voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Taalles, de persoonsvorm

Groep: groep5,groep6
Vakgebied: Taal: taal
Thema: overige
Omschrijving: Ontleden een een van de eerste stadia.
Zoekwoorden: pv persoonsvorm ontleden zinsdelen

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Voorbereidingsplan activiteiten / lessen

Groep:   5                                                                              
Vakgebieden:  Nederlands; spelling, directe instructie model                                 

Een les spelling verzorgen volgens het directe instructie model.


Documentatie:
Handleiding: taaljournaal. Les 26


Gegevens beginsituatie:
De leerlingen hebben op 13 februari dezelfde soort les gehad. Dat was les 23.
Deze les heb ik toen geobserveerd. De leerlingen waren erg enthousiast. Deze
les is het vervolg.


Inhoud van de activiteit/les:

Doelstelling:

Voor leerlingen:

In enkelvoudige zinnen de persoonsvorm aangeven onder gebruikmaking
van de tijdproef als hulpmiddel.


Hulpmiddelen:

Bord

Krijt

Taalschriftjes

Handleiding

Schema (bord – lokaal – zaal)
Tegenwoordige tijd
Verleden tijd
Persoonsvorm

Anja gaat naar de kapper
Veel mensen komen kijken.
Petra gaat naar school.
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
David doet goed zijn best.
Mahindra vond een kwartje.

1.
Ik zie de apen klimmen.
2.
Maak jij de sommen?
3.
Jullie staan in de regen.
4.
Waarom kreeg jij dat horloge?
5.
Stefan hoorde een harde knal.
6.
Hij vertelde een goede mop.
7.
Ze hielden het niet lang vol.
8.
Het begon te waaien.
9.
Mohammed was erg ziek.
10. Het elftal had de beker gewonnen.
11. Er wordt op de deur geklopt.
12. Ik zal het niet vergeten


Uitvoering van de activiteit / les:

Inleiding:
Dagelijkse terugblik:
Ik zet de volgende drie woorden op het bord: tegenwoordige tijd, verleden tijd
en persoonsvorm. Ik vraag aan de leerlingen wie kan vertellen wat deze woorden
ook al weer met elkaar te maken hebben.

Kern (leerinhouden, didactische werkvormen, leeractiviteiten,
onderwijsleermiddelen, groeperingsvorm, organisatie):
Presentatie:
Vandaag gaan we het weer over deze drie woorden hebben.
Ik zet de volgende zin op het bord:
Anja gaat naar de kapper.
Ik stel de volgende vragen aan de leerlingen:

In welke tijd staat deze zin? (t.t.)

Zet in v.t. Schrijf ik ook op het bord.

Welk woordje is veranderd?

Wat is nu de persoonsvorm? Onderstrepen.

Hetzelfde doe ik met de volgende zinnen:
Veel mensen komen kijken.
Petra gaat naar school.
David doet goed zijn best.
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Mahindra vond een kwartje.

Individuele verwerking:
De leerlingen mogen hun taalwerkschriftje pakken en de volgende zinnen
opschrijven. Ik lees de zinnen voor en schrijf mee op het bord. Mijn tempo van
bordschrijven komt overeen met de tijd die de kinderen nodig hebben om de zin
op papier te schrijven.
1.
zie de apen klimmen.
2.
Maak jij de sommen?
3.
Jullie staan in de regen.
4.
Waarom kreeg jij dat horloge?
5.
Stefan hoorde een harde knal.
6.
Hij vertelde een goede mop.
7.
Ze hielden het niet lang vol.
8.
Het begon te waaien.
9.
Mohammed was erg ziek.
10. Het elftal had de beker gewonnen.
11. Er wordt op de deur geklopt.
12. Ik zal het niet vergeten.
De leerlingen mogen nu een rode streep gaan zetten onder de persoonsvorm.
Hiervoor krijgen ze een aantal minuutjes de tijd. Als ik zie dat een aantal
kinderen klaar zijn gaan we de zinnen controleren.
Dit doe ik op dezelfde manier als tijdens de begeleide inoefening. Ik geef veel
leerlingen een beurt.  

Afsluiting:
Ik zet de volgende zin op het bord:
Hij is gevallen.
Ik vraag aan een leerling in welke tijd deze zin staat. Het bepalen van de tijd kan
namelijk soms tot verwarring leiden. Daarom moeten we onze aandacht richten
op het woord dat verandert. In deze zin is er duidelijk sprake van tegenwoordige
tij, want de verleden tijd luidt immers “hij was gevallen”. Bij het vaststellen van
de tijd moet je dus letten op het woord dat in de andere tijd verandert en dat
de naam persoonsvorm heeft gekregen.
Daarna mogen de leerlingen de taalwerkschriftjes in hun la stoppen.


Evaluatie mentor:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________

Eigen evaluatie:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________


Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Taalles, de persoonsvorm2.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      Taalles, de persoonsvorm
Groep:      5,6    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      Taal: taal    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Ontleden een een van de eerste stadia.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 6 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Taalles, de persoonsvorm2.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking
MarijeBosman6Tja ontleden is nu eenmaal een niet al te leuk onderwerp. Lessen hierover zullen dan ook erg moeilijk zijn om ’op te leuken’