voor nog meer lessen: Lesidee.nl
help bij deze pagina

Bewegen met beren

Groep: groep1
Vakgebied: bewegingsonderwijs
Thema: overige
Omschrijving: Bewegen met kleuters omtrend beren.
Zoekwoorden: beren dieren gym kleuters drie jarige 3

FORMULIER 1
VOORBEREIDING KLASSIKALE ACTIVITEIT

BOKO 1

BOKO 2

BOKO 3



campus Diest

Demerstraat 12 – 3290 Diest

tel. 013 35 06 90 – fax 013 33 54 01

e-mail: dlo.diest@khleuven.be


campus Heverlee 

Naamsesteenweg 355 – 3001 Leuven (Heverlee)

tel. 016 39 92 00 – fax 016 40 70 87

e-mail: dlo.heverlee@khleuven.be

oefenactiviteiten

stage-activiteiten

datum
:
Vrijdag 25 april 2003 

kleuteronderwijzer
:
Juf Sofie
naam
:
Pieters Annelien

leeftijd kleuters
:
3-jarigen
klas DLO
:
3 boko

aantal kleuters
:
25 en 17 kleuters
school
:
Ges. Vrije Basischool

belangstellingscentrum
:
Grote beer en kleine beer
 

“Sint -Anna”, Baal












activiteit(en): Bewegingsmoment ‘ Beer kom uit je hol ‘

onderwerp (indien van toepassing): Beren



Doelstellingen:

ONTWIKKELINGSASPECTEN ¹
CONCRETISATIE 

-
Samenwerken (21)




-
Grootmotorisch bewegen
(44)



-
Dynamisch bewegen (49)







-
Aangepast bewegen in de
ruimte (50)



-
Auditieve boodschappen
interpreteren en er gepast
op reageren (70)









-
met meerdere kleuters een activiteit doen; de kleuters gaan langere tijd
samen spelen,
-
het samenspelen gebeurd door het uitvoeren van een spel gebaseerd
op duidelijke afspraken en regels

-
tijdens de bewegingsactiviteit gaan de kleuters de verplaatsingsvormen
lopen en stappen gebruiken en toepassen,
-
de hanteervorm aantikken, gericht op oog -handcoördinatie wordt
toegepast

-
de kleuters gaan gedurende de activiteit; bewegingen afremmen, snel
reageren, gedifferentieerd bewegen en bewegingsenergie doseren,
-
de kleuters gaan gepast reageren wanneer de muziek stopt door snel
naar de afgesproken plaats te lopen en tonen dit ook door de intentie
tot stoppen te tonen
-
de kleuters gaan snel reageren in spannende situaties met eenvoudige
prikkels

-
de kleuter kunnen omgaan met plaats, richting, afstand en
bewegingsbanen van andere personen
-
een afgesproken plaats terugvinden ( veilige plaats ),
-
inspelen op enkele bewegende personen

-
auditieve boodschappen ( muziek, beer wordt wakker, signaal )
herkennen, begrijpen en op de auditieve boodschappen gepast
reageren door de juiste reactie uit te voeren ( naar de veilige plaats
lopen )






1
ontwikkelingsaspecten zoals geformuleerd in het ontwikkelingsplan voor de katholieke kleuterschool
2
verwijzing naar de decretale ontwikkelingsdoelen  vanaf het tweede jaar 

Richtlijnen voor verbetering door de student:

nieuwe voorbereiding / totale herwerking

aanvulling in de tekst

aanvulling op een apart blad



Geraadpleegde bronnen:

Florquin, V. en Bertrands, E.  ( 1986 ).  Speelkriebels voor kleuters.  Leuven: Acco.
Originele versie; ‘ Vos, kom uit je hol ‘ ( speelkriebels p. 349 )

Samenwerking met:

Sara Vanderlinden
Katrien Mees
Eva Geleyns
Katrijn Ooms

Materiaal:

berenpootjes,
berenmutsje,
muziek,
prent van een beer,
hol van de beer

Verloop van de activiteit



1. Inleiding:

Opwarming : 
De leidster nodigt de kleuters uit om tegen de muur te gaan staan.
De leidster legt uit en demonstreert : jullie lopen rond op de muziek en wanneer de muziek
stopt lopen jullie heel snel terug naar de muur.
Dit wordt enkele keren gespeeld.
Variaties : springen, op de tippen van je tenen, traag stappen, …

Aandachtspunten leidster:
De leidster legt op voorhand aan de kleuters welke hun spel- en loopgebied is, dit
gebied blijft hetzelfde gedurende de hele activiteit.
De leidster bakent het gebied af met kegeltjes, zodat dit erg duidelijk is voor de kleuters.
De leidster maakt de kleuters erop attent dat ze voorzichtig moeten rondlopen en
moeten oppassen dat ze niet tegen elkaar lopen.

2. Midden:

1. Hol van de beer maken:
De leidster plaats aan de andere kant van de zaal een tafel met een doek over en hangt
hieraan een prent van de beer.  De leidster vertelt dat dit het hol van de beer is.  

2. “ Beer is wakker “:
De leidster vertelt aan de kleuters dat ze mogen rondlopen in de zaal en dat de leidster
ondertussen af en toe eens zal gaan kijken of de beer in zijn hol nog slaapt.  De leidster
spreekt met de kleuters af dat zij, wanneer de leidster roept ‘ de beer is wakker ‘ allemaal
naar de muur moeten lopen, want daar is het enige plaatsen waar de beer je niet kan
pakken.

Aandachtspunten voor de leidster:
De leidster controleert tijdig of de kleuters de opdracht begrepen hebben.
De leidster laat deze opdracht enkele malen door de kleuters uitvoeren zodat zij de
juiste looprichting en de veilige plaats goed kennen.

3. Beer wordt gespeeld door één kleuter, één kleuter stelt de vraag:
De leidster vraagt aan de kleuters wie er nu eens graag ‘ beer ’ zou willen zijn.  Deze
kleuter krijgt een berenmutsje en berenpootjes aan.  De leidster vertelt aan de kleuters dat
de beer straks in zijn holletje mag slapen.  De leidster vertelt aan de andere kleuters dat er
straks één kleuter samen met de leidster naar de beer mag gaan en vragen; ‘ Beer, kom
uit je hol !’.  Als de beer wakker wordt moet hij proberen om de kleuter te tikken.

Aandachtspunten voor de leidster:
Het spel wordt enkele malen herhaald, indien nodig met begeleiding van de leidster.
De leidster begeleidt de beide spelers goed en doet mee met hen.

4. Beer wordt gespeeld door één kleuter, alle kleuters stellen de vraag:

Een kleuter speelt de beer, de nadere kleuters gaan vragen of de beer uit zijn hol wil
komen.  

3. Slot:

De leidster zegt dat de kleuters mogen gaan zitten tegen de muur.
De leidster zegt dat ze zich zo dik als een beer moeten maken en dan terug normaal.
De leidster herhaalt deze ademhalingsoefeningen enkele keren.





De kleuters lopen
rond in de zaal,
als de muziek
stopt lopen de
kleuters naar de
muur.










Hol van de beer
maken.


De kleuters lopen
rond, als de roept
‘ de beer is
wakker ‘ lopen de
kleuters vlug naar
de muur.






Een kleuters is de
beer, een andere
kleuter stelt de
vraag.








Een kleuter is de
beer, de andere
kleuters stellen
de vraag.

De kleuters gaan
tegen de muur
zitten.


Help bij deze pagina

Dit is het overzicht van de door jou gekozen les. Je vindt hier achtereenvolgens:

leseigenschappen
een html-versie van de les om snel doorheen te kunnen bladeren
het is belangrijk om lessen ook te beoordelen
mogelijkheid om de Word-versie te downloaden
door anderen al gemaakte opmerkingen bij deze les
Les
Bestand:      bewegingsmoment beren.doc
Datum:      20-07-2000
Sender:      Lesidee
Titel:      Bewegen met beren
Groep:      1    [ groep : vragen & opmerkingen ]
Vakgebied:      bewegingsonderwijs    [ vakgebied: vragen & opmerkingen ]
Thema:      overige   
Omschrijving:      Bewegen met kleuters omtrend beren.
Beoordeling:      Het gemiddelde cijfer is 8 (1 beoordeling)
Preview
Deze les beoordelen
Downloaden (Word document)
bewegingsmoment beren.doc
Al eerder gemaakte opmerkingen
gebruikersnaamcijferopmerking