voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Korfbalvoorbereiding

Groep: groep5,groep6
Vakgebied: bewegingsonderwijs
Thema: overige
Omschrijving: 2hele uitgebreidde lessen overkorfbal.
Zoekwoorden: gooien mikken korf korfbal teams overspelen samenwerken

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Voorbereidingsplan activiteiten / lessen


Groep:  5                                                                            
Vakgebieden:  Gym                              

Gegevens beginsituatie:
Ik geef een gymles uit de lessencyclus: korfbal. Tijdens de vorige gymles hebben
de leerlingen de introductieles gehad. Deze tweede les lijkt erg op de
introductieles. Alle spullen staan klaar omdat de leerkracht van groep 6 dezelfde
gymles geeft en alles klaarzet. Ik zorg ervoor dat alles wordt opgeruimd.


Inhoud van de activiteit/les:

Doelstelling:

Voor leerlingen:

De leerlingen oefenen in vaardigheden die van pas komen bij het
korfballen.

De leerlingen leren de spelregels van het korfballen.







Hulpmiddelen:

4 banken

twee korvenbalpalen en korven

basket

ballen

lintjes

4 pilonnen



Schema (bord – lokaal – zaal)
Zie bijgevoegde kopieën.

Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl

Uitvoering van de activiteit / les:

Inleiding:
De leerlingen gaan zich omkleden. Als ze in de zaal zijn mogen ze in een rij gaan
staan. Ze mogen 1 rondje rennen, ik wijs het rondje aan. Daarna mag één leerling
voorop lopen en een andere bewegingsvorm kiezen. Als de leerlingen dat 1 rondje
gedaan hebben mag een andere leerling een andere bewegingsvorm voordoen. Dit
doen we een paar keer. Als een bewegingsvorm te zwaar is dan vraag ik de
leerling na een half rondje iets anders te kiezen. Daarna lopen de leerlingen een
rondje terwijl ze rustig in- en uitademen.  

Kern (leerinhouden, didactische werkvormen, leeractiviteiten,
onderwijsleermiddelen, groeperingsvorm, organisatie):
De zaal is verdeeld in drie vakken. In elk vak wordt iets anders gedaan. Ik ga
met de leerlingen naar een vak toe en leg uit wat de bedoeling is:

Vak 1:
Korfbaldoelen:
De kinderen proberen vanaf de pilonnen, door middel van een afstandschot, de
bal door de basket te gooien.
Uitleg:
Ik geef een voorbeeld van een (technisch) goede “doorloopbal” (een-tweetje). En
de organisatie.
Spelbegin:
Eén speler staat onder de basket (de aanspeler), de andere kinderen staan met
bal in de rij achter de pilonnen.

Speleinde:
Als alle spelers zijn geweest.
De aanspeler onder de basket neemt de bal van de eerste over en deze wordt
aanspeler onder de basket.

Techniek doorloopbal:
Vanaf de pilonnen de bal naar de aangever spelen.
Ontspannen looppas naar de basket.
De laatste passen zijn voorbereidend op de doorloopbal. De armen strekken zich
uit naar de bal.
Zodra de bal gevangen is, mag nog maximaal twee stappen worden gezet
(loopregel).
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Er wordt met één been afgezet en tijdens de sprong brengen de licht gebogen
armen de bal in een rechtlijnige beweging naar omhoog. De bal wordt zo dicht
mogelijk bij de basket losgelaten. De sprong wordt beëindigd door een landing op
het andere been.

Als ik merk dat het in beweging doelen nog te moeilijk is, dan oefenen we eerst
het onderhandse schot in stilstand: strafworp. Ook bij de strafworp geldt de
loopregel!

Regels:

vanaf de pilonnen de bal naar de aanspeler gooien

loopregel

Vak 2:
Vijfbal:
Een partij (met lintjes) probeert de bal in tien keer over te spelen zonder dat de
andere partij de bal kan onderscheppen.
Uitleg:
Ik geef een voorbeeld met twee partijen van drie kinderen
Spelbegin:
De bal is voor de partij die niet scoorde. De eerste keer geef ik de bal aan een
partij,
Speleinde:
Als een partij de bal vijf maal heeft overgespeeld staat het 1-0 en krijgt de
andere partij de bal. 
Regels:

Als een partij de bal onderschept, gaat die partij zelf proberen 5 maal
over te spelen.

Er moet worden overgespeeld, de bal overgeven mag niet!
Extra regels:

Als er conflicten ontstaan door ruw spel: aanraken van een andere speler
betekent een vrije worp voor de tegenpartij.

De bal mag niet heen en weer gespeeld worden tussen twee spelers.

Opmerkingen
Eén partij heeft lintjes om. Bij een groepje met een oneven aantal personen is er
een kameleon. Dit is een persoon die bij beide partijen hoort en krijgt een lintje
in een andere kleur.

Vak 3
Korfbal:
Copyright © 2000 - 2001 Lesidee. Alle rechten voorbehouden.
Voor meer lesideeën: ga naar www.lesidee.nl
Twee partijen proberen via samenspel de bal door de korf van de andere partij
te gooien, of dit te voorkomen (bij de eigen korf).
Uitleg:
Ik laat een leerling de regels van korfbal herhalen.
Spelbegin:
Eén van de twee partijen begint het spel onder de eigen korf.
Speleinde:
Als de bal door de korf is gegaan.

Ik laat de leerlingen om de 7 minuten rouleren. 


Afsluiting:
Om 15.10uur is het tijd om te stoppen. De leerlingen mogen gaan douchen en naar
huis.


Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      Korfbalvoorbereiding.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      Korfbalvoorbereiding
Groep:      5,6    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      bewegingsonderwijs    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      2hele uitgebreidde lessen overkorfbal.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 8 (2 beoordelingen)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
Korfbalvoorbereiding.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking