voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

trappen van vergelijking

Groep: groep7,groep8
Vakgebied: Taal: taal
Thema: overige
Omschrijving: Bijvoegelijk naamwoord ontleden en in de trappen van vergelijking zetten.
Zoekwoorden: ontleden zinsbouw zinnen bijvoegelijk naamwoord vergelijken trappen

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Voorbereidingsschema

Groep: 8


Korte omschrijving van de opdracht:
Het oefenen van de trappen van vergelijking van het bijvoeglijke naamwoord.


Beginsituatie: 
De leerlingen kunnen taalkundig ontleden. Ook de trappen van vergelijking zijn bekend.


Doelstellingen:
1.
Voor de leerlingen:

De leerlingen kunnen van de voorgelezen zinnen het bijvoeglijk naamwoord herkennen
en dit opschrijven in de trappen van vergelijking


Onderwijsleersituatie:
1.
Inleiding:
Ik deel blaadjes uit. De leerlingen zitten aan hun tafeltjes.
Ik schrijf de volgende zin op het bord en vraag aan een leerling  om deze taalkundig te
ontleden. 
Het aardige meisje. (aardig, aardiger, aardigst)
Dan vertel ik dat een kenmerk van veel bijvoeglijke naamwoorden is, dat er een
vergrotende en overtreffende trap gevormd kan worden. Ik vraag aan een leerling wat
de vergrotende en overtreffende trap van het bijvoeglijk naamwoord in de voorbeeldzin
is. Deze schrijf ik ook op het bord.  

2.
Kern / instructie:
Dan vertel ik dat ik 15 zinnen ga voorlezen met een bijvoeglijk naamwoord waar een
vergrotende en overtreffende trap gevormd kan worden. 
Er mag telkens één leerling vijf zinnen op de achterkant van het bord schrijven. De
andere leerlingen schrijven op hun blaadje. Na vijf zinnen kijken we ze na.


Oefening:

1.
Martijns zus Fanny was drie jaar ouder dan hij. (oud, ouder, oudst)
2.
Erna is  de beste vriendin van Janet. (goed, beter, best)
3.
De kerktoren van Weert is hoger dan de kerktoren van Nederweert. (hoog,
hoger, hoogst)
4.
Ik ga een blauw schriftje kopen. (blauw, blauwer, blauwst)
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
5.
Marco Borsato is een beroemde Nederlandse zanger. (beroemd, beroemder,
beroemdst)
6.
Ik heb een geniaal plan bedacht. (geniaal, genialer, geniaalst)
7.
Hij heeft een duidelijke stem. (duidelijk, duidelijker, duidelijkst)
8.
In deze winkel staat een mooie computerkast. (mooi, mooier, mooist)
9.
Er rijden veel mensen op de nieuwe rijksweg. (nieuw, nieuwer, nieuwst)
10.
De fietsclub rekende een week geleden nog op een leuke wedstrijd. (leuk, leuker,
leukst)
11.
Men moet geen  honden wakker maken. (wakker, wakkerder, wakkerst)
12.
Hansje maakte het wagentje kapot. (kapot, kapotter, kapotst)
13.
Gisteren zag ik een gele auto rijden. (geel, geler, geelst)
14.
Ik was bang van dat beest. (bang, banger, bangst)
15.
Ik ben erg moe geworden. (moe, moeër, moest)

3.
Afsluiting / verwerking / evaluatie:
We kijken alles telkens na vijf zinnen klassikaal na.


Onderwijs- en leermiddelen / documentatiemateriaal:

Bord

Krijtje

19 blaadjes

De oefening
Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      trappenvanvergelijking.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      trappen van vergelijking
Groep:      7,8    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Bijvoegelijk naamwoord ontleden en in de trappen van vergelijking zetten.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 7.5 (4 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
trappenvanvergelijking.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking