voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

dramels bewegen

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: drama
Thema: bewegen
Omschrijving: het is een dramales waarbij bewegen centraal staat.
Zoekwoorden: bewegen dramales spelletjes spel motoriek


Student: Hilke van Keulen

Jaargroep: 2

Stageschool:

Groep: 1/2

Mentor:
Vak/onderwerp: Drama, bewegen

Datum:
Voor de student:

Aandachtspunten deze week                               Actiepunten deze les



Duidelijke instructie geven.







= door kort maar duidelijk te zijn. En door
voorbeelden te geven.


Voor de kinderen:

Lesdoel: wat moeten zij na de les kunnen/kennen?

Aan het einde van de les kunnen de kinderen een gedachte en/of fantasie in beweging
vormgeven. Door middel van de opdrachten leren de kinderen dat ze zichzelf kunnen inleven
in het personage dat ze door middel van hun kleding uitbeelden. Tevens leren de kinderen op
gezette tijden de bewegen en stil te staan.



Beginsituatie: welke betekenis heeft deze les voor de kinderen? Wat tref ik aan op het
gebied van organisatie? Wat moeten de kinderen kennen/kunnen om mijn les te kunnen
volgen?

Ik verwacht dat de kinderen dit een leuke les zullen vinden omdat ze regelmatig te vinden
zijn in de poppen/verkleedhoek en ik gemerkt heb dat ze het leuk vinden om zichzelf te
verkleden en met name het ‘doen alsof’ vinden ze erg leuk.
Op het gebied van organisatie moet ik ervoor zorgen dat er verkleedspullen zijn die de
kinderen kunnen gebruiken. Deze spullen zijn in het lokaal aanwezig, ik zal deze op een
centrale plaats in het lokaal verzamelen zodat de kinderen niet allemaal bovenin het
poppenhuis hoeven te klimmen. Tevens is deze les het beste uit te voeren in de speelzaal
gezien de ruimte.
Om mijn les te kunnen volgen hoeven de kinderen alleen maar goed op te letten tijdens de
instructie en zich inleven in hun rol. Eigenlijk is enthousiasme al genoeg!

Fasering:

Naam + tijd
Lesverloop
Inleiding
warming up
ongeveer 10
minuten.











Kern ongeveer 15
minuten






















Afsluiting
ongeveer 5
minuten


Ik vertel de kinderen dat we een aantal spellen gaan doen. Het eerste
spel gaat als volgt: zodadelijk zoeken alle kinderen een plaatsje in de
speelzaal op mijn teken gaan de kinderen door de speelzaal lopen. Nu
nog op een gewoon looptempo. Als ik in mijn handen klap staan de
kinderen stil. Dit doen we een paar keer zodat de kinderen weten dat ze
op dat teken moeten stilstaan. Daarna vertel ik de kinderen dat ze gaan
huppelen, springen, heel snel wandelen en kruipen. Telkens als ik in
mijn handenklap staan de kinderen muisstil.
Nu ga ik een rol toevoegen aan de handelingen van de kinderen. Ik
vertel de kinderen dat ze nu als een muisje moeten gaan lopen.
Aangezien je muisjes niet kunt horen lopen moeten ze heel stil lopen.
Hoe loopt een muisje eigenlijk? Als een olifant, als een kikker en als
een aap. (Indien organisatorisch mogelijk maak ik gebruik van
muziek).

Ik laat de kinderen even zitten op de banken (evt. grond). Ik leg aan de
kinderen het tweede spel uit. Ik vertel dat ik een verkoper ben van een
hele grote speelgoedwinkel. Deze winkel heeft ook een afdeling waar
alleen maar poppen staan. Het zijn hele mooie poppen. Maar met die
poppen is iets vreemds aan de hand. Want wanneer de verkoper de
winkel afsluit en naar huis gaat komen de poppen tot leven. Ze spelen
met elkaar en kletsen. Als de verkoper dan de volgende dag terug komt
staan de poppen niet meer op dezelfde plaats.
De kinderen mogen zich verkleden met de spullen die ik heb
klaargelegd in de speelzaal. Ik heb me ondertussen ook verkleed als
verkoper. Ik laat de kinderen een plaats in de zaal zoeken en een positie
aannemen. Ik laat de kinderen zien hoe ze zouden kunnen gaan staan.
Het is de bedoeling dat de poppen gaan bewegen zodra ik de winkel
afsluit en dat ze muisstil blijven staan als ik de winkel weer
binnenkom.
Het tweede spel dat we spelen gaat zo: ik kies twee kinderen uit die als
klant mogen spelen (jongen en meisje). Ik vertel de andere poppen dat
zodadelijk twee klanten komen die graag een mooie pop willen kopen.
Maar jullie zijn heel speciaal. We weten al dat jullie bewegen als ik
weg ga, maar als je jullie op je neus duwt dan gaan jullie bewegen. De
klanten kiezen een pop uit en duwen hem/haar op hun neus. De pop
maakt een beweging en houdt op met bewegen zodra de klant of de
verkoper twee keer in zijn handen klapt.

Als afsluiting doen we het spel van de aapjes die elkaar nadoen. De
kinderen vormen een rij en als voorbeeld ga ik voorop. De kinderen
moeten precies doen wat ik doe. Als ik stop zeg staat de rij stil en mag
een ander kind de rij leiden. 
Ik vertel de kinderen dat ik het een hele leuke les vond en dat ik vond
dat ze ontzettend goed gewerkt hebben. We gaan terug naar de klas.
(afspreken met de mentor wat de kinderen in de klas mogen doen,
kring, speelwerktijd, buiten spelen?)
Betrokkenheid
Ik zorg voor een hoge betrokkenheid door


Mezelf ook te verkleden (als verkoper). Op deze manier hoop ik de betrokkenheid van de
kinderen te vergroten en ik hoop hiermee de drempel weg te nemen bij kinderen die moeite
hebben om zich bloot te geven. Ik creëer op deze manier een veilige sfeer in de klas.

Tevens verplaats ik mijzelf ook helemaal in de rol die ik voor ogen heb en laat dit ook
duidelijk merken aan de kinderen.


Werkvormen
Ik kies voor de volgende werkvormen               Omdat


Instructie



Opwarming oefening.






De poppenwinkel (dramaspel)




Na-apen


Ik op deze manier alle kinderen kan voorzien
van dezelfde informatie.

Ik wil beginnen met een ‘veilige’ oefening
waarbij de kinderen allemaal hetzelfde doen
zodat ze zich niet voor het blok gezet voelen.
Naarmate de les volgt worden de oefeningen
steeds meer ‘open’.

Bij deze oefeningen al meer wordt gevraagd
van de kinderen zelf als individu. De
kinderen mogen hier hun eigen ding doen.

Bij deze oefening zijn de kinderen helemaal
vrij in hun bewegingen.

Organisatie
Welke mogelijke knelpunten zijn er?                   Hoe los je deze op?



Dat de kinderen de uitleg van de
verschillende spellen niet begrijpen.















Door voorbeelden te geven en door het zelf
voor te doen of door een kind te vragen om
mij te helpen.




Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      dramakleuter.doc
Datum:      11-10-2004
Sender:      keulenh
Titel:      dramels bewegen
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      drama    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      bewegen    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      het is een dramales waarbij bewegen centraal staat.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
dramakleuter.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking