voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

zelfstandig werken

Groep: groep1,groep2
Vakgebied: algemeen
Thema: overige
Omschrijving: Een les waarin wordt beschreven wat je de kinderen zelfstandig kunt laten doen.
Zoekwoorden: kleuters zelfstandig motorisch begrjipen concentreren

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

1



CAMPUS VOORZIENIGHEID DIEST
DEMERSTRAAT 12 - B-3290 DIEST
TEL. 013-35 06 90 - FAX O13-33 54 01 
E-mail: khldlodi@unicall.be

CAMPUS H.HART HEVERLEE
NAAMSESTEENWEG 355 - 3001 LEUVEN (Heverlee)
TEL. O16-39.92.00 - FAX 016-40.70.87
E-mail: dlo.heverlee@khleuven.be

DATUM :   16 /  10   / ‘01      
NAAM:  Sara Vanderlinden

OEFENACTIVITEIT

STAGE 
KLAS DLO: 2 BokoB

groepsactiviteiten: zelfstandige activiteiten +geleide
activiteit 


groepsactiviteiten: zelfstandige activiteiten 
SCHOOL:
Mater Dei Instituut
St. – Jacobsplein 13
3000  Leuven
LEEFTIJD KLEUTERS: 5 - jarigen
KLEUTERONDERWIJZER-(ES): Juf Frieda


BELANGSTELLINGSCENTRUM :  De ruimte


ZA1:
Prent van een zon beplakken met gekleurd papier

Aantal kleuters (5 - 6)
(Wordt na de pauze vervangen door sterren bijtekenen en inkleuren.)
ZA2:
Ruimtewezens en – voertuigen boetseren met plasticine

Aantal kleuters (5 – 6 )
ZA3:
Prent van een racket inkleuren, in stukken knippen en op een gekleurd papier kleven

Aantal kleuters (5 – 6)
ZA4:
Gezelschapsspel

Aantal kleuters (4)
GA: Wiskundige initiatie (Zie aparte voorbereiding)

SAMENWERKING MET: / 

Richtlijnen voor verbetering door de student:
nieuwe voorbereiding / totale herwerking

aanvulling in de tekst

aanvulling op een apart blad





Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

2
VERLOOP VAN DE ACTIVITEIT

Doelstellingen:



Ontwikkelingsaspecten
Concretisatie
     D.O.D

Keuzes maken (79)
- Bewust worden van eigen voorkeuren,
/


keuzes maken, keuzes kunnen uitstellen,


beslissingen nemen
-
Bereid zijn om te kunnen kiezen  
tussen activiteiten die wat minder bekend
zijn


Visuele boodschappen 
- De betekenis van de pictogrammen van
(pictogrammen) interpre –              
het keuzebord, de functie ervan begrijpen
NED 3.2
teren en er gepast op reageren.
en er gepast op reageren.
W.O. 5.4


Initiatief nemen (12)
- actie ondernemen
/

- initiatief nemen op de vraag


van de leidster


Regels en afspreken naleven
- regels en afspraken rond het
W.O.3.9
en waarderen
keuzeproces spontaan naleven 


- ervaren dat er grenzen gesteld worden
W.O.3.10

Zich oriënteren op waarden
- Zelf goed willen doen
-
zich inzetten voor waarden
die zichtbaar en tastbaar gemaakt
kunnen worden voor kleuters
 









Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

3
1.
Inleiding 

L. heeft op voorhand op iedere tafel het nodige gerief klaargelegd dat per
opdracht gebruikt wordt.
L. legt aan de kls uit dat ze de verschillende activiteiten eerst rustig gaat
voorstellen, nadien kunnen de kls uit de activiteiten kiezen.

2. Midden  

L. legt in de zitkring de activiteiten één voor één uit aan de kls.  Dit doet
ze aan de hand van de tekeningen en/ of de attributen die voor de
activiteiten worden gebruikt. 
De L. zegt ook duidelijk hoeveel kls er per activiteit mogen zitten.

3. Afsluiting (vertrek van de groepen) 

(Dit kan ik nog niet doen, aangezien ik het keuzeproces nog niet
gezien heb.)

4. (Eventueel) Klassikale afsluiting na de groepsactiviteiten

L. laat alle kls in de kring zitten en haalt enkele werkjes die de kls
gemaakt hebben.  Ze probeert van iedere activiteit minstens één werkje te
tonen.  L. toont de werkjes aan de andere kls en vermeld telkens van wie
het werkje is en complimenteert het werkje.  De L. probeert de meest
originele werkjes eruit te halen.


Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

4
ZELFSTANDIGE ACTIVITEITEN


Ruimtewezens en – voertuigen boetseren met plasticine


Doelstellingen
Ontwikkelingsaspecten
Concretisatie
D.O.D
- Kleinmotorisch bewegen
- handvaardig zijn

(45)
- kleinmotorisch, technieken voldoende
gedoseerd en ontspannen uitvoeren.
- Een taak begrijpen, 
- de taak begrijpen en afwerken
aanvatten, volhouden
- omgaan met lukken en mislukken
en afwerken. (82)

-  Aandachtig en 
- Met overgave een langere tijd
geconcentreerd bezig
taakgericht kunnen werken, aandacht 
zijn (85)
richten op hoofdzaken.

Verwijzing naar ontwikkelingsdoelen/ leerplannen (derde opleidingsjaar)

Bronnen /

Materiaal
-
Plasticine
-
Prenten van ruimtewezens en – voertuigen
-
Onderleggers
-
latjes


Motivatie  (voorstellen)  en opstarten:

L. legt aan de kls uit dat ze een stukje plasticine mogen nemen en daarmee allerlei grappige
en leuke ruimtewezentjes of ruimtevoertuigen van mogen boetseren.

Organiseren en begeleiden

De kls werken alleen aan hun opdracht.
Tips:

-
De kls mogen eventueel  een latje gebruiken om mooiere vormen te bekomen.

-
De kls mogen rondkijken naar eventuele prenten van ruimtewezens of – voertuigen die al
in de klas hangen.

-
De L. vermeldt dat de kls ook eens kunnen denken aan een tekenfilmpje rond
ruimtemannetjes en deze proberen na te boetseren.
L. observeert (fijne motoriek, dominantie) en stimuleert de kls om te fantaseren.

Opruimen/ afsluiten:

De L. vraagt aan de kleuters om de afgewerkte werkjes op de vensterbank te plaatsen.  De
overige plasticine wordt terug opgeborgen in de daartoe bestemde bakjes. De kls die voor de
pauze met de plasticine spelen, mogen de bakjes en de rest van het gerief op de tafel laten
staan. Op het einde van de dag worden deze in de kast geplaatst, samen met de
ondermatjes.  De latjes worden aan de L. gegeven.
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

5
ZELFSTANDIGE ACTIVITEITEN


Prent van een zon beplakken met gekleurd papier.

Doelstellingen
Ontwikkelingsaspecten
Concretisatie
D.O.D
- Kleinmotorisch bewegen
- handvaardig zijn

(46)
- kleinmotorisch, technieken voldoende
gedoseerd en ontspannen uitvoeren.
- Een taak begrijpen, 
- de taak begrijpen en afwerken
aanvatten, volhouden
- omgaan met lukken en mislukken
en afwerken. (82)

-  Aandachtig en 
- Met overgave een langere tijd
geconcentreerd bezig
taakgericht kunnen werken, aandacht 
zijn (85)
richten op hoofdzaken.

Verwijzing naar ontwikkelingsdoelen/ leerplannen (derde opleidingsjaar)

Bronnen / 


Materiaal

-
Prent van een zon
-
Gekleurd papier (blauw, geel, groen, …)
-
Lijm


Motivatie  (voorstellen)  en opstarten

L. legt de opdracht uit met een voorbeeld in haar hand.  De L. legt uit aan de kls dat ze een
stuk gekleurd papier mogen nemen en daarvan kleine stukjes papier mogen scheuren.  Deze
mogen ze nadien op de zon en de bijhorende wolk kleven.  (De gele stukjes mogen op de
zon en de blauwe op de wolk.)   De kls mogen ook hun creativiteit gebruiken en de zon een
andere kleur geven. 

Organiseren en begeleiden

De kls werken alleen aan de opdracht.
Tips:
-
De gescheurde stukjes moeten zo klein mogelijk zijn, zo oefenen de kls meer op hun fijne
motoriek en krijgen ze een mooier resultaat.
-
De kls proberen zogoed mogelijk binnen de lijntjes te kleven.
-
De L. maakt aan de kls duidelijk dat ze beter eerst lijm op de prent doen en nadien de
stukjes gekleurd papier erop kleven.

Opruimen/ afsluiten

De kls zetten hun naam op de werkblaadjes. (Bij de kls die dit nog niet kunnen helpt de L.)
De werkblaadjes worden op de verwarming gelegd.  
De lijm en het gekleurde papier worden terug in de kast gestopt.
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

6
ZELFSTANDIGE ACTIVITEITEN


Prent van een racket inkleuren, verknippen, ineenpuzzelen en kleven op een gekleurd
blad.


Doelstellingen
Ontwikkelingsaspecten
Concretisatie
D.O.D
- Kleinmotorisch bewegen
- handvaardig zijn

(47)
- kleinmotorisch, technieken voldoende
gedoseerd en ontspannen uitvoeren.
- Een taak begrijpen, 
- de taak begrijpen en afwerken
aanvatten, volhouden
- omgaan met lukken en mislukken
en afwerken. (82)

-  Aandachtig en 
- Met overgave een langere tijd
geconcentreerd bezig
taakgericht kunnen werken, aandacht 
zijn (85)
richten op hoofdzaken.

Verwijzing naar ontwikkelingsdoelen/ leerplannen (derde opleidingsjaar)

Bronnen /

Materiaal
-
Prent van een racket
-
Kleurpotloden en / of stiften
-
Schaar
-
Gekleurd papier
-
Lijm
-
Verzamelbakje voor de puzzelstukjes

Motivatie  (voorstellen)  en opstarten

L. legt de opdracht uit met een voorbeeld in haar hand.  L. legt uit aan de kls dat ze de
tekening mogen inkleuren.  Vervolgens mogen ze op de lijnen die aan de achterkant zijn
getekend de tekening uitknippen.  Als dat gebeurd is, mogen ze de puzzel op een groter blad
in elkaar puzzelen.  Als hij juist is gemaakt, mogen ze hem vastkleven op het papier.  

Organiseren en begeleiden

De kls werken individueel aan de opdracht.
Tips:
-
De uitgeknipte puzzelstukjes worden in een bakje gelegd, zodat deze niet verloren
geraken.
-
De puzzel wordt eerst gemaakt, als de kl dan zeker is dat hij juist is (dit laat hij/ zij
eventueel controleren door de L.) mag hij/ zij hem vastkleven.
L. observeert (fijne motoriek, dominantie) en stimuleert de kls om te fantaseren.

Opruimen/ afsluiten

De kls zetten hun naam op de werkblaadjes.
De werkblaadjes worden mooi weggeborgen.  
De schaar, kleurpotloden, het bakje en lijm worden door de kls weggeborgen
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

7
ZELFSTANDIGE ACTIVITEITEN


Sterren bijtekenen en inkleuren.


Doelstellingen
Ontwikkelingsaspecten
Concretisatie
D.O.D
- Kleinmotorisch bewegen
- handvaardig zijn

(48)
- kleinmotorisch, technieken voldoende
gedoseerd en ontspannen uitvoeren.
- Beginend leren schrijven.
- Een taak begrijpen, 
- de taak begrijpen en afwerken
aanvatten, volhouden
- omgaan met lukken en mislukken
en afwerken. (82)

-  Aandachtig en 
- Met overgave een langere tijd
geconcentreerd bezig
taakgericht kunnen werken, aandacht 
zijn (85)
richten op hoofdzaken.

Verwijzing naar ontwikkelingsdoelen/ leerplannen (derde opleidingsjaar)

Bronnen: Doremi


Materiaal:
-
Kleurpotloden of stiften
-
takenblaadje

Motivatie  (voorstellen)  en opstarten

L. legt de opdracht uit en toont het takenblad.  L. legt aan de kls uit dat ze hele fantasierijke
sterren mogen tekenen op het blad.  Zo mooi mogelijk.  Nadien mogen ze deze sterren mooi
inkleuren.

Organiseren en begeleiden

De kls werken individueel aan de opdracht.
Tips: - De kls die klaar zijn mogen in de zitkring een boekje lezen.
- De kls tekenen best eerst de ster met een zwart of grijs potlood en kleuren ze nadien in.

Opruimen/afsluiten

De kls zetten hun naam op de werkblaadjes.
De werkblaadjes worden mooi weggeborgen.  
De kleurpotloden en / of stiften worden weggeborgen.

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

8
ZELFSTANDIGE ACTIVITEITEN





Doelstellingen


Verwijzing naar ontwikkelingsdoelen/leerplannen (derde opleidingsjaar)


Bronnen


Materiaal


Motivatie  (voorstellen)  en opstarten


Organiseren en begeleiden


Opruimen/afsluiten
Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Zelfstandige_activiteiten.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      zelfstandig werken
Groep:      1,2    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      algemeen    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Een les waarin wordt beschreven wat je de kinderen zelfstandig kunt laten doen.
Beoordeling:      Niemand heeft deze les nog beoordeeld
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Zelfstandige_activiteiten.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking