voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

De sprookjesdans

Groep: groep1,groep2,groep3,groep4
Vakgebied: drama
Thema: sprookjes
Omschrijving: Een lessenserie over een leuke sprookjesdans.
Zoekwoorden: dans dansen lichaamsbesef coordinatie samenwerking

3 Danslessen “De sprookjesdans”
Dit wordt een lessenserie van drie lessen met als uiteindelijk doel een sprookjes
dans.
Elke les behandelen we 2 dieren en wat ze kunnen doen.
Doelstellingen:
Fysieke ontwikkeling:

Het kind ontdekt zelf nieuwe bewegingen, hierdoor zal het lichaamsbesef
groeien. (vrije exploratie)

De coördinatie wordt bevorderd en de motoriek wordt verder ontwikkeld
en verfijnd.
Emotionele en creatieve ontwikkeling:

Het kind wordt gestimuleerd om zowel het inlevingsvermogen als het
vermogen tot uitleven (plezier en afreageren) te verdiepen.

Het kind krijgt de mogelijkheid om in een veilige omgeving te
experimenteren met de mogelijkheden van het eigen lijf.
Muzikale ontwikkeling:

Doordat de muziek vrijwel altijd direct wordt vertaald in beweging zal het
gevoel voor maat, ritme en frasering verder worden ontwikkeld.

Het ervaren van muziek als stimulans in de dansbeleving.
Sociale ontwikkeling:

Het nemen van initiatieven als wel het accepteren van ideeën van anderen.

Wennen aan het samen dansen van jongens en meisjes in bijvoorbeeld het
dansen met een partner.

Algemene inleiding:
Het prentenboek “Mag ik van jou een kusje” met muziek.

Vragen:
Wanneer had muis nou dat kusje gekregen?
Wie waren er allemaal op dat feest?
Hoe waren de dieren verkleed op dat feest?
Hebben jullie je zelf ook wel eens verkleed?
Zijn jullie wel eens naar een verkleedfeestje geweest?

Nou gaan we over drie weken zelf ons eigen verkleedbal vieren
Wie weet wat een “bal” is?

Maar voordat het zover is moeten we eerst nog oefenen. Dus trek je schoenen
maar uit……..
Les 1. Pinokkio en de heks
In het speellokaal:
Materiaal:

Woodblock

Samba bal

Warming up:
We moeten vast een beetje oefenen voor het bal, dus laat maar eens zien of
jullie het wel kunnen.
Bewegingsonderwijs in het speellokaal nr. 5 herhaling “de kinderen huppelen en
zijn weer op tijd bij elkaar terug als er “un dos tres” klinkt.

Pinokkio:
Kennen jullie pinokkio? Pinokkio komt ook op het bal.
Wat is er nu zo gek aan pinokkio? (zijn neus groeit)
Weten jullie waar pinokkio van is gemaakt? (hout)
Wie kan er even voordoen hoe hij denkt dat pinokkio loopt?
Allemaal
Hoe staat pinokkio op? (heel houterig) 
Alle ledenmaten apart oefenen (hoofd, handen, voeten, armen, heupen)
Hoe eet hij? Hoe gaat hij zitten?
Wie weet er nog iets wat pinokkio kan doen?
Hoe danst hij?
Ritme instrument: Woodblock
oefenmuziek aan: “dansspetters” cd ‘B’ nr. 28
Wie wil het even laten zien?

De heks:
Weet je wie er nog meer naar het bal toegaat? De heks!
Kennen jullie een heks? (van hans en grietje)
Dat is een gemene heks.
Maar de heks gaat niet naar het bal om te dansen en plezier te maken! Nee de
heks gaat naar het bal om hans en grietje te pakken, maar ze krijgt ze steeds
net niet te pakken.
Hoe zou de heks hans en grietje pakken? Hoe gaat ze sluipen? (hoog op haar
tenen, dicht bij de grond? Op handen en voeten? Heel traag?
Hoe valt ze aan? Hoe kan het nog meer?
Probeer maar.
Ritme instrument: Samba bal
Oefenmuziek: “dansspetters” cd ‘B’ nr. 26 



Cooling down les 1: 
Dieren reaktie spel
Bewegingen uitleggen:
Kommando konijn:  oren maken van je handen
Kommando heks: 
klauwen maken van je handen en grijp bewegingen maken
Kommando trol: 
rondje met je handen om je buik, alsof hij heel dik is
Kommando pinokkio: Lange neus maken
Les 2. De trol en Het witte konijn
Materiaal:

Handtrom

belletjes
Warming up:
Pinokkio en de heks nog een keer oefenen
Cd ‘B’ nr. 26 en 28

De trol:
Nu is er in het bos ook een trol. En die trol is een beetje een bange trol. Hij wil
heel graag naar het bal maar hij heeft het probleem dat als er mensen dichterbij
komen, dan duikt hij helemaal in een. Dan wordt hij in eens zo ontzettend bang
dat hij helemaal weg kruipt. Dan gluurt hij voorzichtig door zijn armen of het
weer veilig is.
De trol is heel groot en heel log. Wie heeft er een idee hoe de trol loopt? (heel
groot en heel log, grote, trage bewegingen)
Hoe zou de trol dansen? Laat maar eens zien……
Hoe kan het nog meer?
Oefenmuziek: “Dansspetters” cd ‘B’ nr. 31
 
Het witte konijn:
Op het bal komt ook het konijn van alice in wonderland. Wie heeft Alice in
wonderland wel eens gezien? Wat heeft dat konijn altijd bij zich? (een horloge)
Waar heeft hij die altijd verstopt? Waar kan hij hem nog meer allemaal
verstoppen? Laat eens zien. (achter zijn oor, achter zijn oksel, uit zijn haar, hij
kan zijn horloge ook kwijt zijn, onder zijn voet) De kinderen komen met ideeën.
Hoe zou het witte konijn lopen? En dansen? Laat maar eens wat zien.
(een snelle verplaatsing met plotselinge stops, waarbij de kinderen steeds ergens
anders hun horloge vandaan halen.)
Oefenmuziek: “Dansspetters” cd ‘B’ nr. 24

Cooling down:
We hebben nu 4 sprookjesfiguren, pinokkio, de heks, de trol en het witte konijn
gehad. Iedereen heeft weer een andere pinokkio, heks, trol en konijn laten zien.
Straks zet ik de muziek aan en dan mogen 3 kinderen zelf kiezen welk figuur ze
laten zien. (trol, pinokkio, heks of konijn)
Wij gaan dan allemaal raden welk figuur ze uitbeelden. Elk kind mag een ander
figuur uitkiezen of hetzelfde dat maakt niet uit. Wat ze zelf willen.
Oefenmuziek: Moet ik even kijken welke muziek er geschikt voor is.

Les 3. Het eigen dier en het bal
Inleiding:
Nog een keer de oefen muziek voor alle dieren
Pinokkio: 
cd “B” nr. 28
Heks: 
cd “B” nr. 26
Trol:

cd “B” nr. 31
Witte konijn:
cd “B” nr. 24

Eigen dier:
Nu mag je zelf een dier verzinnen die op het bal komt. Hoe heet het dier en wat
doet het? Hoe kun je zien wat voor dier of figuur het is? Waaraan zie je dat?
Hoe danst dit figuur? Laat eens zien…….
Oefenmuziek: moet ik nog uitzoeken

Het bal:
Eerst in een kring het refrein oefenen.
Refrein:
2 bijgetrokken passen naar rechts, een handklap op de laatste pas.
Daarna het zelfde naar links.
4 huppelpassen naar het midden en weer 4 achteruit.
Herhaal het eerste deel nogmaals. 
Muziek: cd A nr. 1

De dieren komen in de volgende volgorde aanbod:
Pinokkio
De heks
De grote Trol 
Het witte konijn 
Hun eigen sprookjesfiguur

Afsluiting:
Wij gaan nu naar huis………

Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      De_sprookjes_dans_(3_lessen).doc
Datum:      21-09-2004
Sender:      Janette Kol
Titel:      De sprookjesdans
Groep:      1,2,3,4    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      drama    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      sprookjes    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Een lessenserie over een leuke sprookjesdans.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7.2 (15 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
De_sprookjes_dans_(3_lessen).doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
juf marion9superles!!! Ik ben studente aan de pabo en moet volgende week een les bewegingsonderwijs doen. ik ga zeker delen uit je les gebruiken. Echt een leuk idee! Ik ga op school wel even naar de cd zoeken, misschien hebben we’m wel! Bedankt in ieder geval
lenie deinum7goed uitgewerkt!!!!Maar waar is de cd te verkrijgen??
mirela8erg leuk je hebt een leuke ideeen die ik zeker en vast ga gebruiken
ANNEKEE8Erg leuk!waar kan ik het boek en de cd vinden?
Nataria8Wauw, wat een leuk idee! Goed uitgedacht ook, heel uitgebreid en natuurlijk helemaal in de belevingswereld van groep 3. Ik ga deze lessen zeker geven!


Kleurplaten bij thema: sprookjes