voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Les meten in thema moederdag (of evt. sinterklaas)

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: rekenen
Thema: moederdag
Omschrijving: Een les waarin jonge kinderen bezig zijn met schatten, passen en meten. (Aanpassing mogelijk bij meten a.d.h.v. het niveau van je groep.)
Zoekwoorden: meten moederdag sinterklaas cadeautjes pakpapier

data_id_730 (© KPZ 2002)

1/4
LESVOORBEREIDING

Groep: kleuters
Datum:
Aantal kinderen:
Vakgebied: Rekenen: meten
Mentor:
Opdracht stageboek blz.:
Wat wil je zelf beter leren/oefenen:

Beginsituatie:
Het thema moederdag is al geïntroduceerd en hebben al in de moederdaghoek
gespeeld. 
Doelstelling:
Aard
Soort
Procesdoel
Productdoel
Kennisdoel


De kinderen leren dat je
dingen op kunt meten (met
natuurlijke of standaard
maten) en dat je daarmee
bepaalde problemen kunt
oplossen. 

Vaardigheidsdoel



De kinderen leren op welke
manier je het beste met
een bepaald
meetinstrument kunt meten
en ze oefenen in het
classificeren. 
Vormingsdoel




Organisatie: (wat heb je nodig, wat moet je regelen)

Een ingepakt moederdagcadeautje dat is ingepakt met te veel pakpapier.

Drie verschillende maten pakpapier, waarvan de middelste precies groot
genoeg is voor mijn cadeautje.

Ong. vier verschillende maten pakpapier, waarvan er twee redelijk goed om
het cadeautje passen.

Heel groot stuk pakpapier

Een touwtje waarmee de kinderen kunnen meten

Een liniaal of andere meetinstrumenten

data_id_730 (© KPZ 2002)

2/4
Evaluatie van de les:


data_id_730 (© KPZ 2002)

3/4
Vakinhoudelijk draaiboek

De kinderen worden in de
sfeer gebracht van
cadeautjes en pakpapier.

De kinderen zijn bezig met de
begrippen, groot en klein.






De kinderen zijn bezig met
het vergelijken van groottes.






De kinderen zijn bezig met
het meten met natuurlijke
maten. (Eventueel met
standaard maten.)















Pedagogisch-didactisch draaiboek

Inleiding: Je laat de kinderen een klein cadeautje
zien dat voor je moeder is, in het thema van
moederdag. Dat cadeautje is met veel te veel
pakpapier ingepakt. Je bent heel teleurgesteld, omdat
het me maar niet lukte om het cadeautje netjes in te
pakken. Je vraagt aan de kinderen hoe dat kan.
Daarna zal je op de reacties van de kinderen moeten
reageren; misschien weten ze direct het antwoord
wel, maar misschien zullen we het ook eerst moeten
uitpakken om erachter te komen dat je veel te veel
pakpapier hebt gebruikt. 

Kern: Als de kinderen het hebben ontdekt, laat je drie
maten pakpapier zien (redelijk verschil in groottes) en
vraag je welke je dan beter kan gebruiken. Welke
past het beste denk je? Waarom denk je dat? Enkele
kinderen laten antwoorden. De meeste kinderen
zullen bij deze wel het juiste pakpapier kiezen. Dan
gaan we samen ‘passen’. 

Hierna pak je meer verschillende soorten pakpapier,
die minder in grootte verschillen en een ander
cadeautje. Hierbij kan dus een discussie ontstaan
over welk soort pakpapier het beste gebruikt kan
worden. Als er geen discussie ontstaat tussen de
kinderen, wakker je deze zelf aan door aan te geven
dat een maat kleiner of groter pakpapier ook wel zou
passen. Waarschijnlijk willen de kinderen het
pakpapier er gewoon om heen passen om te kijken
welke het beste past. Daarna kun je het grootste stuk
pakpapier en een ander cadeautje pakken en vragen:
“Dit stuk pakpapier is natuurlijk veel te groot. Hoe kan
ik er nu achter komen hoe groot het stuk moet zijn,
dat ik moet afknippen?” Geef ze hierbij een
meetinstrument dat aansluit bij het niveau van je klas.
(Zijn ze al met standaard maten bezig geweest of
alleen met natuurlijke maten?) Evt. kun je dit nog een
keer herhalen met een groter of kleiner cadeautje.

Afsluiting: Je kunt in moederdaghoek nu ook
pakpapier en meetinstrumenten neerleggen zodat de
kinderen daar verder kunnen gaan met het meten van
pakpapier en inpakken van cadeautjes. Je legt er nu
hele grote stukken papier neer, zodat de kinderen
hiermee aan het meten en passen gaan. (Dit vertellen
na de les!)
Tijd

5 / 10
min. 









20 min.



























data_id_730 (© KPZ 2002)

4/4

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      les_pakpapier_meten.doc
Datum:      23-10-2004
Sender:      Ellebel
Titel:      Les meten in thema moederdag (of evt. sinterklaas)
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      rekenen    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      moederdag    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Een les waarin jonge kinderen bezig zijn met schatten, passen en meten. (Aanpassing mogelijk bij meten a.d.h.v. het niveau van je groep.)
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 8 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
les_pakpapier_meten.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
marjorievanderbiezen8Leuk lesje.


Kleurplaten bij thema: moederdag