven spreken, mogen
vertellen in de kring waarom
ze die voorwerpen hebben
uitgekozen.

De kinderen zitten in de
inleiding en de afsluiting in de
kring. 
Onder de kern zijn ze
zelfstandig aan het werk,
zodat de leerkracht het
knutselgroepje kan assisteren/
observeren.

Materiaal
-
kosteloos materiaal zoals,
stukjes stof, kurken,
kralen, papier, wol,
doppen, plastic, hout, etc.




Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling





























Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
de kinderen herkennen de
kleuren
-
de kinderen benoemen de
kleuren
-
de kinderen zoeken
voorwerpen met dezelfde
kleur
-
de kinderen kunnen zelf
een vrucht de goede kleur
geven

Van de kinderen uit groep 1
wordt minder inbreng
verwacht als van de kinderen
uit groep 2. Zij zullen degene
zijn die ook voorwerpen
kunnen noemen met dezelfde
kleur die niet aanwezig zijn in
de klas.

Tijd
25 minuten





Kern                         15
De leerkracht heeft een
tomaat en een komkommer.
De tomaat en komkommer
twisten over wie er de
mooiste kleur heeft. Ze
zoeken aanhangers, de
kinderen die iets roods
aanhebben mogen bij de
tomaat gaan staan en
andersom. Er worden
voorwerpen gezocht en
verzonnen (auto’s, bomen,
planten) die rood en groen
zijn. Dan zegt de leerkracht
dat komkommer ( en sla) en
tomaat samen lekker smaken
en ze de kleuren even mooi
vindt.
Nu mengen de banaan en de
sinaasappel zich in het
verhaal, zij vinden de kleuren
van elkaar mooi en vinden dat
ze op de zon lijken. Ook bij
deze vruchten worden
voorwerpen met dezelfde
kleur gezocht.

Afsluiting                      10
De kinderen maken de
vruchten op een werkblad de
juiste kleur.

De kinderen zitten in de
kring. Laat per 2 kinderen de
voorwerpen zoeken.
Materiaal
-
banaan
-
tomaat
-
sinaasappel
-
komkommer















Onder het werken kunnen de
kinderen bij het verfbord en
bij de tekentafel de vruchten
inkleuren.
Materiaal
-
werkbladen met de
vruchten erop getekend
-
verf en kleurpotloden

Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling
















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
de kinderen herkennen de
kleuren
-
de kinderen benoemen de
kleuren
-
De kinderen leren te
sorteren









Inleiding
Voorlezen van het verhaal
‘De kleurentovenaar’
( A. Lobel)

Kern
De kinderen vertellen wat hun
lievelingskleur is. Hierna
vraagt de leerkracht welke
kleuren het meest/minst
gekozen zijn. De kinderen
verzinnen zelf een oplossing.
Geef zelf na een tijdje aan dat
je ook papier kunt gebruiken.
Zet bij elke kleur het aantal
kinderen (stippen) die die
kleur als hun lievelingskleur
hebben gekozen.
Bespreek de uitkomsten met
de kinderen.

Afsluiting
Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet
en het is roze. Ra, ra, wat is
dat?


De kinderen zitten in de
kring.



Materiaal
-
papier
-
teken/schrijf materiaal
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling





















Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl


Lesdoel/tijd
Uitwerking
Organisatie

Doel
-
de kinderen benoemen de
kleuren
-
kunnen zelf een voorwerp
onthouden en de juiste
vraag stellen









Inleiding
Er liggen voorwerpen op de
tafel waarvan de kinderen hun
kleuren gaan benoemen.

Kern
We spelen met de kinderen
we maken een kringetje van
jongens en van meisjes en alle
kinderen met iets paars aan
mogen in de kring staan.
Ik zie, ik zie wat jij niet ziet.
De kinderen gaan zelf een
kleur en voorwerp in hun
gedachte nemen. Bij de
jongste kleuters helpt de
leerkracht.

Verwerking
Loop onder de werkles bij
iedereen langs en vraag ze
naar de kleur van de
voorwerpen waar ze mee
bezig zijn. 
Kinderen kunnen een
voorwerp knutselen in 1 kleur
In de poppenhoek het spel
stimuleren door de kinderen
aan te spreken met de kleur
van hun theekopje.

De kinderen zitten in de kring
en om de beurt mogen ze
vertellen welke kleur een
voorwerp heeft. Zorg dat je
zoveel voorwerpen als
kinderen hebt, zodat iedereen
aan de beurt komt.

Materiaal
- verschillende voorwerpen
Eigen leerdoelen
Observatie
Beoordeling

















Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      lessen leerlijn rekenen kleuters.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      leerlijn rekenen voor kleuters
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      rekenen    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Zes lessen rekenen voor kleuters van groeperen tot spelen met kleuren.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7 (3 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
lessen leerlijn rekenen kleuters.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking