voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

de Bus 1

Groep: groep7,groep8
Vakgebied: verkeer
Thema: overige
Omschrijving: Les 1/3 over de bus.
Zoekwoorden: vervoer openbaar bus verkeer uitstappen voorzichtig instappen gevaar

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Verkeer – De Bus 1

Onderwerp
De verkeerslessen gaan over het in- en uitstappen van de bus. De kinderen komen elke
dag met de bus naar school en gaan ook weer met de bus naar huis. 
Beginsituatie
We hebben gemerkt dat de kinderen niet altijd even voorzichtig in- en uitstappen. Ze
steken vaak gevaarlijk voor de bus langs over of lopen te trekken en te duwen. 
Doelen 
Aan het eind van de lessenserie weten de kinderen hoe ze in- en uit moeten stappen.
Verder weten de kinderen hoe ze zich in de bus horen te gedragen. Wat ze dus wel en
niet moeten doen in een bus. 

Reflectie vooraf
Oriëntatie op 
de leerstof

beschrijf de theorie achter de
leerstof









plaats de theorie in de
(deel)leergang

We hebben voor dit onderwerp gekozen omdat we gezien
hebben dat het in- en uitstappen van de bus niet altijd even
goed gaat. Ze steken bij het instappen nogal eens voor de
bus over, ze lopen te trekken en te duwen. De theorie
erachter is dat de kinderen leren hoe ze zich moeten
gedragen als ze op de bus staan te wachten, als de bus
eraan komt, als ze in moeten stappen en noem maar op. De
theorie achter de leerstof is dat de kinderen  zich bewust
worden van hun eigen gedrag en dat ze zich aanpassen en
daarmee geen gevaar zijn voor medeweggebruikers. 
De theorie past in de leergang over hoe de kinderen
zich moeten gedragen in het verkeer en dan met name
in het openbaar vervoer. Maar ook hoe de kinderen
gebruik moeten maken van haltes en dergelijke.
Oriëntatie op de
leerlingen 

Welke problemen zouden de
kinderen kunnen hebben met
de leerstof?
De kinderen kunnen redelijk weinig problemen hebben met de
leerstof. Het is niet een heel theoretisch verhaal. Het gedrag
van de kinderen wordt aangepast en daar komen weinig
echte regels bij kijken. We vertellen de kinderen hoe ze zich
moeten gedragen en waarom ze dat zo moeten doen.  

Organisatie - klassenmanagement


Aandachtspunten:
Preventie
probleemsituaties


wat plan je vooraf om
probleemsituaties te
voorkomen? (m.b.t.
materialen,
lesonderbrekingen, orde,
etc.)
Om probleemsituaties te voorkomen maken we aan het begin
van de les afspraken en we spreken de regels af. Verder
zorgen we dat alle materialen die we nodig hebben al klaar
liggen. We maken de volgende afspraken:
-
vinger opsteken als je iets wilt zeggen
-
naar elkaar luisteren
Pedagogisch /
didactische
vaardigheden 


geef belangrijke (vak) 
        didactische
aandachtspunten 

De kinderen vertellen allereerst hoe ze in- en uitstappen. Wij
luisteren hiernaar en we verbeteren de manier van gedrag in
het verkeer. Ze moeten leren rekening te houden met andere
mensen in het verkeer.
Leermiddelen

welke leermiddelen zet je in?
In deze les maken we alleen gebruik van een verhaal.
Visuele middelen

van welke visuele
ondersteuning maak je
tijdens de les gebruik?
Tijdens de les maken we geen gebruik van visuele
ondersteuning.
Inrichting van de klas

groepering

looproutes

overzicht op de klas


we zitten in de kring tijdens deze les

N.V.T.

N.V.T.

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Lesbeschrijving


Wat doe ik?
Wat doen de leerlingen?

Inleiding
(introductie van de
les, lesopening)

tijd:  7 minuten
Aanbod
Zorg voor een
pakkende, uitdagende,
onderwerpintroduceren
de opening. Sluit aan
bij de context /
belevingswereld van
kinderen. 
We openen met het eerste
stuk van het verhaal. Dit
wordt verteld. 
De kinderen luisteren naar de vertelling. 

Kern

tijd: 15 minuten
Aanbod
Zorg voor een rijk
aanbod waardoor
leerlingen actief leren


Tijdens de kern hebben we
een aantal vragen voor de
kinderen: zie voor de
vragen bijlage 1. Daarna
vertellen we het verhaal
verder.

De kinderen beantwoorden de vragen en
luisteren daarna naar het vervolg van het
verhaal.

Verwerking

Tijd: 20 minuten
Aanbod
Hoe ga ik na of mijn
lesdoelen bereikt zijn?
Wat doen de kinderen
die eerder klaar zijn?

Als verwerking vragen we
aan de kinderen hoe het
dan wel moet.  Dit kunnen
ze uit het verhaal opmaken.
Eventueel herhalen we een
aantal vragen nogmaals.
De kinderen geven wederom antwoord op
de vragen. Verder denken de kinderen na
hoe het dan wel moet.
Afsluiting

tijd: 3 minuten
Terugblik met
de klas
Evaluatie,
overgang naar de
volgende les


We vertellen de kinderen
dat ze bij het naar school en
het naar huis gaan hier aan
moeten denken.  En dat ze
hierin ook moeten oefenen.
Dat is ook wat we de
volgende les gaan doen.

De kinderen luisteren en oefenen op de weg
naar huis hoe het wel moet. 




Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      debus1.doc
Datum:      20-07-2002
Sender:      Lesidee
Titel:      de Bus 1
Groep:      7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      verkeer    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Les 1/3 over de bus.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (2 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
debus1.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
Juf-Jana6Volgens mij is deze les voor het vierde of vijfde leerjaar, en niet meer zo geschikt voor de zesde klas! Maar voor de rest is het natuurlijk een goede les.