voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

dartles rekenen

Groep: groep5
Vakgebied: rekenen
Thema: darten
Omschrijving: deze les is voor groep 5. het is een leuke les om te geven, hij zorgt voor een hoge betrokkenheid en sluit goed aan in de belevingswereld.. al helemaal als er darten op tv is
Zoekwoorden: rekenles darten raymond barneveld optellen rekenen

Student                Corine van de mortel 

Jaargroep            1

Stageschool        de toverbal

Groep                  5

Mentor                 Will

Vak/onderwerp rekenen. Thema:Darten

Datum 

Voor de student
Aandachtspunten deze week

Actiepunten deze les



1. rekening houden met moeilijkheidsgraad van
de opdracht.






2. aanschouwend materiaal



1.
als een opdracht moeilijker is zorgen voor
een duidelijke instructie
2.
kinderen mondeling toetsen tijdens
inleiding
3.
tijdens de verwerking zorgen voor
begeleiding en kinderen vragen stellen en
op weg helpen

1.
gebruik attributen die dingen visueel
maken



Voor de kinderen:
Lesdoel: wat moeten zij na deze les kunnen/kennen?

Aan het eind van de les kennen de kinderen dmv een “dartspel” sommen maken tot 180. optellen en
aftrekken en vermenigvuldigen. 
 

Beginsituatie: Welke betekenis heeft deze les voor de kinderen?

De kinderen zijn bekend met optellen en aftrekken en vermenigvuldigen. 

De kinderen vinden dit leuk omdat het een leuk thema is.

De kinderen vinden het leuk om te doen omdat het spelenderwijs leren is.
Fasering
Naam en tijd
Lesverloop
Inleiding.

12 minuten
 
#
aanschouwend
materiaal.

























Kern 
15 minuten








Afsluiting
8 minuten
Ik sta voor de klas en heb op het bord een dartbord staan, en een
foto van Raymond van Barneveld. (aanschouwend materiaal) ik
vraag ze of ze deze man kennen. Ik ga ervan uit dat er wel
kinderen zijn die dit weten. Deze man is wereldkampioen darten
geweest. Ik vraag of er iemand kan vertellen wat de spelregels
van darten zijn. Dit kind mag voor de klas komen staan en dit even
vertellen zodat alle kinderen zometeen op de hoogte zijn van de
spelregels. Rekening houden met tripple en dubbel. Dit eventueel
uitleggen. Buitenste ring is dubbel, dus x2 en de binnenste ring is
tripple, dus x3.
Hierna zeg ik dat ik het altijd zo knap vind hoe ze de puntentelling
doen. Elke darter rekent uit zonder rekenmachine hoeveel hij moet
gooien wil hij winnen. En dit vind ik altijd zo knap. 

Ik ga samen met de kinderen een voorbeeldsom maken. Maar ik
vertel de kinderen dat wij geen 501 punten pakken, maar 180. dit
omdat 501 te hoog gegrepen is. 
Ik schrijf op het bord 180 en zeg dat Raymond net in het vak van
20 heeft gegooid. Hoeveel houd Barney nog over? 160. nu gooit
hij in de dubbel 20. hoeveel punten heeft Barney nu gegooid?
2x20=40. dit schrijf ik op het bord. hoeveel punten heeft hij nu nog
over?
Hij had er 160 en daar gaan er 40 af, is 120. nu gooit hij in de
tripple 20. 3x20=60. 
We hadden 120 over en nu gaan daar 60 punten af, is 60. helaas
barney heeft deze leg niet gewonnen. 
Ik probeer om de kinderen zelf te laten denken. Het zal voor
sommige kinderen moeilijk zijn omdat we het tiental passeren. Als
kinderen de som 3x20 niet begrijpen dan zet ik op het bord
20+20+20. dit geld ook bij een dubbel. 

