voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

op de erwt

Groep: groep1
Vakgebied: Taal: taal
Thema: kring
Omschrijving: Kringgesprek over de prinses op de erwt.
Zoekwoorden: sprookje sprookjes prinses erwt kring gesprek slapen

VERHAAL + VOELSPELLETJE: “Prinses op de erwt”



1.
Referentiegegevens

- belangstellingscentrum: sprookjes
- leeftijd keuters: 4-  jarigen
- aantal: 25
- student: Sharon Scheppers 

2.
Doelen

     Klassikale activiteit:

Ervaringen verwoorden (71)




Luisteren en spreken verfijnen (73)



Nadenken en spreken over eigen
taalgebruik en dat van anderen (77)
(taalbeschouwing)
Door te antwoorden op vragen 
Door voluit te praten over eigen
ervaringen; wat ze voelen onder de
matras

Door een rijke woordenschat op te
bouwen; door de juiste woorden te kiezen
om een omschrijving te geven

Door te ervaren dat taalgebruik
aangepast wordt aan de situatie; kls
geven een omschrijving van iets
   

3.
Materialen en organisatie
-
Matras, kussen, zelfgemaakt kroontje
-
Voorwerpen om onder de matras te leggen (afwasborstel, theedoek,
potje van glas, deksel, knikker, krijtje, sprookjesboek, toverstokje)
-
Gedroogde erwt
-
Zak om voorwerpen in te steken
-
Pop met zelfgemaakt kroontje



4.
Verloop

Voorbereiding
-alle voorwerpen zitten in de zak zodat de kinderen niet kunnen zien wat er inzit

Organisatie
L zit eerst samen met de kinderen in de kring.

Verloop

1. Introductie
L laat de kinderen de erwt zien en vraagt hun wat het is. Vervolgens vraagt ze hen of
ze het sprookje kennen van de prinses op de erwt.
L vertelt het sprookje in het kort en in eigen woorden terwijl ze het uitbeeldt met de
pop, de matras, het kussen en de erwt.
Dit sprookje gaat over een prins die allee met een echte prinses wil trouwen. Als er ’s
avond een vrouw aanklopt die wil blijven slapen, legt de koningin een erwt onder een
stapel matrassen. De volgende morgen zegt de vrouw dat ze slecht geslapen heeft
omdat er iets hards in haar bed lag. Dan weet de prins dat ze een echte prinses is,
want alleen echte prinsessen hebben zo’n zachte huid dat ze een erwt kunnen
voelen door zoveel matrassen heen.

De kinderen proberen nu, net als de prinses uit het sprookje, te voelen of er iets
onder de matras ligt. Zijn zij echte prinsen en prinsessen?

2. Midden
-Een van de kinderen speelt voor prins(es) en krijgt een kroon op het hoofd. Het kind
mag niet kijken, als de andere kinderen een voorwerp uit de zak kiezen en dit onder
de matras of het kussen leggen (soms leggen de kinderen er niets onder of juist twee
dingen tegelijkertijd). Dan mag de prins(es) weer kijken. De prins gaat op de matras
liggen en doet net alsof hij/ zij slaapt.

-Als de prins(es) wakker wordt, vraagt u of hij/ zij goed geslapen heeft. Waarom niet?
Heeft de prins(es) gemerkt dat er iets onder de matras lag? Zo ja, hoe voelde dat en
wat denkt de prins(es) wat het is?
Wanneer de kl het niet meteen goed raadt, geeft de L samen met de kinderen
aanwijzingen over de aard van het voorwerp.
Var.: L stelt concrete vragen over wat ze voelen
         Kl beschrijft wat hij/zij voelt
         Kls geven beschrijvingen

Dan mag de prins de matras optillen en kijken of hij/zij het goed geraden heeft.

3. Slot
L legt alle voorwerpen uit de zak voor zich neer. Ze laat de kls de voorwerpen
sorteren in twee groepen: de voorwerpen die ze niet (goed) konden voelen en de
voorwerpen die ze wel (goed) konden voelen. Waarom konden ze bepaalde dingen
wel goed voelen en andere niet?

4.Verwerking
-in de poppenhoek komen de spullen terecht van het sprookje: de erwt, matras, de
voorwerpen. Nu kunnen de kinderen die willen dit op hun eigen manier verwerken
-kinderen kunnen een tekening maken van de prinses die op een heleboel
(hoeveel?) matrassen ligt. Onder de matrassen ligt een voorwerp. Nadien wordt
besproken welk voorwerp er onder hun matrassen getekend zijn en of de prinses het
zal merken.
Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      opdeerwt.doc
Datum:      26-08-2004
Sender:      Lesidee
Titel:      op de erwt
Groep:      1    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      kring    [ thema: vragen & opmerkingen ]
Omschrijving:      Kringgesprek over de prinses op de erwt.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 8 (3 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
opdeerwt.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
lieke858wat leuk!!
Tess26418een heel leuk idee, ik ga het morgen uitproberen! alleen zou ik geen glazen potje gebruiken om onder de matras te leggen...