voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

meten met natuurlijke maten

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: rekenen
Thema: meten
Omschrijving: het is een les rekenen/wiskunde waarbij de kinderen zelf gaan meten met natuurlijke maten.
Zoekwoorden: natuurlijke maten meten rekenen

Student: Hilke van Keulen

Jaargroep: 2

Stageschool:

Groep: 1/2

Mentor:
Vak/onderwerp: RW, meten is weten

Datum:
Voor de student:

Aandachtspunten deze week                               Actiepunten deze les



Alle kinderen bij de kringactiviteit
betrekken.



Jezelf op de achtergrond zetten.




= niet alleen die kinderen aan het woord laten
die het snelste of het hardst roepen. Vingers
op laten steken en beurten geven.

= door veel vanuit de kinderen te laten
komen. Ruimte vrij laten voor spontaniteit.


Voor de kinderen:

Lesdoel: wat moeten zij na de les kunnen/kennen?


Aan het einde van de les kunnen de kinderen met behulp van alledaagse materialen
voorwerpen meten en daar het begrip groot, groter dan, klein en kleiner dan aangeven.
Tevens kunnen ze aangeven hoe groot een voorwerp of afstand is; bijvoorbeeld de afstand
van de kast naar de deur is 12 voetstappen ver.


Beginsituatie: welke betekenis heeft deze les voor de kinderen? Wat tref ik aan op het
gebied van organisatie? Wat moeten de kinderen kennen/kunnen om mijn les te kunnen
volgen?

Ik verwacht dat de kinderen dit een leuke les zullen vinden omdat het spannend is
voorwerpen te meten. 

Op het gebied van organisatie moet ik ervoor zorgen dat ik op tafel een aantal voorwerpen
verzamel. Tevens moet ik zorgen voor rietjes, stukken touw, linialen, potloden en
werkbladen.

Om mijn les te kunnen volgen moeten de kinderen opletten en enthousiast meedoen met de
les.

Fasering:

Naam + tijd
Lesverloop

Inleiding ongeveer
5 minuten














Kern ongeveer 15
minuten.

















Afsluiting
ongeveer 5
minuten.

Ik zorg ervoor dat alle kinderen een plaatsje zoeken in de kring.
Wanneer alle kinderen op hun plaats zitten start ik de activiteit. Ik pak
een aantal voorwerpen uit het klaslokaal en leg deze op tafel neer. Ik
vraag de kinderen hoe je erachter kan komen wat de grootte van elk
voorwerp is? Wat zou je kunnen gebruiken om een voorwerp te meten.

Ik bespreek met de kinderen waarom het handig kan zijn om over
verschillende meetinstrumenten te beschikken en waarom bepaalde
meetinstrumenten heel bruikbaar zijn bij het ene voorwerp, maar bij
een ander voorwerp weer helemaal niet. Ik probeer dit te verduidelijken
aan de hand van een voorbeeld (bijvoorbeeld je kunt de lengte van een
sprong meten door het maken van voetstappen, maar als je een potlood
wilt meten kun je beter een ander meetinstrument nemen). Wie kan
uitleggen hoe dat komt?


Om de verwerkingsopdracht uit te leggen doe ik voor hoe het werkblad
werkt. Ik laat de kinderen het werkblad zien. Als ik wil weten hoe groot
dit voorwerp is, hoe kan ik dat dan het beste aanpakken? Kan het ook
anders? Waar moet je op letten als je iets wilt meten?

Ter illustratie laat ik een kind een voorwerp uit het lokaal nemen en dit
gaan we meten. Allereerst tekenen we het voorwerp op het werkblad in
het eerst vakje. Dan bespreek ik met de kinderen welk meetinstrument
je het beste kan kiezen. Dit meetinstrument plakken we in het tweede
vakje.  In het derde vakje schrijven we hoe groot, lang, breed of hoog
het voorwerp is.

Ik vraag of iedereen begrijpt hoe het werkblad werkt. Als ik merk dat
dit het geval is verdeel ik de klas in groepjes van 4 kinderen. Ik geef elk
groepje een werkblad en een potlood. Ik spreek met de kinderen af dat
de plakpotten op deze tafel blijven staan en dat wanneer ze iets moeten
plakken ze dat op de tafel doen.


Alle kinderen verzamelen zich weer in de kring. We bespreken de
werkbladen. Elk groepje mag een voorwerp dat ze hebben gemeten
alten zien en vertellen hoe ze dat gemeten hebben, waarmee en waarom
daarmee?

Ter afsluiting vraag ik of de kinderen het leuk zouden vinden om mij te
meten. Ik laat de kinderen de meetinstrumenten zelf kiezen. Op het
werkblad schrijven we erbij hoe lang ik ben.
(Ik bespreek met mijn mentor welke activiteit er na mijn les moet
plaatsvinden. En indien nodig verzorg ik de overgang daar naartoe.)

Betrokkenheid
Ik zorg voor een hoge betrokkenheid door


De kinderen veel zelf te laten onderzoeken en uit te laten vinden. Tevens ben ik zelf heel
enthousiast waardoor ik hoop dat de kinderen dat ook worden.




Werkvormen
Ik kies voor de volgende werkvormen               Omdat



Kringgesprek.






Werkblad.





Bespreken resultaten.





Ik op deze manier alle kinderen dezelfde
informatie kan geven. Bovendien leent deze
activiteit zich voor de kring, omdat alle
kinderen kunnen meedenken over het
probleem.

De kinderen op deze manier zelf in hun
groepje aan de slag kunnen en zelf kunnen
ondervinden hoe het meten werkt en waar ze
op moeten letten.

Ik op deze manier kan achterhalen wat de
kinderen hebben gemeten, hoe en waarmee
ze dat hebben gedaan en wat het resultaat
daarvan is.

Organisatie
Welke mogelijke knelpunten zijn er?                   Hoe los je deze op?



Dat er groepjes zijn die niet van start
komen.
















Door een goede instructie en voorbeelden te
geven. Wanneer de kinderen met hun
groepjes aan de slag gaan loop ik door het
lokaal heen en help ik de kinderen die dat
nodig hebben.



Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      rwmetenkleuters.doc
Datum:      11-10-2004
Sender:      keulenh
Titel:      meten met natuurlijke maten
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      rekenen    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      meten    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      het is een les rekenen/wiskunde waarbij de kinderen zelf gaan meten met natuurlijke maten.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6.2 (4 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
rwmetenkleuters.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
mariss887een leuke les maar ik mis de werkbladen