Ik heb een werkblad gemaakt die ze in tweetallen gaan maken. De
kinderen krijgen 1 minuut om bij elkaar te gaan zitten. Ik doe dit
meteen omdat er andere rumoer kan ontstaan. 
Op dit werkblad staat een dartbord die zij in gaan vullen. Zie
bijlage. Ik help de kinderen als dat nodig is maar ik wil dat ze
zoveel mogelijk zelf doen en als het niet lukt ze de hulp van de
buren inschakelen.
Ik probeer de kinderen te toetsen door rond te lopen en vragen te
stellen. Hoe kom je aan deze uitkomst? Wat zou er daar moeten
staan? Kinderen die eerder klaar zijn gaan het extra blad maken. 

Als de kinderen dit gedaan hebben gaan we het samen nakijken. 
De kinderen vertellen wat er op de lege plekken moet staan en
wat de uitkomsten zijn van de sommen.
Ik vraag de kinderen wat ze ervan vonden. Ik complimenteer de
kinderen met hun harde werken.




Betrokkenheid
Ik zorg voor een hoge betrokkenheid door:

Met aanschouwend materiaal te komen. Zo word het visueel gemaakt. 

Te vragen of zij al ooit darten hebben gezien en wat ze ervan vinden. Zo
betrek je kinderen bij de les.

Spelend uit te leggen hoe er geteld word en wat de dubbels en triples
betekenen

Te kiezen voor tweetallen. De kinderen die het moeilijk vinden worden zo
meegetrokken door de kinderen die het wel begrijpen. 



Werkvormen

Ik kies voor de volgende 
werkvormen

Omdat

Klassikale inleiding


Tweetallen werken


Samen nakijken



De kinderen zo in de sfeer van de les komen en ze
weten waar het over gaat. 

De kinderen die het niet begrijpen zo geholpen
kunnen worden en de kinderen dit leuk vinden.

Zo getoetst word of de kinderen het begrepen
hebben.
Organisatie
Welke mogelijke
knelpunten zijn er 

Hoe  los je deze op

Kinderen vinden het
moeilijk om de sommen
uit te rekenen.


Kinderen vinden het
vermenigvuldigen
moeilijk.








Ik vraag aan zijn partner of zij het weet. Anders
begeleid ik de kinderen en wijs de kinderen op de
gemaakte som die we samen op het bord hebben
gemaakt.

Ik maak de som anders. 3x20=. 
20+20+20=60






Evaluatie van de student                            
Besteed aandacht aan: lesdoel/ actiepunten/ betrokkenheid/ overig
Wat ging goed










 
Voor verbetering vatbaar










Leerpunten
Gaat het om een bestaand, een te verdiepen of een nieuw leerpunt? Verwerk dit in je
leerpuntenlijst











Reactie van je mentor










1.
in het dartbord zie je een paar vraagtekens(?) met nummers staan, vul in
wat daar moet staan.

1………………………………………………………………


2………………………………………………………………


3……………………………………………………………….



2.
Op het bord zie je 3 rode punten staan. Dit zijn de pijlen die Raymond
gegooid heeft. Reken uit wat Barney in totaal gegooid heeft.


1
e
pijl:………………………………………………………………………………..

2
e
pijl:………………………………………………………………………………..

3
e
pijl:………………………………………………………………………………..+







totaal………………………..  



3.
ook staan er 2 groene punten in het dartbord. In totaal heeft hij 120
gegooid. Hij heeft nog 1 pijl over en wil in totaal 180 gooien. Zet met
groen een stip in het dartbord waar de pijl moet komen te staan. En
schrijf het hieronder op.

Barney moest nog ……gooien.

EXTRA.

4. verzin zelf een game die van Barneveld heeft gemaakt, en laat deze som
door jullie buren maken. Let op! je mag niet boven 180 komen.

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………












Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      les_Darten.doc
Datum:      14-09-2004
Sender:      juf corine
Titel:      dartles rekenen
Groep:      5    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      rekenen    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      darten    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      deze les is voor groep 5. het is een leuke les om te geven, hij zorgt voor een hoge betrokkenheid en sluit goed aan in de belevingswereld.. al helemaal als er darten op tv is
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7.3 (3 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
les_Darten.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking