voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Gekleurde Bladeren

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: natuuronderwijs
Thema: herfst
Omschrijving: De Bladeren verkleuren tijdens de herfst
Zoekwoorden: herfst bladeren kleuren brief





Postbus 568
7550 AN Hengelo
M.A. de Ruyterstraat 3
7556 CW Hengelo
Tel. 074-2559100

Postbank 813949
Rabo Hengelo 32 75 08 027
info@edith.nl
www.edith.nl
Fax 074-2559191
VOORBEREIDINGSFORMULIER
Pabo 2,
Pabo 3, periode 1
Student(e)
Klas
PSL
Stageschool
Plaats
Mentor
:    Jessica Gerritsen
:    VR2A
:    -------------
:    De Mare
:    Almelo
:    Dianne Becker

Datum
Groep
Aantal lln.

:  
14-09-04
:   
1-2
:   
22
Stage opdracht van: (aankruisen)

Vak- vormings-
gebied,
speelwerkthema
of onderwerp:
:    Natuuronderwijs


     Herfst 







mentor
opleiding
eigen keuze
Lesdoel (gedrag – inhoud- omstandigheden – criterium):
De kinderen kunnen aan het eind van de les vertellen welk weer het is in de herfst en de
kinderen kunnen ook vertellen dat de bladeren uit de bomen vallen (en waardoor) en dat ze
mooie kleuren krijgen. (3 van de 4/5 kleuren kunnen de kinderen hiervan noemen) 
Persoonlijk leerdoel:
-
Ik ga deze les denken aan de tijd
-
Ik ga de les aantrekkelijk maken door het spannend te maken en de kinderen veel te
laten vertellen.
-
Ik ga ervoor zorgen dat de uitleg duidelijk is, zodat de kinderen het begrijpen.
Beginsituatie:
De kinderen hebben allemaal een herfst meegemaakt. De kinderen maken op dit moment de
herfst mee en hebben ervaren dat het weer veranderd is de afgelopen periode. De kinderen
hebben allemaal wel eens in het bos gelopen (of ergens anders) en hebben gezien dat de
bladeren op de grond lagen.
Aandachtspunten:  voor derdejaars:  (aankruisen wat van toepassing is)
















NT2
ICO
gebruik van methodes
projectonderwijs
evaluatie (toetsing)
maatschappelijke doelen















aanvankelijk leerproces
adaptief onderwijs
klassenmanagement


















Checklist materialen:
Pakketje met daar in :
-
sjaal
-
bladeren
-
brief
-
voorleesverhaal ‘Jip en janneke’
Lesfase
Tijd
Leerinhoud
Didactische aanpak, leerlingactiviteiten,
organisatie en middelen
Opmerkingen mentor / docent
Inleiding
1.3 terugblik


1.1 Inleiding







Uitleg
4 minuten



4 minuten







8 minuten
herfstpad



Post, postzegel, adres.







Herfst
Het weer
Bladeren


Ik vraag aan de kinderen hoe het was tijdens het
herfstpad en wat ze allemaal hebben
gezien/gedaan.

Ik vertel de kinderen dat er vandaag een pakketje
is gekomen. Ik stel de volgende vragen:
-
hoe komt dit pakketje hier?
-
Voor wie is het en hoe kom ik dat te weten?
-
Wie mag het dan open maken?
-
Wat zou er in zitten denk je?

Ik lees de brief voor die in het pakketje zit. In die
brief staan een aantal dingen zoals:
-
Herfst is begonnen
-
Kouder
-
Waait hard
-
Warm aankleden
-
Sjaal
-
Bladeren
-
Gekleurd
-
Kastanjes en paddestoelen

-
Waarom stuurt Oma een sjaal naar me toe
denk je?

-
Wie kan er wat vertellen over het weer
buiten?

-
Welke kleren hebben jullie aan die bestemd
zijn tegen dat koude weer?








Lesfase
Tijd
Leerinhoud
Didactische aanpak, organisatie en middelen
Opmerkingen mentor / Docent













Afsluiting













3 minuten













Bladeren, herfst
Ik ga weer terug naar de brief van oma en lees
nogmaals het stukje voor waar in staat dat de
bladeren zo mooi gekleurd zijn?

-
Wat zou oma daar mee bedoelen?
-
Wat gebeurt er dan met de bladeren van de
bomen?

Ik heb 2 blaadjes bij me die ook zo mooi gekleurd
zijn. (deze zitten ook in het pakketje). Ik laat de
klas de blaadjes zien.



Ik lees een verhaaltje voor uit ‘jip en janneke’ dit
verhaal gaat over de herfst.

(er is geen verwerking en dus ook geen
begeleidende inoefening)

Lesfase 1: 


Lesfase 2 
Presentatie 

Lesfase 3: 

Begeleide inoefening  
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2

3.1

3.2
inleiding
oriëntatie
terugblik
Uitvoerend handelen (lesoverzicht – kleine stappen – voorbeelden – heldere taal – controle)
Strategisch handelen (vaardigheid voordoen – hardop denken – anticiperen op moeilijkheden –
moeilijkheidsgraad stapsgewijs vergroten – controle stofbegrip)
Uitvoerend handelen (heldere opdrachten – veel vragen – hoge successcores – terugkoppeling en
controle)
Strategisch handelen (handelingswijzers – half afgemaakte voorbeelden – wederzijds lesgeven –
werken in paren of groepjes – moeilijkheidsgraad vergroten – controle inoefening – stofbegrip)
Lesfase 4:

Individuele verwerking, terugkoppeling en afsluiting
Totaalindruk:








Naam en handtekening mentor /
docent:






Zelfevaluatie student
A. Voorbereiding




te denken valt aan: lesdoel-persoonlijk doel, beginsituatie, checklist
materialen, eigen kennis/vaardigheid, keuze/opbouw leerinhoud, didactische
aanpak, leerling-activiteiten, organisatie en leermiddelen, lesfasen-
beschrijving: uitvoerend of strategisch handelen.
B. Houding

te denken valt aan: accepterend/observerend, contact met de groep,
flexibiliteit, motiveren/activerend, initiatiefname, inventiviteit, inzet, overwicht,
honorerend, zorg voor lichamelijk welzijn, zelfreflectie.
C. Vaardigheden



te denken valt aan: agogische als het geven van ik-boodschappen en actief
luisteren; en didactische vaardigheden als voordracht, spreektechniek,
taalgebruik, voorlezen, vertellen, vragen stellen, gesprekstechniek,
gebruik/zorg leermiddelen, uitleggen, vak-sp. vaardigheden, opdrachten en
instructie geven, overwicht en overzicht.
D: Uitvoering
te denken valt aan: groepsopstelling/lokaal, tijdsplanning, leerinhoud,
didactische aanpak, leerling activiteiten, organisatie, leermiddelen,
evaluatie/toetsing/terugblik en terugkoppeling, bordgebruik en criteria
directe instructie, met name fase 2 ‘Presentatie’ en fase 3 ‘Begeleide
inoefening’ zoals genoemd op het voorbereidingsformulier.


















Suggesties / aandachtspunten voor de volgende les:



















Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Gekleurde_bladeren.doc
Datum:      08-12-2004
Sender:      jessjess
Titel:      Gekleurde Bladeren
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      natuuronderwijs    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      herfst    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      De Bladeren verkleuren tijdens de herfst
Beoordeling:      Niemand heeft deze les nog beoordeeld
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Gekleurde_bladeren.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking


Kleurplaten bij thema: herfst