voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

de gouden vogel

Groep: groep7,groep8
Vakgebied: Taal: taal
Thema: normen en waarden
Omschrijving: A.d.h.v. het verhaal van de gebroeders Grimm een terugkoppeling naar hededaagse normen en waarden.
Zoekwoorden: sprookjes normen waarden praten kring respect grimm

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER.


Naam student: Ingrid Scheepers Donkers                                        Datum:   22 – 04 – ‘02
Naam mentor:  Monique Ketelaars                                                  Groep:     7
Naam school:    De Tweesprong                                                       Aantal leerlingen:  17



Korte omschrijving van de opdracht:
Ik ga de kinderen een verhaal niet voorlezen maar vertellen tijdens de taalles. ‘De Gouden
Vogel’ van de gebroeders Grimm.

Doelstellingen: 
De kinderen kunnen hun inbeelding – en inlevingsvermogen tijdens het luisteren naar het
verhaal gebruiken om een mening te vormen of zich er vragen bij te stellen.

Beginsituatie: 
De kinderen hebben tijdens de taalles regelmatig een luisterles waarbij het luisteren en
opletten en nabespreken van het verhaal centraal staan. De kinderen kunnen gedragingen uit
het verhaal terugkoppelen naar de hedendaagse normen en waarden.

Inleiding: 
Ik leg de kinderen uit dat ik ze een sprookje van de gebroeders Grimm ga vertellen, dat het
dan wel een sprookje is, maar of ze er ook iets hedendaags in terug kunnen vinden, of vinden
ze het ouderwets/oubollig. Of ze het eens zijn met de dingen die in de vertelling voorkomen,
en waarom wel of niet, en vonden ze het wel een leuk verhaal? Als ze vragen hebben of
woorden/dingen niet begrijpen moeten ze deze onthouden tot na de vertelling. Ze moeten dus
tijdens het vertellen goed luisteren omdat we na het verhaal nog even over deze zaken zullen
praten.

Voorbereiding:
Ik heb de vertelling meerdere malen gelezen, en bekeken wat voor uitleg de kinderen eraan
zouden kunnen geven, waar ze problemen met het verhaal zouden kunnen hebben al denk ik
dat het sprookje vrij duidelijk verteld wordt. Ik heb er over nagedacht hoe ik het verhaal ga
brengen, en ga dat niet met stemmetjes en typetjes doen, maar als een vertelling.

Organisatie:
De kinderen moeten tijdens het vertellen goed luisteren, en ze mogen pas vragen stellen als ik
hiermee klaar ben. Dat vragen stellen mag van mij ook uitmonden in een discussie, mits dit
rustig gebeurd, en de kinderen elkaar dan uit laten praten. De les wordt klassikaal gegeven, en
duurt ong. 1 uur.

Kern: 
De les wordt voor het grootste deel door mij geleid, maar na de vertelling wil ik proberen een
discussie op gang te brengen en dan in een begeleidende rol terug te vallen.




Afsluiting/ verwerking/ evaluatie:
Na het verhaal wordt er nog nagediscussieerd, of anders door mij vragen gesteld om te kijken
hoe de kinderen het verhaal geïnterpreteerd hebben en of ze opgelet hebben. Ik kan dan om
een samenvatting vragen.

Onderwijs-en leermiddelen./ documentatie: De sprookjes van Grimm, uitgeverij Van
Holkema en Warendorf, blz 181 ‘De Gouden Vogel’


Eigen evaluatie:



















Evaluatie van de mentor:
Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      vertel 22-04-02.doc
Datum:      26-08-2004
Sender:      Lesidee
Titel:      de gouden vogel
Groep:      7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      normen en waarden    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      A.d.h.v. het verhaal van de gebroeders Grimm een terugkoppeling naar hededaagse normen en waarden.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 5.7 (4 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
vertel 22-04-02.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
Loore4waar is de inhoud van de les ???