voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

de Bus 2

Groep: groep7,groep8
Vakgebied: verkeer
Thema: overige
Omschrijving: Les 2/3 over de bus.
Zoekwoorden: vervoer openbaar bus verkeer uitstappen voorzichtig instappen gevaar

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Verkeer – De Bus 2

Onderwerp
Het gedrag rondom de bus:
-
Het gedragen bij de halte.
-
Het instappen in de bus.
-
Het gedragen in de bus.
-
Het uitstappen uit de bus.
Dit toe te passen op het schoolplein of in de gymzaal.
Beginsituatie
Sommige leerlingen uit deze klas hebben zelf ervaren, dat een leerling uit de bus bijna
werd aangereden.
Verschillende leerlingen zijn erg geschrokken en vinden het eng om in de bus in en uit
te stappen.
In de vorige les hebben we besproken hoe het kon gebeuren dat de leerling bijna werd
aangereden.
We hebben ook naar de ervaringswereld van de leerlingen gevraagd, hoe hun reis loopt
van huis naar school en weer terug.
Welke moeilijkheden ze tegen komen, maar vooral hoe ze zich gedragen bij de bus.
Hier komen 99% van de leerlingen uit de klas mee naar school.
Ze hebben een verhaal gehoord, over een klas die op schoolreisje gaat en hoe ze zich
gedragen bij de bus.
Zo hebben we met de klas vergeleken, hoe je beste kunt gedragen bij de bus.
Vooral het in en uit stappen, maar ook het oversteken bij de bus.
Doelen 
De leerlingen kunnen het onderwerp, het in en uit te stappen en oversteken bij de bus,
praktisch toepassen in hun eigen verkeersomgeving door middel van het te oefenen in
de gymzaal. Door het oefenen kunnen de leerlingen na elkaar de gewenste
handelingen doen.

Reflectie vooraf
Oriëntatie op 
de leerstof

beschrijf de theorie achter de
leerstof

plaats de theorie in de
(deel)leergang

Deze les is na aanleiding van wat  er is voor gevallen bij een
bus en dat nogal speelt bij verschillende leerlingen.
Informatie hebben we gehaald uit Klaar Over, les 15 en
Straatwerk.

De leerlingen in deze klas zijn bezig met het oversteken van
verschillende kruispunten, zowel in de rol van voetganger en
fietser.
Nu zijn wij begonnen met een kleine lessenserie over de bus.
KLAS - PLEIN - STRAAT.
Doordat sommige leerlingen het eng vonden om in en uit te
stappen en over te steken, vonden we het belangrijk, dat de
leerlingen door middel van deze lessen zich veiliger voelden
rondom het onderwerp.
We hebben wel een stukje van het onderwerp erin verwerkt,
namelijk het oversteken.
Oriëntatie op de
leerlingen 

Welke problemen zouden de
kinderen kunnen hebben met de
leerstof?

Hoe zet je de leerlingen aan tot
"actief leren"?
-
De leerlingen weten niet meer wat we de vorige les
hebben afgesproken over het in en uit stappen en het
oversteken.
-
De leerlingen kunnen zich niet in leven in de nagemaakte
situatie.
-
De leerlingen kunnen de verschillende handelingen niet
toepassen in de situaties, waarin ze gaan oefenen.

De leerlingen zijn wel erg betrokken bij dit onderwerp, doordat
ze het iedere dag meemaken als ze naar school en weer naar
huis gaan.
Ook vinden sommige leerlingen het best moeilijk om de
verschillende handelingen naar elkaar te verrichten.
Nu kunnen ze dit oefenen in de gymzaal en kunnen naar
elkaar kijken en eventueel corrigeren als het verkeerd gaat.
Dus doordat ze zelf kunnen oefenen, waar ze iedere dag wat
aan kunnen hebben.

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Organisatie - klassenmanagement


Aandachtspunten:
Preventie
probleemsituaties


wat plan je vooraf om
probleemsituaties te
voorkomen? (m.b.t. materialen,
lesonderbrekingen, orde, etc.)
-
Ik heb op het bord duidelijk getekend, waar de
verschillende leerlingen instappen en uitstappen. Dus dat
ze het straks ook echt kunnen toepassen.
-
In de gymzaal heb ik met behulp van witte tape
verschillende situaties gemaakt.  Een deel van de kast
wordt gebruikt als bus.
-
Door het eerst nog even kort te bespreken wat we gaan
doen in de gymzaal. En welke situaties er zijn. Kunnen
we in de klas al vast de handelingen herhalen. Zo weten
ze wat er hun te wachten staat en kunnen ze aan de
slag.
-
Doordat we deze les met zijn tweeën geven. Kunnen we
de klas verdelen in twee groepen en zo hen helpen en
begeleiden en eventueel het goede voorbeeld te geven.
-
De leerlingen van tevoren te kijken welke situatie ze zelf
hebben. Zodat ze eerst duidelijk hun eigen situatie onder
controle krijgen, de klas is in twee groepen verdeeld
m.b.t. hun eigen omgeving.
-
De leerlingen hoeven alleen hun schoenen uit te trekken.
-
We hebben ook in het kort op geschreven bij de
verschillende situaties hoe je zou kunnen handelen.
Pedagogisch /
didactische
vaardigheden 


geef belangrijke (vak) 
        didactische aandachtspunten 

We bespreken eerst in de klas de twee situaties en hoe de
gymzaal is ingedeeld. Zodat ze weten wat hun te wachten
staat. Vervolgens zien ze dat het om hun eigen
ervaringswereld gaat  en kunnen ze zich er beter inleven.
Door de leerlingen te helpen weten ze hopelijk dat ze goed
handelen.
Leermiddelen

welke leermiddelen zet je in?
-
Het bord om de twee situaties even kort te bespreken
voor dat ze er mee gaan oefenen.
-
De gymzaal, tape, kast, banken om het wat levendiger te
maken.

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

Lesbeschrijving


Wat doe ik?
Wat doen 
de leerlingen?
Inleiding
(introductie van de
les, lesopening)

tijd:  5 minuten
Aanbod
Zorg voor een
pakkende, uitdagende,
onderwerpintroduceren
de opening. Sluit aan
bij de context /
belevingswereld van
kinderen. 
De vorige les hebben we besproken,
hoe je op een veiliger manier de bus
in en uit kan stappen en hoe in de
buurt van de bus kan oversteken.
De leerlingen hebben ook verteld
welke situaties zijn tegenkomen.
Daar kwamen twee situaties duidelijk
naar voren.
Die heb ik op het bord getekend. Zie
bijlage.
-
Ik vraag aan de leerlingen of ze
het hebben toegepast wat we de
vorige les hebben besproken.










De leerlingen vertellen hun
ervaringen, of ze het wel of niet
hebben toegepast.
Kern

tijd: 15 minuten
Aanbod
Zorg voor een rijk
aanbod waardoor
leerlingen actief leren


Daarna laat ik de twee situaties zien,
die ik op het bord heb getekend.
Nu vraag ik aan de leerlingen hoe je
moet in en uit stappen en
oversteken.
Ik teken het op het bord.
Vervolgens vertel ik dat we het nu
zelf gaan oefenen.
We maken afspraken hoe we ons
gedragen in de gymzaal.
En ik vertel hoe de gymzaal eruit
ziet.
Ik heb ook twee groepen gemaakt,
die allebei de situatie oefenen die bij
hun ervaringswereld hoort.
De ene groep heeft 7 leerlingen en
de andere groep heeft 9 leerlingen.

Als we in de gymzaal zijn, dan zitten
de leerlingen in het midden van de
zaal op de afscheiding van de twee
situaties op de banken.
Ik vertel wat alles voor moet stellen.
Daarna vertel ik wie bij de
verschillende situaties moeten zijn.



De leerlingen vertellen hoe ze zelf
zullen handelen bij de situaties.




We maken afspraken voor in de
gymzaal.


De leerlingen weten in welke groep
ze zitten.




De leerlingen trekken hun
schoenen uit en laten die in de
kleedkamer.
Vervolgens gaan ze op de banken
zitten die in het midden van de
gymzaal staan en kijken allemaal
dezelfde kant op.
De leerlingen gaan vervolgens bij
de aangegeven halte staan.
Verwerking

Tijd:25 minuten
Aanbod
Hoe ga ik na of mijn
lesdoelen bereikt zijn?
Wat doen de kinderen
die eerder klaar zijn?

Als ik het signaal geef, dan kunnen
ze aan de slag.
We hebben allebei een groepje en
kunnen dus met minder leerlingen de
verschillende situaties even kort
bespreken.
We beginnen eerst met instappen.
Eén iemand bestuurt de bus, die aan
komt rijden.
Een leerling mag voordoen hoe die
zal handelen. Dat bespreken we en
vervolgens herhalen we dit. De
leerlingen krijgen allemaal de kans
om het verschillende keren toe te
passen.
Dit gebeurt ook met uitstappen en
het oversteken bij de bus. 
Hoe je dat het beste kunt doen.
Doordat we allebei een groep
hebben, kunnen we zelf bepalen
wanneer we evalueren.







Een leerling doet voor hoe hij zal
instappen.
Vervolgens bespreken we dit en
dan oefenen ze verschillende
keren.
De rol van de bus wordt ook steeds
afgewisseld.

Dit gebeurt ook bij het uitstappen
en oversteken.


Op verschillende momenten
evalueren we het.


Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Afsluiting

tijd: 15 minuten
Terugblik met
de klas
Evaluatie,
overgang naar de
volgende les,
overdragen aan de
mentor


De evaluatie gebeurt per groepje en
niet klassikaal, want het heeft geen
inhoud voor de andere groep.
Wat we tot slot nog wel even
oefenen is hoe we ons gedragen als
we instappen  en uitstappen bij de
school.
En dat evalueren we met de hele
klas.
Daarna wijs ik verschillende
leerlingen aan die de spullen op
ruimen.
De andere leerlingen gaan naar de
kleedruimte en trekken daar hun
schoenen aan.
Ze lopen dan zachtjes weer naar de
klas.



De leerlingen oefenen hoe ze in en
uit stappen bij school en evalueren
dit.



Verschillende leerlingen ruimen de
spullen op.
En de andere leerlingen gaan naar
de kleedkamer en trekken hun
schoenen aan en lopen naar de
klas waar ze op hun plaats gaan
zitten.


Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      debus2.doc
Datum:      20-07-2002
Sender:      Lesidee
Titel:      de Bus 2
Groep:      7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      verkeer    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Les 2/3 over de bus.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
debus2.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking